24 травня в Теребовлянську центральну районну клінічну лікарню з діагнозом «Укус змії» шпиталізовано 9-літнього жителя с. Різдвяни

Поділитися

 

Інцидент стався 24 травня на шкільному подвір’ї в селі Різдвяни. На перерві, як це буває чи не в усіх школах, галаслива юрба дітей проводила вільний час. Та раптом один з хлопчиків відчув різкий біль в нозі – це був укус змії, яка зявилася там несподівано для всіх. Адже плазунів на шкільному подвірї ще не бачив жоден з мешканців села. Одразу після інциденту юнака було негайно шпиталізовано до Теребовлянській центральній районній клінічній лікарні, де йому було надано кваліфіковану медичну допомогу. Зараз, на щастя, його життю нічого не загрожує. Цього весняно-літнього сезону це перший пацієнт з подібним діагнозом не лише в Теребовлянському районі, а й в області.

Не дивлячись на благополучне завершення випадку нікому не слід забувати про особисту безпеку. Особливо тепер, з настанням спекотних днів, в час коли змії остаточно прокидаються від тривалої сплячки та покидають свої схованки.

Достеменно не відомо що це була за змія, адже вона одразу полишила місце події в пошуках надійного сховку. Але слід пам’ятати, що як правило змії не нападають на людину, якщо їх життю нічого не загрожує. Якщо не порушувати спокій змії, не наступати на неї, вона ніколи першою не нападе.

На Західній Україні є чотири види змій: гадюка звичайна, лісовий полоз або ескулапова змія, мідянка і вуж звичайний. Лісовий полоз і мідянка зустрічаються, дуже рідко і їх записано до Червоної книги України. Отруйною серед них є лише гадюка звичайна, всі інші – цілком безпечні. Гадюку можна зустріти там, де є ліси. Улюблені місця гніздування змій, зокрема гадюк, – узлісся, вирубки, береги річок, каміння, в яких є тріщини, гірські схили, які добре прогріваються. Змій часто можна побачити і на сільських стежках, біля доріг, бо вони дуже люблять тепло й виповзають погрітися на сонці.

Зазвичай змії втікають від людей. У них поганий зір, слух, але своїм тілом вони дуже добре вловлюють коливання землі на досить великій відстані – 10-15 метрів.

Почувши кроки, стукіт вони відразу ховаються в нори, або відповзають подалі. Проте в спеку це відчуття притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими, й тому люди їх бачать частіше, ніж хотілося б, і можуть легко на них наступити. Тож вирушаючи в ліс на відпочинок, чи за ягодами та грибами, слід пам’ятати, що ви вирушаєте у «володіння змій» й відповідним чином готуватися. Передусім слід подбати про високе взуття – шкіряне, або ґумове. Також знадобиться палиця, але не для того, щоб убити змію, а щоб повідомити її про ваш прихід. Проведіть нею по кущах, з яких хочете зірвати ягоди, або по високій траві. Цього буде достатньо, аби повзучі уступили вам дорогу. Якщо берете із собою дітей, то вони повинні завжди йти за вами. Коли ж небажана зустріч таки відбулася, не накидайтеся на змію, не вбивайте її, а спокійно обійдіть. Вона не переслідуватиме людину, не кинеться наздоганяти. Поміж людей існує думка, що коли потривожити гадюку, вона звивається клубком і може кинутися на людину. Це фантазія. У Європі, в  Україні зокрема, немає жодної гадюки, яка сама нападала б на людину.

Є люди, які плутають вужів з гадюками, тож спокійно беруть їх у руки. Не варто робити такі експерименти, бо деякі гадюки за забарвленням дуже схожі на вужів.

Отруйних змій можна відрізнити від неотруйних за формою голови. Голова отруйних змій має яскраво виражену трикутну форму. Це пов’язано з анатомічним розміщенням от­руйних залоз. Отрута цих змій має швидку, але незначну дію. Приблизно половина всіх укусів не супроводжується тяжкими симптомами загального отруєння. Але, якщо не подати допо­моги, можливі тяжкі ускладнення.

Після укусу гадюки швидко розвиваються запалення, набряк і крововиливи. Потім з’являються головний біль, запаморочення, нудота, блювання, пронос, кровотеча з носа, різке прискорення пульсу, падіння артеріального тиску. Часто настає шоковий стан, причина якого не стільки в дії отрути, скільки у нервовому зриві потерпілого, паніці.

Головним засобом лікування є введення протизміїної сиро­ватки, яку треба застосувати не пізніше 1,5-2 год. з моменту укусу. Однак це можливе тільки після доставки потерпілого в медичний заклад. Щоб перешкодити розповсюдженню отрути по тілу, слід негайно накласти стискальну пов’язку вище місця укусу.

Відразу після укусу слід видавити кілька крапель крові з ранки або відсмоктати отруту за допомогою спеціальної кровосисної банки. Якщо банки немає, можна скористатися звичайною медичною банкою або відсмоктати отруту ротом. Але слід пам’ятати, що невеликі подряпини у ротовій порож­нині, карієсні зуби тощо можуть призвести до отруєння того, хто надає допомогу.

Далі на рану накладають серветку, змочену розчином пероксиду гідрогену. Кінцівку краще іммобілізувати, для послаблення болю прикласти щось холодне.

Не чіпайте плазунів і вони не чіпатимуть вас!

20 років обіцяють перші особи області добудувати школу в Гориглядах. І Хоптян пообіцяв

Випускників технічного університету екстренно розхапють шоколадна імперія та аграрій №1 на Тернопільщині