Як планують провести літо тернополяни?

Поділитися

Відповідно до результатів дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» на початку червня 2011 року, 40% опитаних планують відпочивати (провести відпуску) цим літом вдома, 10% – в іншому місті (селі) України.

Разом з тим 17% опитаних українців планують цим літом відпочити на Чорному морі, 8% – на Азовському морі, 5% – в Карпатах, 2% – на Закарпатті, а 3% планують відпочивати цим літом за кордоном.

Водночас кожен шостий українець скоріше за все не матиме відпочинку цим літом.

Для 45% опитаних найулюбленішим місцем відпочинку є море, 22% – річка або озеро, 14% – ліс, 7% – гори, 4% – інше. 8% – не змогли визначитися з цього питання.

Таким чином понад дві третини українців люблять відпочивати на воді.

Лише третина з тих, які більше за все люблять відпочивати на морі, зможуть цього року дозволити собі поїздку на Чорне море, 13% – на Азовське море і 4% – за кордон. Решта (понад половина) буде змушена залишаться переважно вдома.

Відповідно серед улюблених видів відпочинку 39% опитаних відзначили відпочинок на морі, а 24% – поїздки на природу.

19% опитаних люблять відпочивати на дачі чи на городі, 15% – лікуватися в санаторіях.

14% – обирають пізнавальний відпочинок, пов’язаний з екскурсіями, відвідуванням визначних місць, музеїв і т.д., 13% – подорожі.

14% опитаних серед улюблених видів відпочинку назвали рибалку, 4% – походи, 4% – відпочинок у горах, 2% – мисливство.

Найулюбленішим видом транспорту для подорожей серед українців є автомобіль (45%), далі потяг (27%) та автобус (22%).

Лише 6% українців люблять подорожувати на велосипеді, 5% – на літаку, 2% – на мотоциклі, 1% – автостопом. Разом з тим 6% опитаних не люблять подорожувати жодним з цих видів транспорту.

ДЕМОГРАФІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Отже, жінки більше за чоловіків люблять море, а чоловіки – відпочивати на річці. Відповідно у чоловіків рибалка на другому місці серед улюблених видів відпочинку (26%), а у жінок – на одному з останніх (3%).  Крім того, серед жінок більш популярний відпочинок на дачі та в санаторіях, а серед чоловіків – на природі, походи, гори та мисливство. Незважаючи на те, що серед чоловіків подорожі більш популярні, пізнавальний відпочинок більше полюбляють жінки.

Чоловіки більше віддають перевагу подорожам автомобілем, велосипедом та мотоциклом, жінки – потягом та автобусом.

Ще один цікавий момент. Лише 35% чоловіків планують цим літом лишитися вдома, тоді як серед жінок таких 43%. Чоловіки частіше за жінок планують відпочинок на морі та в Карпатах.

Море – найулюбленіше місце відпочинку молоді та людей середнього віку. Річка та ліс – людей старшого та похилого віку. Гори також більш популярні серед молоді.

Чим старше респонденти, тим більше серед них планують цим літом лишатися вдома (лише 25% – серед молоді і майже 60% – серед людей похилого віку). Крім того, чим старше респонденти, тим більше серед них взагалі не матимуть відпочинку цим літом (лише 10% – серед молоді і майже чверть – серед людей похилого віку). Таким чином, українські пенсіонери, які за статусом вже перебувають на «заслуженому відпочинку», або не мають можливості відпочивати або просто не вміють цього робити.

Чверть молоді планує відпочивати цим літом на Чорному морі, 13% – на Азовському, 4% – за кордоном. Серед пенсіонерів Чорне море планують відвідати лише 5%, Азовське – менше 1%.

Ще кілька цікавих моментів. Чим старше респонденти, тим популярніший серед них відпочинок в санаторіях, а також на дачі чи на городі. Пізнавальний відпочинок однаково популярний як серед молоді (18-29 років), так і людей середнього (30-39 років) та більш старшого віку (40-49 років).

Подорожі, походи та відпочинок у горах значно популярніші серед молоді. Відпочинок на природі – серед людей середнього віку, а рибалка та мисливство – серед людей більш старшого, але не пенсійного віку (40-49 років та 50-59 років).

Подорожувати автомобілем більше любить молодь та люди середнього віку. Потягом та автобусом – більше старшого віку. Подорожувати мотоциклом та автостопом любить переважно лише молодь. Майже чверть пенсіонерів не люблять подорожувати жодним з видів транспорту.

Цікаво, що люди з вищою освітою більше за інших віддають перевагу в якості транспорту для подорожей автомобілю, потягу та літаку. А люди з вищим рівнем доходів – лише автомобілю.

Чим вище рівень освіти, тим популярніший серед респондентів пізнавальний відпочинок, подорожі та відпочинок в горах, а також на морі.

Дачний відпочинок найбільш популярний серед людей з середньою освітою. Аналогічно – рибалка та мисливство. А от лікуватися в санаторіях найбільше люблять люди з найнижчим рівнем освіти (як зазначалося раніше, це переважно люди похилого віку з низьким рівень достатку), які відпочинок сприймають за старими, популярними за радянських часів критеріями.

Дачний відпочинок та рибалка особливо популярні серед людей з відносно низькими доходами,  а море, подорожі, гори, пізнавальний відпочинок – серед людей з більш високими доходами. Разом з тим на природі полюбляють відпочивати, як бідніші, так і багатші, відповідно це найбільш компромісний вид відпочинку.

Таким чином, цим літом більш заможні громадяни зі значно більшою вірогідністю відпочиватимуть на морі (чверть на Чорному, 18% – на Азовському, 5% – за кордоном), а також подорожуватимуть Україною (18%). Тоді як менш заможні, на жаль, переважно проведуть літо вдома, або взагалі не матимуть відпочинку. Кожен п’ятий з опитаних, які не мають роботи, вважають, що цим літом вони не матимуть і відпочинку. Отже, вони не мають ані роботи, ані відпочинку і це безперечно сумно.

Підсумовуючи зазначимо, що відпочивати на морях цим літом найбільше планують мешканці Півдня, Сходу і Донбасу. При цьому мешканці Півдня і Сходу – на Чорному, а Донбасу – на Азовському морі. Найменше Чорне і, особливо, Азовське море цікавлять мешканців Заходу.

Разом з тим майже половина мешканців Заходу і Центру планують відпочивати вдома. З тією різницею, що в першому випадку значна частина збирається відпочити в Карпатах (для більшості це і є їх дім), а у другому – скоріше за все не матимуть відпочинку цим літом взагалі.

Найменше людей, які збираються працювати цим літом, проживає на Півночі. Значна частина з них збирається подорожувати країною.

Відповідно, мешканці міст частіше планують відпочинок на морі та подорожі, а мешканці сіл – сидітимуть переважно вдома.

Найбільше люблять море на Донбасі і вже потім на Півдні. Відпочивати на річці, озері – у Центрі.  Ліс як місце відпочинку люблять на Півночі, Донбасі і Заході, а гори – лише на Заході.

Відповідно саме в Центрі країни найбільше популярна рибалка (найменше рибалку люблять на Донбасі). Відпочинок на природі найбільше до вподоби мешканцям Заходу і Центру (тут його люблять більше, ніж навіть море).

Мешканці Заходу також більше інших люблять подорожувати і менше інших дачний відпочинок. Санаторний відпочинок найбільше приваблює мешканців Центру і Донбасу. Разом з тим саме мешканців Донбасу і Сходу країни більше інших приваблює пізнавальний відпочинок, пов’язаний з екскурсіями та музеями.

В якості транспорту для подорожей більшість мешканців Заходу, Центру і Півдня обрали б автомобіль, а мешканці Донбасу – потяг.

Велосипедом більше інших люблять подорожувати мешканці Півночі. Це ж саме стосується літаків. Автобусом – мешканці Центру, а також Донбасу.

 

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші

Вибіркова сукупність: 2000 респондентів

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 2,2%, для значень близьких до 30% – не більше 2%, для значень близьких до 10% – не більше 1,3%, для значень близьких до 5% – не більше 1%.

Терміни проведення дослідження: 26 травня – 2 червня 2011 р.

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька

Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська

Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська

Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь

Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська

Донбас: Донецька, Луганська

Скільки безробіття коштує для Тернопільщини?

До уваги шовіністів з Партії Регіонів: у Тернополі відбулось зовнішнє незалежне оцінювання з російської мови