Ми звикли до шкільного трактування Івана Франка, яке зводиться до того, що він талановитий письменник, ерудований критик, пристрасний публіцист, але за цим усім насправді стоїть постать універсального генія, що увібрав у себе риси письменника і вченого, філософа й митця.

З багатогранної скарбниці, яку залишив після себе письменник, беремо те, що найбільше співзвучне нині: «Жоден з діячів нашої культури (і мало хто – світової) не може зрівнятися з ним за всебічністю інтересів, енциклопедичністю знань і продуктивністю праці. У нашій культурній та інтелектуальній історії Франко – не просто «другий після Шевченка» (чи то пак «галицький Шевченко»), а український Аристотель та Леонардо да Вінчі, Вольтер чи Гете, він став в один ряд із найбільшими геніями людства і тим самим закарбував своє ім’я не тільки до літопису, а й до золотої книги надбань людської цивілізації загалом» (Б. Тихолоз).

З нагоди 155-річного ювілею письменника в Збаразькій центральній районній бібліотеці було проведено літературну мозаїку «Заміри глибини» та розкрита книжкова виставка «Та прийде час, і ти огнистим видом засяєш у народів вільнім колі». На виставці представлені книги та матеріали про життя і творчість письменника. Деякі твори Івана Франка, які були заборонені в СРСР, побачили світ у виданні «Мозаїка із творів, що не ввійшли до зібрання творів у 50 томах».

До 150-річчя від дня народження І. Франка, за державним замовленням, в межах програми «Українська книга», було видано додаткові томи до Зібрання творів у 50-ти томах (тт. 51,52,53,54), та Покажчик купюр до зібрання творів у 50-ти томах, куди увійшли усі вилучені частини текстів. Поряд із цими та іншими книгами, окрасою виставки є високохудожні видання «Велика трійця» та «Невідомий Іван Франко: Грані Ізмарагду».

Слід зазначити, що заходи, присвячені 155-літньому ювілею письменника, відбулися і у бібліотеках-філіях Збаразької ЦБС.

Подвижницьке слово генія звучить і сьогодні: «Пам’ятайте, мої други, ширіть скрізь і все Правду і ніщо більше як Правду. Бо хоча Правда зразу усім гірка, так все-таки згодом вона скрізь бере верх й стає солодкою спасителькою людства».

Завідувачка відділу

обслуговування користувачів

Збаразької ЦБС

Тетяна Стахів

Напишіть відгук