Українські судді «світового зразка»

Поділитися

22-24 лютого 2012 року у м. Львові відбувся міжнародний семінар-практикум на тему: «Результати першого національного добору кандидатів на посаду судді: досвід, шляхи удосконалення та запровадження спеціальної підготовки кандидатів».

Після набрання чинності Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі Комісія) провела перший добір кандидатів на посаду судді вперше за новими правилами. Для аналізу та обговорення його результатів, Комісія за підтримки проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Україна: справедливе правосуддя” організувала міжнародний науково-практичний семінар.

У роботі семінару взяли участь члени та працівники секретаріату Комісії; керівник проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Україна: справедливе правосуддя” Девід Вон; заступник Голови Верховного Суду України, секретар судової палати в адміністративних справах Віктор Кривенко; Голова Вищого господарського суду України Віктор Татьков; заступник Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Михайло Вільгушинський; голова Комісії з координації навчання суддів, заступник голови Ради суддів Литви Егідіюс Лаужикас; суддя, представник департаменту міжнародного співробітництва Національної школи судочинства та прокуратури Польщі Гжегож Борковскі; член Вищої ради юстиції Грузії Каха Коберідзе; директор Академії суддів Національного управління з питань судоустрою Угорщини Гергелі Банхегій; представники Вищої ради юстиції та Національної школи суддів України, науковці.  У відкритті семінару взяв також участь міський голова Львова Андрій Садовий.

Перший день семінару був присвячений ознайомленню з процедурами призначення на посаду судді вперше.

Як зазначив Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін: «Одним із важливих завдань Комісії є забезпечення розроблення тестів і практичних завдань, які відповідатимуть міжнародним стандартам та в повній мірі відповідатимуть тим вимогам, що ставляться до таких завдань для виявлення рівня знань та умінь майбутніх суддів. Лише Комісія має право встановлювати вимоги до рівня знань кандидатів на посаду судді, а саме визначати, що і в якому обсязі кандидат повинен знати, щоб претендувати на посаду судді”.

Своїм досвідом поділилися іноземні гості. Еммануель Спітері Доффе – доповіла про особливості такої процедури у Франції, Каха Коберідзе в Грузії, а Стівен Баккер — у Нідерландах.

Якщо першого дня учасниками була обговорена процедура добору та, зокрема, проведення анонімного тестування (іспиту) на посаду судді вперше, то другого дня дискутували щодо спеціальної підготовки майбутніх суддів. Присутні заслухали завдання та коло повноважень Національної школи суддів України, концептуальні положення та програму спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді.

Метою запровадження спеціальної підготовки суддів було визнано професійно орієнтоване навчання, а завданням підготовки — навчити особу, яка вже є юристом, бути суддею й виконувати обов’язки професійного судді якісно та ефективно.

На третій день семінару, за підсумками обговорення, було запропоновано вирішити питання про впровадження спеціальної підготовки суддів шляхом здійснення як певних організаційних заходів, так і затвердження локальних нормативних актів. Метою запровадження спеціальної підготовки є професійно орієнтоване навчання, а завданням підготовки — навчити особу, яка вже має вищу юридичну освіту та належний рівень теоретичних знань, бути суддею й виконувати обов’язки професійного судді якісно та ефективно.

Важливим результатом роботи семінару стало вироблення рекомендацій щодо удосконалення нормативно-правової бази процедур добору та призначення кандидатів на посаду судді вперше. А саме, проведення Вищою кваліфікаційною комісією суддів України досконалішого анонімного тестування та кваліфікаційного іспиту для кандидатів на посаду судді, підготовки тестових завдань, а також їх апробації з установленням психометричних характеристик. Цю процедуру Вища кваліфікаційна комісія суддів України має провести шляхом опрацювання вже затверджених локальних нормативних актів, які регулюють проведення відповідних процедур та внесення відповідних змін до них.

 

 

 

Людмила Залецька

Прес-секретар апеляційного суду Тернопільської області

 

Енергетики Тернополя зроблять “подарунок” до 8 березня – періодично не буде світла в місті

Актуальне запитання меру Тернополя від журналіста телеканалу ІНТБ