Національні сакральні святині мають належати народу, а не окремо взятій конфесії, – Патріарх Святослав

Поділитися


Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук) звернувся до Голови Верховної Ради України Володимира Литвина і народних депутатів із проханням зняти з розгляду проект Закону України (реєстраційний № 9690 від 12 січня 2012 року) «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям).
Глава УГКЦ вважає неприйнятним передачу національних святинь, які колись належали єдиній Київській Церкві, лише одній конфесії – УПЦ (МП).
«Такий спосіб відповіді на європейські рекомендації щодо реституції церковного майна є викривленням суті реституції, яка передбачає комплексне вирішення майнових проблем задля виправлення матеріальної шкоди, нанесеної Церкві богоборчим режимом», – цитує звернення Патріарха Департамент інформації УГКЦ.
У своєму листі Патріарх Святослав застерігає, що передача духовних святинь українського народу «лише одній конфесії несе в собі явну загрозу міжконфесійному мирові та злагоді, які встановилися в нашій державі в останні роки».
«Чи розуміють автори цього законопроекту, що своєю ініціативою вони знову штовхають нашу Вітчизну у вир міжконфесійного (а в цьому випадку — ще й міжнаціонального) протистояння з непередбачуваними наслідками?!» — запитує Глава УГКЦ.
«Допоки в Україні не буде відновлена церковна єдність, яка була за часів Київської Русі, — українські святині, визнані культурною спадщиною національного значення, мають залишатися власністю українського народу, а не окремо взятої конфесії», – переконаний він.
«Вважаємо, що питання реституції церковної власності належить розглядати комплексно, прозоро, всебічно та неупереджено на базі Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, яка представляє 18 конфесійних напрямків та понад 95 % віруючих України», — відзначив Предстоятель УГКЦ.
Тому УГКЦ просить зняти з розгляду проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо передачі об’єктів культурної спадщини релігійним організаціям)» та стимулювати опрацювання законопроекту про реституцію церковної власності за участю членів Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій та за їх консенсусною згодою щодо нього.

Проти передачі у власність українських святинь свого часу категорично висловилися Патріарх УПЦ КП Філарет, митрополит Луцький і Волинський УПЦ КП Михаїл (Зінкевич). Свою позицію щодо законопроекту висловили депутати Львівської та Тернопільської міськрад. На Тернопільщині, де розташована Почаївська лавра, відбулося засідання духовної ради, на якій представники традиційних християнських Церков заявили свою незгоду щодо передачі одній Церкві Почаївської лаври.
На початку березня 2012 року Тернопільська обласна рада закликала керівництво держави не допустити передачу Почаївської Лаври Українській Православній Церкві (Московського Патріархату).

У свою чергу громадсько-політичний діяч, екс-глава СБУ Валентин Наливайченко в ефірі одного з центральних телеканалів  наголосив на  тому, що Почаївська лавра має бути українською святинею на нашій території. Він переконаний, що українська церква і соборність має бути пріоритетом для держави, хто б не був при владі.
Крім того, Наливайченко вважає, що останнім часом російська церква поводить себе в досить агресивному і пропагандистському стилі.
Відтак, на його думку, українська влада не повинна підігравати і брати участь у прожектах московського патріархату на нашій території.
«Передача комплексу Почаївської лаври насправді буде рейдерським захопленням Московським патріархатом майна, що йому історично не належить. Ця дія відбувається за прямого сприяння діючої влади, що можна розцінювати як політичний хабар Москві», – відзначив Наливайченко.

Ніякі “Світозари”, запальні “Древляни” та неймовірний Володимир Шинкарук потішили тернополянок

Депутата Тернопільської міської ради Липку затримали з хабарем?