Вибори закінчилися. Нехай живуть вибори?!

Поділитися

Те, що вибори на Тернопільщині відбулися спокійно й без суттєвих ексцесів, дало можливість мешканцям області відійти від теми виборчих перегонів. Втім, ряд політичних сил та їх представників все більше звертають увагу на можливі вибори до обласної ради. Справа не лише в тому, що кількість депутатського корпусу скоротилася із 120 осіб до дещо більше 90, але й в тому, що голова облради здобув депутатський мандат.

Тернопільська обласна рада давно не працює в нормальному режимі

Ще до виборів, прогнозуючи ті чи інш результати, ЗМІ часто задавало питання «коли ж відбудуться вибори до обласної ради?». Питання не було штучним – Тернопільська обласна рада давно не працює в нормальному режимі.

Першою ластівкою стала відмова БЮТ від здобутих мандатів одразу по проведенню позачергових виборів у березні 2009 року. Відтак, депутатський корпус, який мав налічувати 120 депутатів, скоротися до 108.  Це тим більше було на руку переможцям – ВО «Свободі», яка здобула 50 мандатів й отримала крісло голови обласної ради.

Втім, скористатися мандатами сповна не судилося. Парадоксально, але опосередкованою причиною цього стала чергова перемога цієї політсили. У 2010 році цілий ряд депутатів облради здобули мандати інших рад, насамперед Тернопільської міськради. Постраждала облрада – територіальна виборча комісія (ТВК) під різними приводами відмовилася вводити 13 нових депутатів-«списочників» від «Свободи». Невиконання елементарної процедури скоротило фракцію «Свободи» до 37 осіб.  Тут уже говорити про більшість у раді не випадає, єдине, що ще дозволяло зберегти видимість перемоги 2009 року – крісло голови облради.

Те, що голова облради Олексій Кайда балотуватиметься до парламенту – не здивувало. Врешті, всі троє голів галицьких облрад, які представляють «Свободу» вирішили здобути мандат ВРУ. Проте лише в Тернополі ситуація найбільш неоднозначна – немаючи більшості – шансів знову отримати крісло голови є, погодьтеся, небагато. Зате, в.о. голови мав би виконувати перший заступник – представник «Єдиного Центру».

«Олії у вогонь» підлила спільна конференція ВО «Батьківщини» та «Свободи» щодо співпраці у виборчій кампанії. І хоча це було в серпні й мова тоді йшла лише про парламентську кампанію, проте лідери обласних політсил не стрималися, щоб не згадати про обласну раду. Керівник «Батьківщини» Василь Деревляний згадав про спільні домовленості обох партій щодо облради, а Олексій Кайда звернув увагу, що «Свобода» має «блокуючий пакет».

Що саме малося на увазі – встановити непросто, але ймовірно, що мова могла бути про складання мандатів «свободівцями» й чергові перевибори. Принаймні, опитування, яке провів серед місцевих експертів один із інтернет порталів засвідчив, що фактично всі прогнозують вибори у 2013 році.

Проте, це було у серпні-вересні. Жовтневий результат ВО «Свободи» значно підкорегував й погляд на обласну раду. В день після виборів Олексій Кайда, який відірвався від своїх опонентів з перевагою в 40% голосів заявив, що головним завданням щодо облради є провести наступних по списку кандидатів. Очевидно, що тепер «Свобода» буде мати більше важелів щоб це здійснити, зокрема й парламентську фракцію, на яку розраховує ця політична сила.

По іншому це оцінюють політичні союзники. Так, Василь Деревляний звернув увагу після виборів, що партійний склад обласної ради не відображає дійсних політичних настроїв виборців. Керівник обласної «Батьківщини» має підстави так говорити – в силу різних причин ця партія не має депутатів не лише в обласній, але й в міській раді. Натомість, вдалося здобути не лише переконливу перемогу на всіх трьох мажоритарних округах, де балотувалися члени ВО «Батьківщина», але й бути першими по партійних списках в 4-х з 5-ти округів.

До 2009 року соратники Юлії Тимошенко уже мали керівництво обласної ради й лідерством поступилися «Свободі». Амбіції повернути владу в області у свої руки – очевидно, що зберігаються.

У свою чергу результати виборів по області показали «Свободі», що використовувати «блокуючий пакет» у цій ситуації – навряд чи найрозумніше рішення. Перше місце лише в одному з п’яти округів – вагома на те причина.  До того ж, «в спину» цим політичним силам «дихає» УДАР, який переконливо зайняв третє місце в симпатіях виборців області.

«Батьківщина» права, що партії, які представлені в облраді не відповідають симпатіям виборців з погляду на результати парламентських виборів. Але й очікувати, що «Свобода» маючи 50 мандатів із 108 піде на перевибори – не випадає. Це уже зробила в подібній ситуації БЮТ у 2009 й понад 3 роки намагається повернутися у «місцеву велику політику».

Проте, поза звичайною логікою, є домовленості та інтереси політичного керівництва. Олексій Кайда заявив, що рішення про призначення нового голови облради прийматиметься вищим партійним керівництвом. Яке воно буде – уже дізнаємося в грудні.

Святослав Липовецький,
координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА в Тернопільській області

Тернопільщина ввійшла в трійку областей, в яких, за оцінкою ОПОРИ, зафіксовано найбільше прикладів використання «непрямого підкупу виборців

Викладач Тернопільського національного технічного університету матюкається під час лекцій і копає студентів (відео)