За народними прикметами, все літо2013 року на Тернопільщині буде дощовим. Таку інформацію “ПРО ВСЕ” отримало від етнографів тернопільського педуніверситету, які розповіли, що за церковним календарем 24 травня священномученика Мокія. За традицією в народі вшановують Мокія-мокрого. Цього дня в Україні селяни завбачували, якою буде погода влітку. На Тернопільщині цього дня падав дощ. Якщо на Мокія мокро, дощ чи туман – все літо буде дощовим і мокрим.

Святого Мокія вважали «Царем граду». Градобій завжди був великим лихом для селян. У народі казали: «Якщо сонце не випече, то град обов’язково висіче». З метою відвернення граду люди вдавалися до замовлянь. Це були передусім молитви й шептання, за допомогою яких можна, як вважали, відвернути градохмару.
Використовували й інші засоби. Так, наприклад, на Житомирщині, як тільки насувалася чорна хмара, жінки брали лопати, якими саджали хліб у піч, і тричі оббігали посів, або ж клали їх на поріг. У деяких регіонах «щоб град зупинився» – викидали із хати свячену вербу.
Цього дня намагалися не працювати, а лишень виголошували молитви. Винятком було – доглядати за городніми рослинами. Бо, вважалося: «Хто на Мокія поле грядки – матиме добрий пожиток».

 

Напишіть відгук