Чи даремно отримують зарплату в тернопільському Антимонопольному комітеті?

Поділитися

Підсумки діяльності Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за І півріччя 2014 року

 Протягом першого півріччя 2014 року зусилля відділення були спрямовані, насамперед, на виявлення та припинення антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання, зловживань монопольним становищем, антиконкурентних дій органів влади та місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про захист економічної конкуренції» як порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

За результатами розгляду отриманих заяв, скарг, проведених перевірок та за власною ініціативою, припинено 52 порушення конкуренційного законодавства, із них 24 – за результатами розгляду справ та 28 – за результатами виконання наданих рекомендацій.

За І півріччя 2014 року за порушення конкуренційного законодавства на відповідачів накладено штрафів на суму 316,00 тис. грн. Порушниками сплачено до державного бюджету 371 тис. грн.(із врахуванням штрафів за попередні періоди). Економічний ефект від припинення вказаних порушень законодавства про захист економічної конкуренції склав понад 1,1 млн. грн.

З метою адвокатування конкуренції протягом звітного періоду опрацьовано 22 проекти нормативних актів обласної та районних державних адміністрацій, а також органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції на відповідних ринках. До 16 з них надано зауваження та пропозиції.

Для своєчасного висвітлення діяльності роботи по захисту та розвитку конкуренції в області, налагоджено постійну, конструктивну співпрацю з засобами масової інформації області. За шість місяців поточного року Відділенням здійснено 108 заходів інформування громадськості у вигляді інтерв’ю, виступів, повідомлень, круглих столів тощо.

Типові порушення конкуренційного законодавства.

Антиконкурентні узгоджені дії:

– Фізичні особи-підприємці Юхимчук Р.М. та Пашкудський І.В., Капустинська О.І. та Гадз П.І., Мисяк Т.І. та Лиха О.Д., Шоломейчук С.А. та ТОВ «Західсир» узгодили тендерні пропозиції під час проведення управліннями освіти області торгів по закупівлі продуктів для харчування дітей. Узгоджені дії учасників торгів при підготовці ними документів на ці торги виключили самостійність у їхніх діях та, відповідно, змагальність між ними, тобто конкуренцію, що суперечить самій суті конкурсних торгів. За вчинене порушення конкуренційного законодавства на Відповідачів накладено штрафні санкції..

 

Зловживання монопольним становищем:

– В ході планової перевірки Теребовлянської центральної комунальної лікарні виявлено, що лікарня зловживала своїм монопольним становищем на ринках платних медичних оглядів та видачі довідок (сертифікатів) для отримання посвідчення водія, на право отримання та носіння зброї.

Так, зокрема, включення лікарнею до медичного огляду для отримання «Медичної довідки щодо придатності до керування транспортним засобом» психіатричного огляду з видачею «Довідки про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду», не є обґрунтованим та призводить до ущемлення інтересів споживачів зазначених послуг, які змушені сплачувати за їх отримання додаткові кошти в розмірі 23,54 грн.

Крім того, до калькуляцій вартості медичних оглядів, включалась необґрунтована вартість медикаментів і виробів медичного призначення та заробітна плата медичного персоналу, включення якого до складу відповідних комісій не передбачено нормативними актами, що призводить до завищення вартості даних оглядів.

Лікарня визнала факт вчинення порушень конкуренційного законодавства та припинила їх, накладений штраф в розмірі 4.5 тис. грн.. сплачено до Державного бюджету України.

 

– До територіального відділення майже одночасно надійшло дві скарги громадян щодо нарахування ПАТ «Тернопільміськгаз» збитків на суму більше 5 тис. грн. за втручання в показники газових лічильників.

В ході розгляду цих звернень встановлено, що факти порушення заявниками Правил надання населенню послуг з газопостачання не підтверджені належним чином оформленими документами.

Окрім того, лічильники заявників були встановлені в 2000 та 2001 роках. Товариство жодного разу не проводило їх повірки, хоча періодичність повірки такого типу лічильників становить 5 років. При цьому, згідно відповідного ГОСТу термін експлуатації заводських пломб на лічильниках складає 10 років, тобто вони можуть втратити чіткість відбитку не тільки внаслідок стороннього втручання, а і враховуючи тривалий термін використання.

Також в ході розгляду справи було встановлено, що ПАТ «Тернопільміськгаз» здійснював діяльність по постачанню газу населенню на підставі публічних договорів, що суперечить законодавству, та укладав договори, які не відповідали Типовому договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України.

Рішенням адміністративної колегії територіального відділення за вчинені порушення законодавства про захист економічної конкуренції на товариство накладено штраф в розмірі 148 тис.грн.

 

Територіальне відділення в установленому порядку приймає та розглядає заяви, скарги і звернення як громадян, так і суб’єктів господарювання, установ, організацій, тощо про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

У світі існує така практика: 99,9 відсотка порушень конкуренційного законодавства розслідуються саме за зверненнями (скаргами) громадян і компаній-конкурентів. На жаль, в Україні до цього ще далеко. Однак, усі виявлені факти зловживання суб’єктами господарювання монопольним становищем та факти недобросовісної конкуренції будуть присікатись Відділенням у законний спосіб.

 

У Тернопільському обласному територіальному відділенні Антимонопольного комітету України для звернення громадян відкрито постійно діючі пряма та “гаряча” телефонні лінії: 23-62-35, 25-24-61, 52-29-42.

0

У Великих Бірках впіймали автомобіль, який забруднював річку

0

Коли у Тернополі відбудеться ще раз День гніву?