З 1 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 04.07.2014 р. №1588-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів» (далі – Закон).
Враховуючи норми цього Закону та відповідно до підпункту 167.1 статті 167 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі – Кодекс) ставка податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15% застосовується до доходів у вигляді процентів та інших пасивних доходів від розміщення капіталу, зокрема:
– процентів, нарахованих на суму поточного або вкладного (депозитного) банківського рахунку;
– процентного або дисконтного доходу за ощадними (депозитними) сертифікатами;
– процентів на вклад (депозит) члена кредитної спілки у кредитній спілці;
– плати (відсотка), що розподіляється на пайові членські внески членів кредитної спілки;
– доходу, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, на розміщені активи відповідно до закону;
– доходу за іпотечними цінними паперами (іпотечними облігаціями та сертифікатами) відповідно до закону;
– доходу у вигляді відсотків (дисконту), отриманого власником облігацій від їх емітента відповідно до закону;
– доходу за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю.
Податковим агентом платника податку при нарахуванні на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування (тобто банк або кредитна спілка). Такі податкові агенти у формі №1ДФ відображають загальну суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів і загальну суму утриманого з них податку.
Тобто у податковому розрахунку не зазначається інформація щодо суми окремого вкладу (депозиту), суми нарахованих процентів, а також відомості щодо фізичної особи-платника податку, якій нараховані такі доходи.
Сплачувати податок необхідно буде у строки, визначені Кодексом для місячного податкового періоду – тобто протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця (для прикладу за підсумками серпня із загальної суми процентів, нарахованих за цей місяць, сплатити податок треба буде не пізніше 29 серпня 2014 року, так як останній день сплати (30 серпня) припадає на вихідний).
Згідно з прикінцевими та перехідними положеннями Закону, податок на доходи фізичних осіб, утриманий податковим агентом з доходів у вигляді відсотків, нарахованих на поточний або вкладний (депозитний) банківський рахунок, ощадний (депозитний) сертифікат, вклад (депозит) члена кредитної спілки у кредитній спілці за період з 1 липня до 1 серпня 2014 підлягає анулюванню і не сплачується до бюджету. Громадяни, яким у згаданий період нараховані вказані пасивні доходи, звільняються від обов’язку декларування таких доходів та сплати з них податку.
Щодо дивідендів, то вони як і раніше, оподатковуються за ставкою 5%.