111

DSCF9273
На початку 2000-х Тернопіль втратив близько 25 гектарів землі. Під ніж пішли здебільшого парки та сквери міста. Тернополянам же нічого не залишалося, як спостерігати за варварською забудовою зелених зон, які “танули” просто на очах. Покласти край свавіллю будівельних магнатів, які знищували навіть найменші куточки відпочинку для містян, мають затверджені міською радою межі парків Тернополя. На жаль багато ділянок втрачені ще до 2010 року.

У попередній публікації ми розповідали, що міська рада в 2005 році вилучила в “Зеленого господарства” 2,8 гектара та передала будівельній компанії “Добробуд”. Сьогодні ми продовжуємо цю тему.

DSCF9277Дев’ятиповерхівку навпроти сцени “Співочого поля” завершать незабаром, а от дозвіл на її будівництво міськрада видала ще 5 років тому, якраз перед завершенням попередньої каденції. Чому таким поспіхом? Бо за законом, нова міська рада не може своїм рішенням скасувати постанову попередньої. Теоретично, звичайні тернополяни можуть шукати правди в українських судах. Проте, результати таких судових спорів із багатими забудовниками зазвичай очікувано не обнадійливі.
30 березня зі сторни парку, якраз біля злощасної багатоповерхівки, спиляли 5 великих сосен. Ордерів на таке безчинство міськрада не давала. Очевидно, дерева заважали забудовнику Віталію Смакоузу — директору ТОВ “Добробуд”, якому стало мало наділеної минулим мером землі прямо посеред тернопільського парку. Свавільною вирубкою дерев зайнялися правоохоронці — повідомив 5 канал.
Подібні історії в Тернополі та й по всій Україні не рідкість. Найгучнішим за останній час стало побоїще на київських “Осокорках”. Містяни виступили проти забудови єдиного зеленого острівця поблизу їх будинків — забудовники натравили тітушок. Проте, мешканці району не відступили — для них це єдиний вихід відстояти свої права. Будівельний паркан розібрали, через розголос справою змушений був зайнятися особисто міський голова Києва.

DSCF9280Краєна-перекраєна дорога міська земля щедро розбазарювалася перефарбованими партійним функціонерами у 90-х і швидкими на руку “помаранчевими патріотами” в 2000-х. При чому, фактично, навіть не криючись, про що свідчить реальна документація. Розграбовані наділи з часом можна було б повернути у власність громади, проте механізм законодавства зв’язує нову міську валаду, а на судову систему особливої надії немає. Навіть після перемого Майдану. Та ще й амністійна постанова Кабінету міністрів, яка фактично узаконює всі сумнівні будівництва до 2013 року!

Проблема забудов, звісно, не зникне, а ласі на прибуток безпринципні забудовники намагатимуться лише розширит свій вплив. Захистити надбання громади можна лише задекларувавши чіткі межі, за які не влізе нога забудовника. Для зелених зон така програма в Тернополі вже діє. “Парки Тернополя” — одна з перших в Україні. Вперше за 20-ть років у місті встановлено межі парків. “Топільче”, парк Національного відродження, “Загребелля” та Шевченка чітко визначені у Генплані міста. Кожен парк пройшов держекспертизу. Погодження давали управління екології та Держкомзему в місті Києві. Тож в їх межах не може бути будівництва, за винятком рекреаційних об’єктів. На жаль, це не стосується об’єктів, дозвіл на будівництво яких дали ще в 2010-му, в останні дні роботи попередньої міської влади.

Згідно з нещодавнім опитуваннм Соціологічної групи “Рейтинг” та американського “Інституту Геллапа”, Тернопіль разом із Вінницею очолює список українських міст з найкращими парками та скверами. 94% тернополян подобаються міські зелені зони. Аби так залишалося й надалі, кожен мешканець Тернополя тепер може відстежити кордони парків і скверів на кадастровій карті міста(http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta). А для того, щоб містяни отримали інструмент протидії незаконним забудовникам міська рада Тернополя створила спеціальну карту (http://mape.te.ua/), яка дасть змогу спільно (https://www.youtube.com/watch?v=CwVB_d03Xfw) боротися з порушеннями.

ternopil.te.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.