111

Одні українці гинуть, відстоюючи гідність і незалежність країни, а інші ― не перестають її обкрадати…

shymsk«Все таємне стає явним», ― застерігає нас Святе Письмо. Рано чи пізно всі таємниці відкриваються. І саме зараз настав час пошуку Правди. Чиновники, коли починаєш їм ставити запитання, де вони були, як діяли або не діяли під час доленосних для України подій, люблять говорити, що потрібно зміни починати із себе. Звісно, ця думка не є оригінальною. Тільки суспільство, де кожна людина є особистістю, свідомим активним громадянином, буде мати успіх. А яким чином змінюється наша країна?
Здавалося б, Революція Гідності повинна була вплинути на кожного. Кров невинно убієнної Небесної Сотні разом із сльозами України мали б утопити усі пристрасті служителів момони та викрити й зруйнувати усі корупційні схеми. Натомість ми бачимо, що навіть війна не зупиняє ненажерливих казнокрадів. Вони і до цього змогли пристосуватися, перефарбовуючись у потрібні кольори нових партій.
Та час викриття настав. І цей процес уже не спинити, бо на то є воля Божа. Чутки про те, що в відділі освіти Шумської РДА розтягують бюджетні гроші ходили давно, не один рік, та не було доказів. Дивно, як проводилися перевірки, які не виявляли жодних порушень ні закону, ні моралі. Але це вже тема окремої статті. Щодо корупційних схем у відділі освіти, молоді та спорту, як тепер називається цей структурний підрозділ Шумської РДА, то міжвідомча робоча група з моніторингу роботи відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації, створена дорученням голови Шумської РДА з ініціативі Громадської ради, була прикро вражена винахідливістю і захланністю її керівників.
Завдання, яке було поставлено перед нами, стосувалося правомірності виданого наказу про зняття з учителів району 10% надбавки за престиж роботи. Спочатку члени Громадської ради, пройшовши владні кабінети, так і не змогли з’ясувати, де ж поділися гроші, яких на початку року було більш, ніж достатньо. Учителі вимагали прозорості і відкритості від влади, бо за ці ідеали загинули люди на Майдані. Чиновники повинні зрозуміти, що їх найняли на службу, а не коронували і дали право розпоряджатися людськими долями на свій розсуд.
Учителі мудрі люди і розуміють, в який складний час ми живемо. Якби насправді виявилося, що не має коштів для цих виплат, то усі з цим погодилися б. Але хотілося переконатися в необхідності таких змін в оплаті праці вчителів району.
З боку відділу освіти, молоді та спорту Шумської РДА члени ініціативної групи Громадської ради зазнали великий супротив і це збільшило нашу недовіру. Голова Шумської організації профспілки працівників освіти і науки Демчук С. Л. замість того, щоб захистити права вчителів, переконувала, що немає іншого виходу ― потрібно погодитись із наказом відділу освіти, молоді та спорту про зняття 10% надбавки за престиж роботи.
В результаті, міжвідомча робоча група, до складу якої входять депутати районної ради (Бучовська Г. Д., Янюк Р. І.), державні службовці (Побережна Т. Д, Кравчук М. А., Корець Т. Ф., Панасюк Ю. В.), члени Громадської ради (Тука М. В., Косік В. А., Кодьман О. П., Ходюк О. С., Стасишин В. О.) виявила кричущі факти зловживань. Якщо з усіх учителів району у 2015 році з липня місяця знімають 10% надбавки за престиж роботи, то натомість директорам шкіл із січня поточного року добавляють по 20% щомісячно до посадового окладу, а усім працівникам відділу освіти (методкабінет, бухгалтерія, група ЦПР) ― по 50% до заробітної плати. Це, погодьтеся, дивний розподіл фонду заробітної плати.
Було виявлено робочою групою й інші факти зловживань посадовців. Адже нас цікавив не лише поточний рік. Перевірка книги наказів за 2013 та 2014 роки відкрила нам цікаву картину. Це важкі роки для України, роки, коли країна почала процес очищення. Та це, як виявилося, не вплинуло ніяким чином на керівників відділу освіти та бухгалтерію.
До своєї роботи у відділі освіти підходили творчо. Щомісяця видавали накази про зміну в оплаті праці. Таким чином із фонду заробітної плати методкабінету, бухгалтерії та ЦПР більше третини становили надбавки та премії, як зазначено в наказах, «за складність та напруженість праці».
За 2013 рік фонд премії по методкабінету становив приблизно 300 тис. грн. із 956,2 тис. грн. По централізованій бухгалтерії премія ― 280 тис. грн. із 860 тис. грн. По групі ЦПР премія ― 130 тис. грн. із 396,4 тис. грн.
За 2014 рік фонд премії по методкабінету становив приблизно 340 тис. грн. із 1034, 6 тис. грн. По централізованій бухгалтерії премія ― 300 тис. грн. 938,8 тис. грн. По групі ЦПР премія ― 140 тис. грн. із 427,1 тис. грн.
Багато таких наказів погодженні головою профспілки. Коли це з’ясувалося, нам стало зрозуміло, чому на одне із засідань робочої групи завітала Демчук С. Л. Вона, називаючи членів робочої групи дилетантами, прийшла захищати права не вчителів, а директорів шкіл та працівників відділу освіти, які отримали доплати в 2015 році, відповідно, ― 20% до посадового окладу та 50% до заробітної плати. За її словами, всіх учителів влаштовує зниження заробітної плати.
Звідки взяті ці кошти? На які потреби освіти вони мали бути спрямовані? Хто придумав таку зручну схему розтягування державного бюджету? І з якого часу? Ці питання поки що залишаються без відповіді.
Крім того, члени робочої групи виявили факт недостачі обладнання на суму понад 20 тис. грн. із 97988 грн. при закупівлі в 2012 році оснащення в кабінет хімії Шумського НВК. Цікаво, скільки кабінетів у Шумському районі таким чином оснащено.
Також з’ясувалося, що ціни на тендерні закупівлі продуктів харчування, палива, перевезень учнів укладалися за завищеними цінами і були переглянуті лише тоді, як почала працювати робоча група.
В 2013 і 2014 роках, як напевно, і в попередні накази про преміювання і надбавки видавалися головним бухгалтером Зеінською С. С., юристом Петрук Ю. В. та начальником відділу освіти Табачук Л. С., яка так прагне повернутися на свою посаду. А теперішній, Горбатюк О. Г., не робить висновків і продовжує працювати в дусі минулих років. Його робота вже на другій сесії районної ради слухалась і визнана незадовільною.
Але так більше тривати не може. Відділ освіти, молоді та спорту Шумської РДА повинен пройти очищення. А за ним й інші владні структури. Інакше країну не змінити. Прийшов час почати зміни із себе.
Члени міжвідомчої робочої групи

Висновки
роботи міжвідомчої робочої групи з моніторингу роботи відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації

В процесі діяльності міжвідомчої робочої групи з моніторингу роботи відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації опрацьовано договірну роботу відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації щодо закупівлі за бюджетні кошти: паливо-мастильних матеріалів, продуктів харчування, кам’яного вугілля, послуг перевезення, постачання природного газу, теплової енергії в гарячій воді, електричної енергії та демонстраційного обладнання для кабінету хімії.
Поряд з тим опрацьовано річні кошториси та накази щодо преміювання працівників відділу освіти молоді та спорту райдержадміністрації та вчителів району.
За результатами опрацьованих матеріалів міжвідомчою робочою групою з моніторингу роботи відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації встановлено, що відділом освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації протягом 2013-2014 років щомісячно виділялись кошти на надбавки до зарплат працівникам бухгалтерії та групи централізованого забезпечення шкіл від 33 до 50 % + щомісячна премія кільком окремим працівника апарату відділу в межах 2000 ти. грн. Причому вчителям району кошти не виділялась.
Відділом освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації виділялись наступні орієнтовні суми:
– у 2013 році на преміювання працівників методкабінету – 300 тис. грн. із загальної суми 956,2 тис. грн.
– у 2013 році на преміювання працівників бухгалтерії – 280 тис. грн. із загальної суми 860 тис. грн.
– у 2013 році на преміювання працівників групи централізованого забезпечення шкіл – 130 тис. грн. із загальної суми 396,4 тис. грн.
– у 2014 році на преміювання працівників методкабінету – 340 тис. грн. із загальної суми 1034,6 тис. грн.
– у 2014 році на преміювання працівників бухгалтерії – 300 тис. грн. із загальної суми 938,8 тис. грн.
– у 2014 році на преміювання працівників групи централізованого забезпечення шкіл – 140 тис. грн. із загальної суми 427,1 тис. грн.
– у 2015 році закладена і виплачується надбавка 50% працівникам методкабінету, працівникам бухгалтерії, групи централізованого забезпечення шкіл, директорам 20%. Натомість вчителям планується зняти 10% надбавки за престижність праці.
Дана ситуація мала місце за керівництва відділом Табачук Л.С. та Горбатюком О.Г.
Начальником відділу не вжито заходів щодо перегляду умов договору №2/15 від 17.03.2015 про закупівлю товарів за державні кошти в частині зменшення цін на паливо-мастильні матеріали з 18 березня 2015 року по 28 травня 2015 року, що призвело до закупівлі паливо-мастильних матеріалів по завищених цінах протягом вказаного періоду.
Недостатня увага приділялась матеріальному забезпеченню шкіл району. Виявлено випадок недоотримання проплачених демонстраційних матеріалів згідно договору №02-БМС-ШМС про закупівлю за державні кошти вироби різне Н.В.І.У. (обладнання демонстраційне для кабінету хімії) код дк 36.63.7, для навчального кабінету хімії Шумського НВК. Зокрема, сума недоотриманих матеріалів, згідно відповідного акту складеного комісією даного навчального закладу в складі: завгоспа Гладунця Я.І., вчителя хімії Коротич А.В., голови профспілкового комітету Шатровського О.В., затвердженого директором Добровольським О.М., становить 21532 грн., що свідчить про можливі зловживання відповідними посадовими особами.
Начальником відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації не вживаються достатні заходи щодо залучення ширшого кола постачальників продуктів харчування для навчальних закладів, що призвело до закупки продуктів по завищених цінах.
В процесі роботи міжвідомчої робочої групи з моніторингу роботи відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації розглянуто діяльність очно-заочних класів, які функціонують при Шумському НВК. В навчальну програму даних класів включено 15 год. факультативів. Предмети викладають 13 вчителів.
Відділом освіти, молоді та спорту райдержадміністрації на засідання міжвідомчої робочої групи представлено пропозиції щодо оптимізації мережі навчальних-виховних закладів району. Згідно поданих пропозицій заплановано закриття Мізюринської, Радошівської, Новоставської ЗОШ І ст., М.Садки та Васьковецької ЗОШ І-ІІ ст. Поряд, з тим пропонується скоротити групи продовженого дня у Шумського ЗОШ І-ІІІ ст. №1, Шумського, Тилявки НВК та скоротити 1 ставку бухгалтера. Аналіз пропозицій щодо оптимізації мережі засвідчив їх необґрунтованість в частині закриття Новоставської ЗОШ І ст., М.Садки та Васьковецької ЗОШ І-ІІ ст. та не містить пропозицій щодо оптимізації штату апарату відділу освіти.

За результатами роботи міжвідомча робоча група з моніторингу роботи відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації пропонує голові районної державної адміністрації:

1. Посилити фінансовий контроль за діяльністю відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації щодо:

– розпорядження коштами відділу на придбання паливо-мастильних матеріалів, продуктів харчування, кам’яного вугілля, послуг перевезення, постачання природного газу, теплової енергії в гарячій воді, електричної енергії та матеріального забезпечення шкіл;
– розпорядження коштами відділу призначеними на оплату праці та пропорційний розподіл коштів між працівниками апарату відділу та вчителями району у вигляді премій за рахунок економії фонду оплати праці;
– розпорядження коштами відділу призначеними на поточні видатки.

2. Направити лист в Шумський РВ УМВС України в Тернопільській області та в Держфінінспекцію в Тернопільській області щодо можливих зловживань відповідними посадовими особами по виконанню договору про закупівлю за державні кошти обладнання демонстраційного для кабінету хімії Шумського НВК та перевірити забезпечення кабінетів інших загальноосвітніх навчальних закладів району за кошти відділу.
3. Надіслати в правоохоронні органи для надання правової оцінки наказу відділу з питань освіти райдержадміністрації від 15.07.2014 № 193.
4. Визнати роботу відділу недостатньою щодо оптимізації мережі навчально-виховних закладів району.
5. Зобов’язати начальника відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації вивчити доцільність зняття 10% надбавки за престижність праці вчителям району після проведення рекомендованих заходів з оптимізації:
1). Врегулювати питання доцільності перебування на посадах вчителів з неповним тижневим навантаженням (до 5 год.) та переглянути обґрунтованість введення нових посад в навчальних закладах району протягом 2013-2014 років;
2). Врегулювати чисельність штату працівників методкабінету, бухгалтерії та групи централізованого забезпечення шкіл із врахуванням щорічного зменшення кількості учнів;
3). Переглянути доцільність організації факультативів в очно-заочних класах при Шумському НВК, гуртків, оплачуваних кабінетів, майстерень та груп продовжено дня при загальноосвітніх навчальних закладах району;
4). Детально опрацювати можливість закриття Радошівської та Мізюринецької ЗОШ І ст.;
5). Врегулювати питання виплати надбавки працівникам методкабінету, бухгалтерії, групи централізованого забезпечення шкіл та директорам шкіл із врахуванням кошторисних призначень на поточний рік.

_________________Т.Д. ПОБЕРЕЖНА

_________________Г.Д. БУЧОВСЬКА
_________________М.А. КРАВЧУК

_________________О.П. КОДЬМАН
_________________ Т.Ф.КОРЕЦЬ

_________________ В.А.КОСІК

_________________Ю.В. ПАНАСЮК

_________________В.О. СТАСИШИН

_________________М.В.ТУКА

_________________О.С. ХОДЮК

_________________Р.І. ЯНЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.