Опитування показують, що якість української медицини не задовольняє вимог тернополяни. Зокрема, так сказали 74,4% опитаних клієнтів клінік. А 74% переконані, що нашу охорону здоров’я безкоштовною не назвеш.
Тернополяни відвідують лікарні не надто часто: у 74% випадків лише через хворобу чи крайню необхідність. Раз на квартал у тернопільські клініки приходить 17% опитаних пацієнтів, а раз на місяць — лише 9%. Якістю медичних послуг задоволені менше третини пацієнтів.
Тернополяни вимушені сплачувати в «благодійні» фонди (вони ж — лікарняні каси). З опитаних відвідувачів лікарень майже половина (48%) «залишили» у лікарні до 2000 грн. на рік, ще 21% — від 2000 до 3000 грн., і 23% опитаних — понад 5000 грн. за рік. Більше половини опитаних під час останнього візиту до лікарні витратили там 50 грн.
При цьому додатково 86% опитаних пацієнтів «дякують» лікарям. У більшості випадків — грошима (66%), цукерками (37%), подарунками (18%) або квітами (9%).
Найчастіше пацієнти тернопільських лікарень платять за здачу крові. У четвірку «найпопулярніших» послуг увійшли також УЗД, операції і рентген. Часто платять за анестезію і МРТ, частина опитаних вказали, що сплачують за консультації.
Тому, законодавчо закріплене Конституцією право громадян на отримання безоплатної медичної допомоги у державних і комунальних закладах охорони здоров’я не відповідає дійсності. Медицина вже давно є платною.
Переважна більшість громадян сплачує кошти до благодійних фондів при закладах охорони здоров’я. Громадяни хочуть принаймні отримувати інформацію, куди саме спрямовуються кошти, сплачені ними, як благодійні внески — так стверджує 65% опитаних пацієнтів лікарень. І сплачуючи добровільні пожертви до благодійних фондів, вони мають право отримувати якісні медичні послугу.
Під час дослідження було опитано 1010 респондентів методом анкетування відповідно до квотної вибірки за демографічним показником Тернополя.
Катерина Кролевська, «Інститут аналітики та адвокації»