За останні десять років поширеність цукрового діабету в Україні збільшилася у півтора рази, і станом на 1 січня 2015 року в країні зареєстровано 1 млн 198,5 тис. хворих, що становить близько 2,9% від усього населення. Про це у коментарі УНН повідомила доктор медичних наук, завідувач відділу діабетології Державної установи “Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка НАМН України” Любов Соколова.
“В Україні діабет посідає третє місце за поширеністю після серцево-судинних і онкологічних захворювань. За останні десять років поширеність ЦД (цукрового діабету — ред.) в Україні збільшилася в півтора рази, і станом на 1 січня 2015 року в країні зареєстровано 1 198 047 хворих, що складає близько 2,9% від усього населення (дані надані без урахування статистики АР Крим та окупованих територій Донецької і Луганської областей — ред.). Якщо врахувати те, що на кожен зареєстрований випадок доводиться два-три випадки недіагностованого захворювання, то вже зараз можна говорити про більш ніж 2-2,5 мільйона хворих”, — сказала вона.
За словами Л.Соколової, кількість хворих на цукровий діабет у наступні роки збільшуватиметься за рахунок хвороби другого типу.
“У наступні роки, за прогнозами лікарів, кількість хворих на діабет тільки збільшуватиметься. Це відбуватиметься за рахунок ЦД другого типу. Уже нині можна спостерігати таку статистику: на ЦД першого типу в Україні хворіє близько 85 тис. людей, а решта (90%) мають діагноз ЦД другого типу. Відмінність полягає в тому, що при ЦД першого типу клітини підшлункової залози виробляють недостатньо або зовсім не виробляють інсулін. Такі пацієнти від самого початку лікуються інсуліном, який замінює їх власний. Показники захворюваності на ЦД першого типу не мають різко збільшуватися, оскільки у більшості випадків проблема має спадкове походження. Причиною також можуть бути автоімунні захворювання. Зазвичай хворим ставлять діагноз ще в дитячому або досить молодому віці”, — сказала вона.
Також, Л.Соколова повідомила, що без об’єднаних і узгоджених заходів з подолання епідемії цукрового діабету кількість хворих зросте на 35,5% до 2035 року.
“Цукровий діабет є одним з найбільш поширених неінфекційних захворювань, близько 4-6% населення розвинених країн страждає на нього. Як свідчить резолюція ООН, цукровий діабет визнано однією із найбільш загрозливих хвороб у світі. Сьогодні на планеті проживають понад 382 млн осіб, хворих на діабет. Без об’єднаних і узгоджених заходів з подолання епідемії цього захворювання їх кількість досягне 592 млн. до 2035 року”, — сказала вона.
Л.Соколова додала, що забезпечити хворих на цукровий діабет послугами охорони здоров’я можливо тільки при належному рівні фінансування.
“В Україні для належного забезпечення хворих на цукровий діабет послугами охорони здоров’я може бути доцільним введення національної системи страхування, яка стане додатковим джерелом фінансування. Важливо розуміти, що поки в нашій країні відсутня ефективна система моніторингу структури захворюваності, вкрай складно оцінити обсяг коштів, які потрібні для належного забезпечення хворих лікуванням. Рішенням може стати створення реєстру пацієнтів в Україні. Забезпечити хворих на цукровий діабет послугами охорони здоров’я можливо тільки при належному рівні фінансування. В економічно розвинених країнах воно здійснюється як за рахунок державних коштів, так і надходжень зі страхових фондів (приватних і / або державних). Це дозволяє включати в системи реімбурсації дорогі препарати і медичні вироби”, — повідомила вона.
Нагадаємо, Всесвітній день діабету був заснований ВООЗ та Міжнародною діабетичною федерацією (IDF) в 1991 р, коли зростання захворюваності на діабет у всьому світі прийняв загрозливі форми. Ця дата відзначається щорічно в 195 країнах 14 листопада — в день народження Ф. Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Д. Маклеодом гормон інсулін. Мета Всесвітнього дня боротьби проти діабету — донести до свідомості світової громадськості виняткову важливість проблеми.