bekeshkinaОдин з найавторитетніших науковців-соціологів України Ірина Бекешкіна поділилась своїми роздумами-враженнями про останній форум «Як міжнародна спільнота може допомогти Україні вирішити конфлікт?»

«Отож, чи можливий «демократичний діалог» з Росією, до якого останнім часом нас наполегливо схиляють? Ага, ну справді, чудове слово — «діалог», а якщо ще й «демократичний»…
Сьогодні на Форумі в Лодзі була на дискусійній панелі «Як міжнародна спільнота може допомогти Україні вирішити конфлікт?» Чесно кажучи, було скучнувато, грузинській міністр говорив про війну з Грузією, чеський депутат — загальні речі про необхідність переговорних процесів, Оксана Сироїд говорила все правильно й емоційно але теж відомі речі про загальноєвропейський масштаб тієї війни, що йде в Україні. Наприкінці мав слово Валерій Соловей з Москви — доктор історичних наук, професор, завідувач кафедрою громадських зв’язків МГІМО. Словом, «інтелігент». Він висловився дуже чітко і лаконічно. Головне, сказав він, це бути реалістами і визнати нову територіальну реалість, що склалася, зокрема — новий статус Криму. І повернення до колишнього статусу неможливо. Так, ми розуміємо, що було порушено міжнародне право. але у нас інший підхід, ніж у європейців, які кажуть про права і цінності. У нас головне — це інтереси і справедливість.
Те ж і стосовно Донбасу. Слід визнати, що 50 тисяч бойовиків, які воювали проти України ніколи з нею не змиряться, і з цього виходити у переговорах. Це реалії, які треба визнати.
«Ага, сказала я голосно, — коли тебе гвалтують, слід визнати цю реальність і свій новий статус, і на цій основі вести «діалог» з гвалтівником». Відреагувала Оксана, яка сказала, що не розуміє, навіщо організатори витягують сюди таких «спікерів» і зазбиралася йти. Кілька учасників (в тому числі й я) теж. Панель швиденько закрили, тим більше що й час вийшов.
А я от що думаю про «діалог»: ця форма взаємодії передбачає наявність якихось спільних засад — спільного визнання законів, цінностей тощо. А який може бути «діалог» із гвалтівником, який вам пояснює, що у нього були такі «інтереси» і свої уявлення про «справедливість» і слід визнати ці нові реалії?
Мені іноді здається, що ми з росіянами живемо у різних світах»,- пише Ірина Бекешкіна у Фейсбуці.

Leave a Reply