Вчора у Тернополі відбувся допрем’єрний показ документального фільму “Російський дятел”. Це американсько-британсько-український фільм, який розслідує причини аварії на Чорнобильській атомній станції. Герой фільму – український художник Федір Александрович в епатажній манері намагається докопатися до правди. За 150 тисяч доларів, відкладених на старість американським режисером Чедом Грасією, їм вдається знайти правду, яка досі не зручна владі і показати її у фільмі. Через свої пошуки Федір вимушений був навіть покинути Україну. На нього тиснули працівники СБУ та російського ФСБ. Навіть закордоном його знайшли і намагались вплинути
Повернувся в країну герой документального фільму лише тоді, коли розпочалася Революція гідності в Україні. Зі сцени на Майдані Федір Александрович розповів про свою версію причин катастрофи у Чорнобилі. Мовляв привиди радянського минулого провокують війну, можливо навіть Третю світову війну… Тоді це не надто вірилось…
У фільмі “Російський дятел” йдеться про те, щоаварія на ЧАЕС мала приховати провал у гонці озброєнь, зокрема у системі загоризонтної радіолокації.
У чорнобильській зоні й досі стоїть «Дуга» – інженерна споруда, більша за єгипетські піраміди в Гізі. Її не можна демонтувати, бо підніметься радіоактивний пил. До неї їдуть екскурсії з усього світу. Рівень радіації там цілком допустимий.
Коли починали знімати фільм, об’єкт було закрито. Нині вже там вільний вхід. Ця величезна приймальна антена — лише частина грандіозного комплексу «Чорнобиль-2», що за 10 км від Чорнобильської станції. В Любечі була передавальна станція, ще одна — коригуюча — в Комсомольську-на-Амурі, інша на Кубі. В Інтернеті вказано, що вони добре працювали. Це неправда. «Дуга» — не зовсім загоризонтний радар. В основі його науковий винахід, який не отримав військового значення, бо не мав великої точності. Він радше був придатний для вивчення іоносфери, протуберанців. Система «Чорнобиль-2» кожен протуберанець на сонці сприймала як пуск американських ракет, тобто початок третьої світової війни. Герой фільму з’ясував, що надавав гроші на її будівництво – 7 мільярдів радянських карбованців і відповідав за цю галузь у програмі озброєнь – міністр зв’язку Василь Шамшин. Коли він став членом ЦК КПРС, то почав експерименти на Чорнобильській станції, щоб приховати неспроможність своїх військових розробок. На станції навіть замінили директора, щоб не заважав. 1 вересня 1986 року мала почати роботу спеціальна комісія. Вона поставила б не просто хрест на кар’єрі Шамшина, а, ймовірно, його б арештували. За розтрату державного майна в СРСР була найсуворіша кара. Саме тому Чорнобильська станція вибухнула, щоб не можливо було проаналізувати ефективність чи не ефективність «Дуги» і причетних до неї, до колосальних коштів, витрачених даремно, — значно більше від вартості атомної станції. У фільмі все це доведено, вважає Федір Александрович.
Автори фільму не знайшли єдиного доказу – запису телефонних розмов на Чорнобильську станцію. Відомо, що перша зміна відмовилась виконувати наказ з Кремля. Але врешті, на керівництво надавили і…
У фільмі дві лінії: поетична і публіцистична. Політична історія про «Дугу» шокує. Коли герой фільму спілкувався з деякими істориками та фізиками, вони казали: люди не хочуть сприймати цю версію, бо такого не може бути. Фільм “Російський дятел” відповідає на питання навіщо аварію організували.
Зараз ви можете переглянути трейлер фільму, а незабаром в “Сінемасіті” буде проводитись показ.
Довідка
Федір АЛЕКСАНДРОВИЧ. Народився 1982 року. Закінчив академію образотворчого мистецтва та аспірантуру. З другого курсу працює в театрах України, Литви та Білорусі як художник-постановник. У його активі понад 30 вистав. Має персональні виставки. Як режисер, художник і продюсер зняв вісім короткометражних стрічок, які отримали міжнародні призи. Пише оповідання та поезії. Викладає в художній академії.
Прем’єра стрічки “Російський дятел” відбулася 24 січня 2015 року у конкурсі «Закордонне документальне кіно» на кінофестивалі «Санденс»-2015, де здобула Гран-прі за найкращий закордонний документальний фільм