111

Як відомо, всі державні замовники зобов’язані закуповувати товари, послуги та роботи на відкритих торгах. Виняток становлять допорогові закупівлі**. До цих сум державний замовник може провести торги з аукціоном та заощадити кошти для бюджету, або укласти прямий договір з вільно обраним постачальником.

Те, що зараз у замовників є вибір – або оголосити тендер через систему або ж швиденько укласти контракт з сусіднім підприємством і не перейматися з такими тривіальними поняттями, як конкуренція і прозорість, означає, що є велика спокуса вибрати саме другий варіант.

По-перше, це легше. Не треба переживати за підготовку коректної тендерної документації, витрачати зусилля на аукціон і кваліфікацію учасників. По-друге, це шанс підписати договір зі “своїм перевіреним” постачальником, якого немає на надпорогових відкритих торгах, де присутня конкуренція і перемагає пропозиція з найкращим співвідношенням ціни і якості.

Згідно з інформацією модуля аналітики ProZorro (bi.prozorro.org), за 9 місяців 2017-го року державні замовники, які проводять допорогові торги, 13.2% своїх бюджетів завдяки конкуренції на тендерах. Це різниця між грошима, які були закладені в бюджет, та сумами підписаних договорів після проведення аукціону, тобто це майже 2.9 млрд грн (!) – ті гроші, які залишилися в бюджеті просто завдяки тому, що замовник не полінувався оголосити конкурентну процедуру замість того, щоб підписати договір з постачальником напряму.

Інфографіка 1. Лідери допорогів

Такі замовники, як управління освіти Чернівецької міської ради, відділ золочівської районної державної адміністрації більше 90% своїх допорогових закупівель проводять через тендери та відкриті до залучення бізнесу. Завдяки таким організаціям і відбувається економія державних коштів через ProZorro.
Аналітики ProZorro також підготували інформацію про замовників, які не хочуть проводити свої закупівлі через аукціони, а просто укладають договори з постачальниками, не розкриваючи інформацію, як вони обирають їх.
До ТОП – 5 потрапили замовники, які близько 90% закупівель (!) проводять без конкурентної процедури. Вони заключають свої договори поза системою та публікують звіти у систему. За півроку недоотримана економія в Західній Україні може складати 2.3 млрд грн.

Інфографіка 2. Хто ігнорує допороги?


У цілому ці замовники за 9 місяців 2017 року провели майже 200 допорогових закупівель із яких майже 90% закінчилися підписанням прямого договору. Варто зазначити, що це не є прямим порушенням законодавства в сфері публічних закупівель. Дійсно, існують закупівлі, які недоцільно проводити, використовуючи тендери. Це термінові закупівлі при аварійних ситуаціях, закупівлі на невеликі суми, в яких постачальникам не завжди цікаво брати участь, і інші логічні виключення. У таких виняткових випадках державні замовники можуть укласти договір з постачальником безпосередньо, а в систему завантажити тільки звіт, але більше 90% допорогових процедур просто не можуть терміновими та аварійними. Скоріш за все, вони є наслідком поганого планування або бажанням приховати свої закупівлі від громадськості. Найголовніше – прямі договори з постачальником призводять до 100% використання бюджетних коштів та через них втрачається можливість заощадити кошти.

Довідка

У дослідженні розглянуто такі області західної України: Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Волинська, Рівненська, Хмельницька
**(закупівлі до 200 000 грн на рік для товарів і послуг, до 1,5 млн грн для робіт)

3 comments

  1. Даник Михайло

    ZORRO, Prozorro. Ми ще не все розуміємо… Допоки не буде в всіх громадах і ОТГ, у всіх інших (ТОДА, РДА, райради, облради) і хто живе-шикує за бюджетний кошт всієї інформації на офіційних вебсайтах – нічого не буде. Але якщо Ви, панове всякі Барни, барани, Овчаруки – нам кажете, а самі – нічого нікому не показуєте, приховуєте – то що Ви хочете. Це те саме, що пуджати бабу великим … віником. Допоки Ви не сформуєте оперативну групу реагування (щось на зразок радянського ОБХСС ), тільки – проворнішу, завзятішу, щоб порушник не мав часу отямитися, “захворіти”, адвоката ПІДШУКАТИ, змитися, замести сліди і т.п. – НІЧОГО НЕ БУДЕ. Бо й політичної волі нема в самого головного корупціонера. От, скажіть, чому облрада значно меншими сумами бюджетних коштів оперує- переливає ч/з себе, на сайті хоч щось про мниму боротьбу з корупцією Є, а в ТОДА – ніхрина ?? Чому ? Всі бачуть, і мовчать, бо дороге й місце роботи, і та злоякісна Яценюкова Постанова КМУ (її скоро скасують) про те, що підлеглий не має права критикувати вищестояще начальство – до ДОБРА не веде !! Пишіть Ви на сайті DOBRE (як в Скалі), чи щось інше пишіть – ми знаємо кому добре, тільки набравши Е-декларації на сайті НАБУ… Інтернет, брат, то така штука, що люди й розрив серця дістають, ті що міри й совісті раніше не мали… Потрошки. Знаю, що яка б людина чесна не була, колись рано чи пізно, та й согрішить. От візьміть кусочок сала (масла), положіть на край стола. Відійдіть на крок назад, подивіться де він стоїть, підійдіть до стола, двома пальцями двох рук перекладіть його на другий край стола. Відійдіть назад. Той самий кусок стоїть ?? Так, але на пальцях лишилося…

  2. Даник Михайло

    Ви часом не знаєте від кого переховується (або кого боїться) наш голова облради пан Овчарук Віктор ?? Скоро – сесія, зима на носі, боргів купа в жековців, дороги не в порядку, бюджети – латати як стару свитину – треба. КОНЦЕПЦІЮ РОЗПОДІЛУ АВТОДОРІГ ОБЛАСТІ РОЗРОБЛЯТИ.. А він – ЗВОРОТНІЙ ЗВ”ЯЗОК на своєму сайті ЗАКРИВ. Це – те саме, що весілля, гості йдуть, різні ходаки, старости з порожніми тацами, а ґосподар перед носом їхнім – браму на замок. Не гоже, дядьку, не гоже. Тисячі пар очей дивляться на кожен Ваш рух і крок. Не возіться п”яним, одумайтеся, цієї зими – порядок в Тернополі має бути… Та й при нагоді – заїзджайте в гості до Скала-Подільського пана Мирончука, десь так під суботу, щоб з ночівкою. Разом з головою ТОДА – приїдьте, міст оглянемо, школу. ОПОРНА школа, бо на скалах стоїть… Там і Ваша участь прослідковується, бо вона не була б така опорна !

  3. Сергій

    Як побачити на сайті закупівель, коли замовником було подано оголошення? А то проходить час і зявляються “переможці”, а конкурс -то відбувався чи ні – невідомо?

Напишіть відгук