Ні – “проектам-монстрам” на Дністрі

Поділитися

14 березня – Міжнародний День боротьби проти гребель, за річки, воду й життя. На початку світового руху проти бездумного перегороджування річок греблями, в 1998 році, в цей день пройшло більше 50 акцій протесту у 20 країнах світу, в тому числі в Бразилії, Індії, Таїланді, Австралії, Японії, США. Більше 10 000 людей прийняли участь в демонстраціях, кампаніях відправки листів протесту, очистці річок. В наступному році учасників стало вже більше 100 000…

Із 177 найбільших річок світу (1 тис. км довжиною і більше) тільки третина не мають дамб та інших споруд на своєму головному руслі. Лише 21 велика річка вільна в своїй течії від витоку до гирла. Цивілізований світ вже почав відмовлятися від практики перегороджування річок. Так, за останні десятиліття у США демонтовано біля 500 плотин !

Розвиток гідроенергетики в нашій країні вже призвів до масштабних негативних наслідків. Дніпро, найбільшу річку України, радянські стратеги підкорення Природи перетворили на каскад мілких, замулених водосховищ з водою, яку неможливо використовувати для питних потреб.

У процесі спорудження дніпровських ГЕС затоплено мільйони гектарів родючих українських чорноземів, зникли сотні сіл, в сотень тисяч їхніх мешканців було вкрадено малу батьківщину. Під водою було поховано національні святині. Серед них – Великий Луг, який колись був колискою Запорозької Січі.

Підкорювачі Природи в сучасному Уряді України хочуть повторити цю згубну практику на Дністровському каньйоні – який визнаний одним з Семи Природних Чудес України. Урядова Програма розвитку гідроенергетики до 2026 року передбачає будівництво ШЕСТИ нових ГЕС на Дністрі, на якому вже зараз стоїть три великих греблі і впродовж 30 років споруджується найбільша у Європі гідроакумулююча станція. Негативних екологічних, соціальних, гуманітарних наслідків “підкорення Дністра” у минулі десятиліття вже більш ніж достатньо.

Тож досить гребель на Дністрі! Ми не дамо реалізуватися «проектам-монстрам» на Дністровському каньйоні! Уряд, який прийняв програму продовження бездумного нищення річок України, повинен нести політичну відповідальність!

Сьогодні, 14 березня, волонтери ЕГО «Зелений Світ» – молоді люди з міста Чорткова, що на Тернопіллі, приєдналися до міжнародного флешмобу – Врятуй Дністер від ГЕС / #saveDnister_fromHPP

Одне з завдань Міжнародного дня боротьби проти гребель – говорити про необхідність повернення річок до природного стану, відновлення природних річкових екосистем, про перспективи розвитку відновлюваних джерел енергії – сонця, вітру, біомаси, які у майбутньому будуть альтернативою «проектам-монстстрам».

Громадська організація “Екологічно-гуманітарне об’єднання Зелений Світ”

У Розгадові браконьєри полювали на кабана: інспектори здали “безгосподарську” рушницю

Заробітчани переказали родинам в Україну 2 мільярди 378 мільйонів доларів за 2017 рік