Яку мету переслідує дослідження соціологічної групи “Рейтинг”?

Поділитися


Сьогодні у Тернополі відбулася прес-конференція керівника соціологічної групи «Рейтинг» Олексія Антиповича. Презентували надзвичайно об’ємне дослідження про ситуацію в державі і в Тернопільській області зокрема. Такі дослідження зроблені в кожній області. Хто фінансує такі соціологічні зрізи? За словами Антиповича, докладаються й партії, які представлені в цьому дослідженні. Скільки це коштує – можна почути у відеозаписі прес-конференції.

Зрозуміло, що ці дані хочуть подати в мізки українців так, щоб вони повірили в їхню правдивість. Проте, ми знаємо в якій викривленій реальності живемо…

***

Соціологічною групою «Рейтинг» в рамках проекту «Портрети регіонів» з  16 листопада по 2 грудня 2018 року було проведено опитування серед мешканців Тернопільської області. Загалом у дослідженні, здійсненого за методом особистого інтерв’ю, взяло участь 1600 респондентів. Вибірка сформована з урахуванням вікової й гендерної структури області з урахуванням типу поселення. Похибка становить не більше 2,4%.

• Аналіз результатів дослідження показав, що ситуацію загалом по країні мешканці області оцінюють значно гірше, аніж на місцях.

 • Лише 9% оцінили політичну ситуацію в країні як спокійну, тоді як в рідній області спокійною ситуацію бачать 45%, а у своєму місті/селі – 62%. Напруженою ситуацію в країні бачать майже 61% опитаних, критичною – 22%. На місцях оцінки стану справ дещо кращі: напруженою ситуацію бачать від 25 до 40% опитаних, критичною – лише близько 5%.
• Аналогічно, правильність напрямку руху країни респонденти оцінюють гірше (18%), ніж області (31%) чи свого міста/села (38%). Менш критично оцінюють напрям розвитку як країни, так і місцевості жителі малих міст області.
• Водночас, незважаючи на негативні оцінки стану справ, загальні очікування серед мешканців області швидше позитивно-нейтральні. Лише кожен десятий вважає, що стан справ, як в Україні, так і на місцях погіршиться наступного року. Більше половини опитаних вважають, що він не зміниться, а майже чверть взагалі мають оптимістичні сподівання щодо майбутнього. Вищий рівень позитивних очікувань бачимо в жителів міст області.
• Військовий конфлікт на Сході України (78%) та хабарництво й корупція у владі (49%) – дві основні загальнодержавні проблеми за оцінками мешканців області. При цьому на особистісному рівні опитаних швидше хвилюють підвищення тарифів на комунальні послуги (61%), низький рівень зарплат та пенсій (57%), підвищення цін та інфляція (55%).
• Лідером президентського рейтингу є Ю.Тимошенко, яку готові підтримати 21,8% тих, хто визначився і буде брати участь у виборах. За А.Гриценка – 15,7%, П.Порошенка – 12,6%, С.Вакарчука – 10,9%, В.Зеленського – 7,7%, О.Ляшка – 6,8%, О.Шевченка – 5,5%, А.Садового – 4,3%, Р.Кошулинського – 3,0%. Рейтинг інших кандидатів – менше 3%. Водночас, кожен шостий мешканець області не визначився з вибором кандидата.
• Близько 20% опитаних вірять, що на президентських виборах переможе Ю.Тимошенко (у 2017р. таких було 13%). У перемозі П.Порошенка впевнені 14% (у 2017 р. – 17%). Перемогу А.Гриценка бачать близько 4%. В позитивний результат інших кандидатів вірять не більше 3% опитаних. У своїх фаворитах впевнені в основному прихильники Ю.Тимошенко та П.Порошенка.
• Антирейтинг очолює П.Порошенко. За нього не проголосували б у жодному випадку майже 33% опитаних.
• У рейтингу партій лідирує Батьківщина, яку підтримують 23,7% тих, хто визначився та візьме участь у виборах. За Громадянську позицію готові віддати свої голоси 15,7%, БПП Солідарність – 11,9%, ВО Свобода – 10,5%, партію «Слуга народу» – 9,3%, УКРОП – 6,2%, Самопоміч – 6,1%, Радикальну партію – 5,4%. Рейтинг інших партій – менше 4%. Водночас, майже кожен п’ятий мешканець області не визначився з вибором партії.
• Орієнтація кандидата на тіснішу співпрацю з Європейським Союзом (83%), його особисті лідерські якості (65%) – мотиви, які мають значний вплив на президентський вибір респондентів. Для 53% важливим є спроможність кандидата забезпечити радикальні зміни у країні, при цьому 40% зазначили, що їм швидше важливіше забезпечення стабільності. 56% обирають кандидата швидше через його досвід у державній політиці, при цьому для 40% важливішим є його належність до генерації «нових» політиків. Останній мотив є домінуючим серед симпатиків С.Вакарчука, О.Шевченка, В.Зеленського, Р.Кошулинського. Для 51% важлива соціально-економічна програма кандидата, натомість 42% зазначили, що їм важливіше ідеологічні погляди. Спрямованість кандидата на вирішення проблем країни є мотивом вибору для 55% респондентів, водночас для 36% важливим є його орієнтація на вирішення проблем країни і регіону.
• 43% опитаних очікують, що ситуація в Україні у результаті майбутніх вибрів президента покращиться. 28% респондентів вважають, що ситуація не зміниться, лише 9% стверджують, що погіршиться. Частіше інших позитивних змін очікують прихильники Ю.Тимошенко, П.Порошенка, О.Ляшка. Відносно менше позитивних змін очікують респонденти, які не мають намірів голосувати або не визначились з вибором.
• На думку респондентів, ймовірність фальсифікацій на виборах президента на загальноукраїнському рівні (36%), вища, ніж на місцевому (9%). Ще близько 40-55% допускають незначні фальсифікації.
• Лише 7% респондентів позитивно ставляться до ситуації, коли під час виборів деякі політики допомагають матеріально виборцям. 14% займають нейтральну позицію у цьому питанні. 70% проти такого виду агітації.
• Мешканці області оцінюють діяльність місцевої влади значно краще, ніж центральної. Так, 16% опитаних задоволені діяльністю Президента П.Порошенка, 11% задоволені діяльністю Прем’єр-міністра В.Гройсмана і тільки 4% – Верховної Ради. Водночас, близько 90% висловили незадоволеність діяльністю центральної влади.
• Протягом року рівень задоволеності діяльністю обласної державної адміністрації дещо зменшився (з 26 до 22%). 46% зазначили, що задоволені діяльністю міського/сільського голови. Рівень незадоволеності місцевими головами серед мешканців сіл нижчий, аніж в містах області.
• Респонденти частіше бачать зростання рівня корупції загалом по Україні, аніж в області, чи за місцем проживання. 40%-55% опитаних вважають, що ситуація з хабарництвом не змінилася ані на центральному, ані на місцевому рівнях. Про зменшення рівня корупції говорили лише 4-7% опитаних.
• Переважна більшість опитаних незадоволені станом справ у різних сферах та послугах. При цьому в річній динаміці оцінки більшості критерії або зросли, або не змінилися. Найкраща динаміка у екології, стану доріг та сільському господарстві. Відносно краще оцінюють ситуацію зі шкільною освітою, безпекою та екологією. Найгірше опитані висловлюються про розвиток промисловості і підтримку молоді та соціальний захист.
• Серед можливостей в області опитані найкраще оцінили рівень можливість відпочивати та проводити дозвілля, а також жити у безпеці. Найгірше – займатися підприємництвом. Можливості відпочинку, досягнення успіху, пошуку роботи відносно вище оцінюються мешканцями обласного центру та малих міст, жити у безпеці – у селах.
• Респонденти вище оцінюють економічний потенціал розвитку України (17%), аніж області (10%) та свого міста/села (9%) у найближчі 5-10 років. Близько 40% оцінюють економічний потенціал країни та місцевості на середньому рівні. Близько чверті бачать низький потенціал. 3-4% не бачать жодних можливостей для економічного зростання України та області. 12% не вбачають потенціал росту для свого населеного пункту (найбільше у малих містах та селах).
• Переважна більшість опитаних (78%) відчувають гордість за те, що вони є громадянами України. 79% відчувають гордість, що вони є мешканцями своєї області, 82% – свого міста/села. Дещо вищий рівень гордості мають більш старші опитані. Найчастіше предметом гордості за свій регіон опитані обирали природу (45%), традиції регіону (43%), історію (42%). Культурою і мистецтвом пишаються 31%, місцевими жителями – 25%, визначними пам’ятками – 16%, природніми ресурсами  – 15%, визначними людьми краю – 13%, кухнею та кулінарією – 10%.
• 73% вважають себе однозначно або скоріше щасливими людьми. Водночас 15% – протилежної думки. Відносно частіше про особисте щастя зазначали мешканці міст, більш молодші та заможніші опитані. З іншого боку кожен шостий мешканець села, а також кожен п’ятий представник старшого покоління вважає себе нещасливим.
• Мешканці області відносно частіше зазначали про культурно-історичну близькість до жителів Львівської та Івано-Франківської областей. Серед сусідніх країн жителі регіону вважають себе близькими до Польщі та дещо менше до Білорусі.
• 32% висловили бажання зайнятися власною справою. 4% опитаних зазначили, що вже є підприємцями. Вищий рівень бажання відкрити власну справу спостерігається серед мешканців міст, молодших та більш заможних. При цьому серед останніх майже чверть заявили, що вже займаються своїм бізнесом. Серед тих, хто висловив бажання відкрити власну справу 34% зазначили, що хотіли б займатися торгівлею. 15% – фермерством, 13% – будівництвом та ремонтом, 11% – автосервісом.
• За останній рік дещо зменшилася кількість тих, хто висловив бажання працювати за кордоном (з 45% до 42%), при цьому 50% з них у майбутньому готові інвестувати зароблені кошти у відкриття власної справи в Україні. Традиційно вищий рівень міграційних настроїв спостерігається серед молоді (65%).
• Абсолютна більшість (95%) вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною. Тільки 3% – підтримують надання російській мові статусу будь-якого статусу.
• Абсолютна більшість опитаних (92%) вважають Росію країною-агресором стосовно України. Лише 2% – протилежної думки.
• За останній рік дещо зросла кількість тих, хто підтримує вступ України до Європейського Союзу (з 77% до 83%). 70% надалі підтримують вступ до НАТО. Серед різних напрямів зовнішньоекономічної інтеграції лідирує проєвропейський вектор (73%), 14% – за рівновіддаленість України від РФ та Заходу, лише 2% – за вступ до Митного Союзу.

На Теребовлянщині перекинулася вантажівка

У Норвегії, на хокейному турнірі, білоруську збірну привітали не гімном, а піснею “Косив Ясь конюшину”