234 мешканці Тернопільської області змінили своє місце голосування

Поділитися

За даними офіційного сайту Державного реєстру виборців, станом на 24 лютого, у Тернопільській області 234 особи скористались можливістю та тимчасово змінили своє місце голосування на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року. Механізм і тривалість цієї процедури та категорії громадян, для яких це питання може бути актуальним, дослідили спостерігачі ОПОРИ.

Станом на 24 лютого, 234 мешканці Тернопільщини змінили своє місце голосування, з них 100 осіб у межах своєї області, а 45 осіб обрали виборчі дільниці, які знаходяться в місті Києві. Водночас на дільницях в територіально виборчих округах Тернопільщини тимчасово будуть голосувати 128 громадян із інших областей, найбільше із Донецької – 32 особи.

Начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Ігор Бойко повідомив: «Активність громадян, щодо зміни тимчасового місця голосування, у порівнянні із попереднім місяцем зростає не суттєво». Він зауважив, що зволікання та відкладання процедури до останніх днів, може спричинити труднощі в роботі працівників та виникнення черги.

«Для попередження такого явища, в мережі інтернет, а також на телебаченні поширюється звернення до громадян керівника Служби розпорядника Державного реєстру виборців Олександра Стельмаха, а також керівники органів ведення реєстру в районах і містах нашої області, через мережу інтернет в соціальних сітках, поширюють інформацію про те, що виборці мають можливість змінити місце голосування на чергових виборах Президента», – додав Ігор Бойко.

Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що 31 березня відбудуться вибори Президента України. Відповідно до ЗУ «Про вибори Президента України» та ЗУ «Про Державний реєстр виборців», органи ведення Державного реєстру складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць. Вони включають громадян України, яким до дня виборів виповнилося чи у день голосування виповниться вісімнадцять років. Також при формуванні списків, враховується виборча адреса громадянина, тобто адреса, за якою зареєстровано його місце проживання.

Якщо виборець, з певних обставин, не може проголосувати відповідно до місця реєстрації, він може скористатися своїм правом та тимчасово змінити місце голосування (стаття 35-1 ЗУ «Про вибори Президента України»).

Є різні причин виникнення таких ситуацій, наприклад: трудова міграція, тривале відрядження, навчання чи виїзд за кордон. Також до категорії людей, для яких це питання актуальне, належать переселенці із окупованих територій.

20 лютого у приміщенні Тернопільської обласної бібліотеки для дітей відбулася прес-конференція на тему «Реалізація виборчих прав ВПО та інформування про механізм голосування на Президентських виборах». На цій зустрічі Яна Шкуратова, радниця з питань внутрішньо переміщених осіб в Тернопільській області повідомила: «На Тернопільщині офіційно зареєстрованих є 2135 внутрішньо переміщених осіб, з них у Тернополі 997. Це станом на 14 лютого за даними Міністерства соціальної політики. Але ця цифра, на мою думку, в рази більша, оскільки далеко не всі реєструються як ВПО».

Вона також розповіла, що спільно з різними організаціями та засобами масової інформації намагається привернути увагу переселенців до питання тимчасової зміни місця голосування. За її словами, з цією метою були відзняті відеоролики та виготовлені інформаційні плакати, у яких описується покрокова інструкція потрібної процедури.

Поза тим представники ОПОРИ розпитали про можливі труднощі та тривалість процедури тимчасової зміни місця голосування у громадянки Оксани Бідованець, яка звернулася в органи Державного реєстру із цим проханням. «Змінити місце голосування я вирішила, тому що у день виборів у мене не буде можливості поїхати додому, оскільки працюватиму. Саме тому я обрала дільницю, яка розташована поряд із місцем роботи», – розповіла вона.

Також Оксана повідомила: «Сама процедура пройшла дуже швидко. Черги не було. Працівники поводилася зі мною привітно. Я розповіла про свою ситуацію і вони дали заповнити заяву. Від мене були потрібні лише паспорт та довідка з місця роботи. Через дві хвилини я отримала посвідчення про тимчасову зміну місця голосування, з яким маю у день виборів прийти на дільницю».

Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що відповідно до частини 3 статті 7 ЗУ «Про Державний реєстр виборців», за мотивованим зверненням виборця не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування орган ведення Реєстру може тимчасово змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю).

Для цього потрібно особисто подати заяву до органу ведення Державного реєстру виборців. При цьому пред’явити документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. А також до заяви додати документи або їхні копії з пред’явленням оригіналів, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Наприклад, довідку з місця роботи чи з місця навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, проїзні документи, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та інші.

Також потрібно звернути увагу, що відповідно до внесених змін до п.2.5 Постанови ЦВК «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» та Указу Президента від 7 лютого 2019 року, процедура тимчасової зміни місця голосування для внутрішньо переміщених осіб значно спростилась. Тепер до відповідної заяви не потрібно додавати інших документів, якщо місце реєстрації особи, яке зазначено в паспорті, відноситься до переліку тимчасово окупованих населених пунктів у Донецькій та Луганській областях.

Зеленський про схеми в оборонці: “Хто прийшов на крові, заробляє на крові”

В Тернопільському районі затримано браконьєрів з сітками