Як проголосувати вдома, якщо ви не можетеприйти на виборчу дільницю в день другого туру виборів: покрокова інструкція

Поділитися

Якщо ви не можете за станом здоров’я прийти на виборчу дільницю в день повторного голосування на виборах Президента України 21 квітня, ви можете проголосувати за своєю домашньою адресою або за іншим місцем свого перебування. Така можливість передбачена Законом України «Про вибори Президента України»

Для цього потрібно:
1.Взяти у поліклініці або лікарні медичну довідку про стан здоров’я із зазначенням у ній того, що ви самостійно не можете пересуватись. Такою підставою можуть бути проблеми із опорно-руховим апаратом, інвалідність, слабозорість, тощо. Таку довідку може видати ваш сімейний лікар, терапевт або лікуючий лікар.
2. До 20 год. 19 квітня виборець має звернутись із власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця, в тому числі це може бути домашня адреса (Зразки заяв можна знайти в інтернеті). Заяву можна передати на виборчу дільницю також рідними, родичами, сусідами чи іншими особами.
3. В неділю,21 квітня з 8.00 до 19.00 год. чекати вдома або за місцем свого перебування, яке було вказане в заяві, членів дільничної виборчої комісії.
4.Мати при собі паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України для отримання виборчого бюлетеня.
5.Якщо ви не можете самостійно заповнити бюлетень через проблеми із здоров’ям вам у цьому може допомогти хтось із рідних, близьких, сусідів, із ким ви живете разом. Але ні в якому разі цього за вас не можуть зробити члени дільничної виборчої комісії, офіційні спостерігачі чи кандидати в Президенти!

Щодо можливості проголосувати за місцем свого перебування, то як зазначив директор Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігор Процик: “Згідно абзацу 2 ч.4 ст.77 ЗУ «Про вибори Президента України» члени дільничної виборчої комісії зобов’язані перевірити факт тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися при включенні такого виборця до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування. У разі не підтвердження факту тимчасової нездатності виборця пересуватися самостійно дільнична виборча комісія може прийняти рішення щодо відмови у наданні цьому виборцю можливості голосувати за місцем перебування. Тобто, виходячи із норм Закону, це має бути досить вамога причина, наприклад, хвороба опорно-рухового апарату, встановлена група інвалідності, коли людина довгий час лежить через важку хворобу і невстає з ліжка, не бачить, тощо Таку довідку може виписати Ваш сімейний лікар, терапевт чи лікуючий лікар ”

Також варто звернути увагу на те,що якщо ви на попередніх виборах (в тому числі під час першого туру, 31 березня) за станом здоров’я голосували вдома або за іншим місцем свого перебування, а зараз здорові і хочете проголосувати на виборчій дільниці, то вам потрібно не пізніше 12 год. 20 квітня повідомити письмово або особисто відповідну дільничну виборчу комісію, на якій ви голосували раніше про бажання проголосувати у приміщенні для голосування. Оскільки згідно п.1 ч.3 Ст.77. до витягу із списку виборців включаються виборці, щодо яких у списку виборців зазначена відповідна відмітка «НСП», тобто ті, які постійно не здатні самостійно пересуватися, яка була проставлена на попередніх виборах у списку виборців, якщо ви тоді голосували вдома або за іншим місцем свого перебування – говорить Ігор Процик

Якщо ви не зробили того, про що мова йшла вище, тобто Ви як виборець, включений до витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування, прибули у приміщення для голосування після того, як члени дільничної виборчої комісії вийшли для організації голосування за місцем перебування, то такому виборцю не може бути видано виборчий бюлетень для голосування до повернення членів комісії, які організовують голосування за місцем перебування, та з’ясування питання, чи не проголосували ви як виборець за місцем перебування. Це передбачено ч.15 ст.77 ЗУ «Про вибори Президента України»

При голосуванні за місцем перебування виборця має дотримуватись принцип таємності голосування, як це зазначено у ч.14 ст. 77 Закону України «Про вибори Президента України», тобто такий виборець має заповнити виборчий бюлетень без присутності будь-кого, у тому числі кандидата на пост Президента України, офіційних спостерігачів, членів виборчої комісії. Такий виборець може заповнити бюлетень у іншій кімнаті або зробити це в інший спосіб та опускає виборчий бюлетень до виборчої скриньки. Також варто зазначити, що якщо виборець не може самостійно заповнити виборчий бюлетень, він може звернутись до своїх рідних, сусідів для того, щоб вони йому допомогли це зробити, тобто поставити позначку навпроти кандидата. Однак в жодному разі це не може бути члени виборчої комісії, довірені особи кандидата, офіційні спостерігачі чи кандидат на пост Президента України! – зазначає директор Центру суспільних досліджень ПОЛІС Ігор Процик.

Також виборець чи члени його сім’ї не можуть відмовити у присутності при проведенні голосування членів комісії, які проводять голосування, а також офіційних спостерігачів, кандидатів на пост Президента України, їх довірених осіб, які мають право бути присутніми при проведенні голосування. У разі відмови допустити зазначених осіб у приміщення, де перебуває виборець, йому відмовляється у проведенні голосування за місцем його перебування. Це зазначено в ч.13 ст.77 ЗУ «Про вибори Президента України”

Українцям масово “дзвонить Порошенко” і просить підтримати його на виборах

На краденому тракторі повіз продавати крадений корм