«Портал в минуле» відкриває таємниці історії

Поділитися

Недавно співробітники Національного заповідника «Замки Тернопілля» розпочали роботу над новим проектом «Портал в минуле. Таємниці історії». Його головною метою стане популяризація історії через її «переклад» на зрозумілу для широкого глядача мову та доступність через публікацію в Інтернет- мережі. Бо не секрет, що більшість наукових досліджень публікується в фахових виданнях, «сухою» мовою науки і є практично недоступними для пересічного українця, історична грамотність якого зростає з кожним роком.
Цей проект передбачає декілька напрямків роботи, зокрема: дослідження проблемних сторінок історії нашого краю та України в цілому, організація обговорення проблеми з залученням кращих фахівців та використанням новітніх технологій, розробка сценарію, зйомка та монтаж відеороликів. Кожен з цих напрямків роботи сам по собі не є чимось новим чи унікальним, а ось їх поєднання в одному проекті, безумовно, заслуговує на увагу.
Перша частина проекту, над яким уже триває робота, буде стосуватися надзвичайно цікавої проблеми походження княжих родів Збаразьких та Вишневецьких, які відіграли провідну роль в історії України упродовж XVI – XVII століть. Чого варті такі імена, як Байда чи Ярема Вишневецькі, Стефан Збаразький та інших князів! Ці історичні особи, без перебільшення, формували історію не лише України, а й Східної Європи в цілому. Питання їх походження ось уже більше півтора століття не дає спокою історикам України, Польщі, Білорусі, Росії та інших країн.
Цікаво, що самі князі Збаразькі і Вишневецькі проголосили себе нащадками литовського князя Ольгерда, а ось більшість сучасних істориків називають їх нащадками Рюрика, які в потрібний момент утворили собі «правильне» походження. Адже станом на середину XVI століття, коли була оприлюднена родинна легенда, на теренах сучасної України влада практично повністю належала литовським князям і для досягнення амбітних цілей необхідно було бути «своїм» в тодішньому середовищі еліти. Хоча є й такі дослідники, що доводять правдивість родинної легенди з її литовським корінням. В наукових колах дискусія щодо походження зазначених княжих родів уже давно отримала назву «генеалогічної війни», яка то затихає, то розгоряється з новою силою.
Цією проблемою свого часу займалися такі визначні історики, як Михайло Грушевський, Мацей Стрийковський, Юзеф Вольф, Каспер Несецький, Шимон Окольський та багато інших. Не менше уваги їй приділили і сучасні дослідники історії, серед них – Наталя Яковенко, Леонтій Войтович, Олег Однороженко, Станіслав Келембет, Ян Тенговскі (Польща), Володимир Собчук та цілий ряд інших. Але, не дивлячись на величезну увагу, переконливої відповіді ніхто до сьогодні так і не знайшов.
«Портал в минуле» має на меті не лише донести до широкого кола глядачів саму суть проблеми (в даному випадку походження княжої династії), а й спробувати поставити крапку в цій заплутаній історії довжиною в півтора століття. Тож запрошуємо долучитися до нас  і обіцяємо, що буде цікаво. Зрозуміло, що ця загадка не стоїть осторонь багатьох інших невідомих чи маловідомих сторінок нашої історії, а тому спектр дослідження з часом буде розширено. Зрештою, якщо виявиться, що одна з гілок нащадків Рюрика дійсно сфальшувала своє походження, то доведеться визнати, що руські князі все ж таки здобули королівський трон Речі Посполитої і це далеко не єдиний сюрприз, який чекатиме на глядачів програми.

Микола Кибалюк,
начальник Вишнівецького відділу
Національного заповідника «Замки Тернопілля»

Підписуйтесь на наш ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ

Долучайтесь до нашої групи у Вайбері

Ми в Instagram

Наша сторінка в facebook

Ми у whatsapp

37-річна тернополянка-наркоманка на вулиці Лесі Українки не змогла дійти до дому з дитиною

Близько 8,5 млн грн отримав Тернопільський обласний центр екстреної медичної допомоги за лікування пацієнтів із COVID-19