Rewilding Ukraine відновлює частину ландшафтного заказника “Тарутинський степ”

Поділитися

Нещодавно завершились роботи з відновлення 500 гектарів Тарутинського степу –  об’єкту природно-заповідного фонду, який знаходиться в Одеській області. У 2016 році 1300 гектарів заповідника було пошкоджено незаконною оранкою. Знадобилось багато часу та зусиль природоохоронної спільноти, щоб зберегти недоторкані ділянки та відновити пошкоджену частину унікального степу.

Відновлення степу

Тарутинський степ – частина регіону дельти Дунаю площею понад 5000 гектарів, що залишається одним з небагатьох ділянок незайманого степу в Україні та в Європі. Він характеризується широкими трав’янистими рівнинами, що є домівкою для багатьох видів рідкісної флори та фауни, зокрема декількох видів ковили. Ландшафтний заказник «Тарутинський степ», який був створений у 2012 році, включений до офіційного списку об’єктів Європейської смарагдової мережі.

У 2016 році 1300 гектарів заповідника було пошкоджено незаконною оранкою, поки кампанія, що розпочалася на національному та міжнародному рівнях, не зупинила подальше руйнування. У той час як на пошкоджених степових ділянках триває повільний природний процес відновлення, команда Rewilding Ukraine у співпраці з місцевою владою, центром “Фрумушика-Нова” та “Центром регіональних досліджень” нещодавно провели важливу роботу з активного відновлення та прискорення регенерації цього безцінного середовища існування.

Як це відбувалось

Відновлення пошкодженого степу – це багатоетапний процес, методологія якого була розроблена фахівцями Біосферного заповідника “Асканія-Нова” (степовий заповідник площею 300 квадратних кілометрів на півдні України). Влітку та восени 2020 року в неушкоджених районах Тарутинського степу зібрали насіння степових рослин. На початку грудня борозни, залишені незаконною оранкою, розрівняли сільськогосподарською технікою та невдовзі висіяли насіння у ґрунт. Це має призвести до досить швидкого відновлення цих територій. Частина робіт проходила вже у 2021 році. Процес регенерації буде постійно контролюватися, і за необхідності вживатимуться подальші заходи.

Частина зусиль із відновлення дикої природи

Відновлення Тарутинського степу є частиною масштабних зусиль з відродження диких угідь в дельті Дунаю, які розпочалися на початку 2019 року за фінансування Програми “Ландшафти під загрозою” в рамках проекту «Відновлення водно-болотних угідь та степів регіону дельти Дунаю». У Тарутинському степу ці зусилля спрямовані на відновлення більш дикого степу та відродження процесів саморегуляції, таких як природний випас диких травоїдних тварин.

У травні 2020 року команда Rewilding Ukraine перевезла до Тарутинського степу стадо з 20 куланів (диких віслюків). Тварини, що зараз перебувають на великій огородженій території у степу, скоро вільно кочуватимуть степом, повертаючись до середовища, де вони були відсутні протягом сотень років. До втручання людини степом крокували  стада диких травоїдних тварин, таких як кулан, антилопа сайгак та олень, але вони поступово зникли з цих територій, головним чином через полювання. Команда Rewilding Ukraine продовжує відновлення популяцій травоїдних тварин, бо це сприяє збільшенню біорізноманіття, зменшує ризик виникнення пожеж та стимулює екотуризм в регіоні.

Заходи з відновлення степу є частиною бачення створення більш дикого місцевого ландшафту та відродження на цій території природних процесів саморегуляції.

Комплементарний проект регіонального розвитку «Підвищення конкурентоспроможності сільських периферійних громад півдня Одеської області шляхом диверсифікації їх економіки» надав додаткове фінансування робіт із відновлення Тарутинського степу.

Хочете отримувати новини в месенджер? Підписуйтеся на наш ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ чи долучайтесь до нашої групи у Вайбері Ми є також в Instagram , у facebook та  whatsapp

18 травня в Україні очікуються гроза, град, шквальний вітер

В мережі проходить флешмоб на підтримку випускників #ЩастиНаЗНО