Майже 600 українців від початку року загинули на водоймах по всій країні. Таку страшну статистику оприлюднила Державна служба з надзвичайних ситуацій. Серед загиблих — 52 дитини. Основною причиною нещасних випадків рятувальники називають ігнорування правил безпеки. Та радять не втрачати пильність навіть під час відвідання найменших водойм. Центр громадського моніторингу та контролю зібрав поради, як безпечно відпочивати поблизу води.
Трагічні випадки трапляються ледь не щодня
Не минає й дня, щоб вода не забирала життя українців: і малих, і дорослих. 2 липня 12-річний хлопець втопився у річці Стир на Рівненщині. Він купався разом з товаришем, коли в якийсь момент діти почали тонути і кликати на допомогу. Одного з потерпілих врятував рибалка, а іншому хлопцеві допомогти не встиг.
3 липня увечері у селі Гошів на Івано-Франківщині у річці Свіча втопився 16-річний хлопець. Рятувальники знайшли його ще живим за 500 метрів від місця купання. Понад годину його реанімували, але врятувати не змогли.
20 липня у ставку у селі Великий Байрак на Полтавщині втопився 8-річний хлопчик. У водоймі він купався із товаришем, коли вони почали тонути, це побачила місцева жінка. Вона зуміла витягти одну дитину на берег, а іншу не встигла.
21 липня, водолази Львівщини витягли з озера тіло 24-річного чоловіка, який втопився кілька днів тому, коли відпочивав на водоймі з товаришами.
24 липня на Житомирщині у місцевому ставку втопилася дівчинка, якій ще не було і двох років. Мати доставила малечу до лікарні, та врятувати дитину не вдалося.
Багатьом смертям можна було б запобігти, якби люди, а передусім — батьки — не легковажили небезпеками, які чекають на них та їхніх дітей біля води, переконані в ДСНС.
Купатися в спеціально обладнаних місцях та не залишати дітей без нагляду
Тож рятувальники закликають дотримуватися бодай елементарних правил безпеки. Зокрема, відпочивати й купатися лише на спеціально обладнаних пляжах та не залишати дітей без нагляду біля води, а також не дозволяти їм самостійно відвідувати ставки та річки. Також в ДСНС просять українців не плавати наодинці, ніколи не пірнати в незнайомих місцях та не заходити у воду в стані алкогольного сп’яніння. Також рятувальники нагадують, що температура води повинна бути не нижче ніж +17°C.
Тим, хто виходить у плавання на човні, надзвичайники радять не забувати слідкувати за штормовим попередженням та утриматися від плавання під час сильних поривів вітру.
Знати, як допомогти
Деколи постраждалих ще можна врятувати, якщо оточуючі знають правильний алгоритм дій. Фахівці радять: якщо постраждалий дихає, до прибуття швидкої фіксувати шийний відділ хребта, забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо ж постраждалий не дихає, не видаляти воду з легень, а одразу почати серцево-легеневу реанімацію. Для цього треба виконати 30 натискань на грудну клітку глибиною не менше 5 см (не більше 6 см), з частотою 100 натискань за хвилину. Після цього виконати 2 вдихи, використовуючи маску-клапан чи інші захисні засоби. Поперемінно повторювати попередні два пункти до приїзду швидкої.
Якщо немає захисних засобів, можна не виконувати штучне дихання, а проводити тільки натискання на грудну клітку. Важливо кожні 2 хвилини змінювати особу, що проводить натискання на грудну клітку.
А ще рятувальники радять пройти курси першої медичної допомоги. Зараз в багатьох містах це можна зробити абсолютно безкоштовно, лише записавшись заздалегідь. Такі знання можуть без перебільшення — врятувати життя.