Кожен п’ятий росіянин добровільно здається в полон. Як Україна мотивує окупантів складати зброю

Поділитися

Днями країну сколихнула небачена подія — російський бойовий вертоліт вперше за час повномасштабного вторгнення здався українським військовим. Борт здійснив посадку на одному з наших аеродромів. Як стверджують джерела видання “Українська правда”, пілот Мі-8 пішов на співпрацю з української розвідкою, а його родину завчасно вивезли з РФ. Не всі росіяни здаються в полон так видовищно, проте охочих зберегти своє життя — таки чимало. То скільки росіян добровільно потрапляють в український полон. Та в яких умовах утримують цих полонених, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

22 тисячі російських військових “хочуть жити”

Лише за декілька останніх тижнів активних дій українських Сил безпеки та оборони наш обмінний фонд збільшився на понад 200 полонених росіян. Із цих полонених кожен п’ятий — здався добровільно. Таку інформацію надав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони Андрій Юсов. За його даними, щодня 3-5 російських військовослужбовців складають зброю, скориставшись українською державною програмою “Хочу жить”.

Загалом за майже рік свого існування проєкт “Хочу жить” отримав 22 тисячі звернень від російських військових. Про це під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ розповів речник проєкту Віталій Матвієнко.

“Відвідування сайту — 46,2 мільйона, більшість з території російської федерації. Чотири лідери — Москва, Санкт-Петербург, Краснодарський край, Нижньогородська область”, — уточнив Матвієнко. Додав, щодня 10 операторів опрацьовують від 70 до 100 звернень.

Мета проєкту  “Хочу жить” — допомогти здатися в полон російським військовим, які не бажають воювати в Україні. Крім того, росіяни, які складають зброю добровільно, мають низку переваг. Зокрема можливість бути обміняними або, за бажанням, залишитися в полоні до кінця  війни.

Триразове харчування та заняття на спортмайданчику 

До російських військових в Україні ставляться, дотримуючись вимог 3-ї Женевської конвенції стосовно поводження з військовополоненими. За словами представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка, табір, де перебувають росіяни, розташований на Заході України. Адже відповідно до вимог Женевських конвенцій, має бути далеко від місць бойових дій. 

Російські полонені отримують триразове харчування. “Це стандартні порції, це калорійні порції. Більшість російських військовополонених, на відміну від наших військовополонених у Росії, набирають, а не втрачають вагу”, — наголосив Яценко.

В таборі є умови для медичного обслуговування, оскільки багато військовополонених мають різні ураження, зокрема, важкі травми. Є  стоматологічний кабінет, різноманітні процедурні кабінети, а також рентген. 

Крім того, військові РФ мають можливості для дозвілля, для занять спортом: на території табору функціонує спортмайданчик та футбольне поле.  Для них доступна і церква. А мусульмани можуть скористатися обладнаним місцем для намазу.

“Ми показуємо всім, що перебування в українському полоні — це гідні умови. Російські військові можуть не боятися, що до них будуть ставитися так, як вони цього заслуговують”, — розповів Петро Яценко.

2 598 українців повернулися додому за обміном

Україна зацікавлена, щоб російські військові не боялися задаватися в полон. Маємо збільшувати свій обмінний фонд, аби повертати з полону наших військових та цивільних. За інформацією представника ГУР МО Андрія Юсова, за час повномасштабного вторгнення Росії відбулося вже 48 обмінів полоненими. Додому повернулися 2 598 полонених захисників та захисниць, а також цивільних українців. Проте тисячі наших громадян і досі перебувають у російських в’язницях. 

 

У Тернополі судитимуть викриту СБУ колаборантку, яка впроваджувала стандарти освіти рф на окупованій Луганщині

Черги, в яких стоять мільйони. Що робити із пунктами пропуску на кордонах