Депутати спростили процедуру набуття статусу ветерана. Що не так із законопроєктом?

Поділитися

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт, який спрощує порядок отримання статусу учасника бойових дій (УБД) для військовослужбовців та членів їхніх сімей. Простіше отримати такий статус буде також добровольцям, які виконували бойові завдання. Проєкт закону направили на підпис президенту. Аналітики Центру спільних дій пояснюють переваги й недоліки законопроєкту. 

Учасники бойових дій мають право на низку пільг: безкоштовний проїзд у транспорті, пріоритетне право на отримання медичної допомоги, знижки на оплату комунальних послуг та житла. Крім того, цей статус дозволяє отримувати виплати від держави. Законопроєкт № 9141 полегшує отримання статусу УБД. Так, військовослужбовці мають подати заяву до комісії Міністерства оборони разом з необхідними документами. Але якщо деякі потрібні для подання документи відсутні, то комісія при Міноборони має самостійно запросити їх у держоргану, який ними володіє. 

Необхідні дані відповідний орган зобовʼязаний надати протягом 15 днів з дня отримання запиту. Комісія приймає рішення про надання статусу УБД не пізніше ніж через 10 днів після отримання потрібних документів. Такий крок значно спрощує процедуру отримання статусу УБД, вважають аналітики Центру спільних дій.  

Подати заяву для присвоєння статусу УБД можна в паперовій або електронній формі через «Дію» або Єдиний державний реєстр ветеранів війни. Останній вже створили, але з метою безпеки запустять лише після закінчення війни, заявляє міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна. 

Так само законопроєкт спростить рідним військових, які загинули на війні, отримання статусу члена сім’ї загиблого Захисника чи Захисниці України. У цю категорію потрапляють батьки військового, подружжя та діти, які не мають (і не мали) своїх сімей. Сім’ї загиблих військовослужбовців можуть претендувати на 15 млн гривень, а якщо загинув доброволець, який не був оформлений – на понад 2 млн. Для присвоєння такого статусу треба звернутися у такому ж порядку, як для отримання статусу УБД. Документи, яких бракуватиме, комісія має витребувати у відповідного держоргану самостійно. 

У Центрі спільних дій вважають, що законопроєкт № 9141 є позитивним кроком у напрямку забезпечення соціальної підтримки для учасників бойових дій та членів їхніх сімей. Однак, проєкт закону має деякі недоліки, які необхідно усунути.

«Законопроєкт не визначає, які заходи повинна вжити комісія у разі відсутності запитуваних документів. Це може призвести до затягування процедури», – зауважила аналітикиня Центру спільних дій Оксана Заболотна.

Також у Центрі спільних дій проаналізували законопроєкти про отримання статусу УБД під час воєнного стану та цифровізацію присвоєння цього звання. Обидва проєкти закону потребують суттєвого доопрацювання до другого читання. 

А можна я тут дещо напишу про Майдан?

За матеріалами СБУ підозру отримав блогер-ухилянт Олешко, який після втечі з України закликає чоловіків ховатися від призову