В умовах повномасштабної війни в Україні удвічі зросла кількість громад із критичним рівнем фінансової стійкості. Водночас у 2023 році частина місцевих бюджетів були профіцитними. На десять громад припадало понад 45% всіх сплачених реверсних дотацій.
Рух ЧЕСНО проаналізував, як повномасштабна війна вплинула на фінансову спроможність громад.
За підсумками 2023 року 84% громад отримали базові дотації, у 2021 році таких було 75%. За підрахунками Руху ЧЕСНО, в Україні налічується 119 громад, в яких понад 50% у структурі бюджету становить базова дотація. У 2021 році таких громад було 50.
В абсолютному відношенні найбільше базових дотацій у 2023 році отримали тимчасово окуповані та деокуповані громади. “У випадку окупованих територій це частіше за все видатки на бюджетні установи та комунальні заклади, які переміщені на підконтрольні території, включаючи виплату заробітної плати з нарахуваннями, або видатки на реалізацію програм щодо підтримки внутрішньо переміщених осіб”, — зазначає у коментарі Руху ЧЕСНО Роксолана Підласа, голова Комітету ВРУ з питань бюджету.
З-поміж регіонів найбільше базових дотацій у 2023 році отримали громади Харківської, Закарпатської, Запорізької та Херсонської областей. Водночас найбільше реверсних дотацій перерахували громади Дніпропетровської, Київської та Львівської областей.
На десять громад припадало понад 45% всього обсягу реверсних дотацій. Серед них шість громад — обласних центрів: Дніпровська, Львівська, Черкаська, Вінницька, Полтавська, Житомирська міські громади, а також Криворізька, Яворівська, Мукачівська міські громади та Черкаська селищна громада. У 2023 році до переліку громад із найбільшими реверсними дотаціями потрапили Житомирська, Яворівська, Мукачівська міські громади та Черкаська селищна.
Торік чимало громад мали профіцитні бюджети. Причиною стало підвищення надходжень від ПДФО та додатковий ресурс за рахунок військових частин, які закріплені за окремими громадами.