Гніздові платформи допоможуть пеліканам

Поділитися

Нова гніздова платформа, побудована на острові Єрмаків у Дунайському біосферному заповіднику спільними зусиллями Rewilding Ukraine та Ізмаїльського управління водного господарства, дає надію на розмноження кучерявого пелікана в українській частині дельти Дунаю.

Платформу вкрили очеретом і встановили муляжі пеліканів, які повинні привернути увагу справжніх птахів. Метою є заохочення птахів до розмноження, що сприятиме поверненню цього знакового виду у наші ландшафти.

Близько 80% водно-болотних угідь Європи зникли протягом останнього століття, а ті, що залишилися, значною мірою деградували через вплив людини та наслідки зміни клімату.

Тож побудова безпечних платформ для гніздування, що імітують острівці з рослинністю і майже недоступні для хижаків, виявилася дуже ефективним методом підтримки відновлення популяції виду. Платформи, які були споруджені в Болгарії, сприяли формуванню нових гніздових колоній кучерявого пелікана.

«У Болгарії ми бачили, як пелікани скупчуються не лише на платформах для гніздування, але й на повалених деревах, тож зрозуміло, що птахам справді бракує придатних місць для будівництва гнізд, — каже Катерина Куракіна, спеціаліст із зв’язків з громадськістю Rewilding Ukraine. — Це підкреслює цінність таких платформ, і показує, що нам потрібно продовжувати зусилля, щоб допомогти птахам розмножуватися — як будуючи платформи, так і відновлюючи їхні середовища існування».

На шляху до успіху

Хоча все більше кучерявих пеліканів зимує в дельті Дунаю, минуло багато років з того часу, як цей вид успішно гніздився в українській частині дельти. Так, на озері Кугурлуй орнітологи фіксували гнізда кучерявого пелікана, але стабільна гніздова колонія так і не сформувалася.

У рамках ініціативи «Шлях життя пелікана» (Pelican Way of LIFE) за останні кілька років команда Rewilding Ukraine разом з партнерами побудували низку штучних платформ для гніздування в різних частинах дельти Дунаю. На жаль, команда не змогла перевірити декілька із них через війну.

Знаковий вид під загрозою зникнення

Кучерявий пелікан є знаковим видом, що знаходиться під загрозою зникнення, його світова популяція налічує менше 20 000 особин. Він є одним із найбільших і найвідоміших видів птахів дельти Дунаю. Надзвичайно вразливий усюди, де він зустрічається, цей вид протягом останніх десятиліть зазнав різкого скорочення чисельності. Головними причинами цього є зіткнення з лініями електропередач, втрата середовищ існування, турбування, пряме переслідування з боку рибалок, недостатня обізнаність серед місцевих громад, пташиний грип тощо. Ці загрози, підсилені недостатністю наукових даних, роблять майбутнє кучерявого пелікана значною мірою залежним від природоохоронних заходів.

Ініціатива «Шлях життя пелікана», яку координує Rewilding Europe, стартувала наприкінці 2019 року з метою збільшення популяції кучерявого пелікана в південно-західній Європі, зокрема в дельті Дунаю – одному з осередків виду. Партнери ініціативи працюють над зменшенням загроз для птахів і покращенням середовищ їх існування в 27 локаціях у Румунії, Болгарії, Греції та Україні, а також проводять навчальні заходи та дослідження в Туреччині, Албанії, Чорногорії та Північній Македонії.

Ініціатива «Шлях життя пелікана» фінансується Програмою LIFE Європейського Союзу, а також Arcadia Fund. В Україні ініціативу втілюють у життя Rewilding Ukraine та Дунайський біосферний заповідник разом з іншими місцевими партнерами. Попри війну, робота продовжується, поки є можливість.

 

 

Конкурс п’єс: розкрийте свій талант драматурга

Україна запустила глобальний флешмоб #СвітНаЇїПлечах до Євробачення-2024