Як контролюватимуть гроші, які витрачають на передвиборчу агітацію?

Поділитися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11462, що передбачає подання електронних фінансових звітів про надходження та використання коштів виборчих фондів через єдину платформу, що буде адмініструватися НАЗК. 

Ініціаторами законопроєкту стали семеро народних депутатів на чолі з Аліною Загоруйко (“Слуга народу”). Пропозицію зареєстрували п’ятого серпня, нині законопроєкт на етапі розгляду комітетом.

Політичні партії звітують через онлайн-платформу PolitData, яка в законодавстві визначена як Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Натомість законопроєкт пропонує запровадити єдину “Інформаційно-комунікаційну систему”.

“Питання прозорості коштів виборчих кампаній і контролю за використанням коштів виборчих фондів партій — одне з ключових у процесі реформування виборчого законодавства. Законопроєкт має євроінтеграційне спрямування та передбачає виконання міжнародних рекомендацій. Звісно, певні норми будуть дискутуватись, доопрацьовуватись або ж їх виключать. Наприклад, обмеження власних коштів кандидатів, встановлення максимального розміру для наповнення виборчих фондів та інші. Однак із запропонованим проєктом потрібно активно працювати”, — зазначила у коментарі ЧЕСНО Аліна Загоруйко.

Як зазначено у пояснювальній записці, у чинному законодавстві функція контролю за фінансуванням виборчих фондів дублюється між НАЗК, ЦВК та банком, в якому відкрито відповідний рахунок виборчого фонду. Це ускладнює сам контроль, тому виникла необхідність додатково розділити повноваження.

Пропонується закріпити цю функцію за єдиним державним органом — НАЗК. Агентство здійснюватиме вибірковий контроль власних виборчих фондів кандидатів на виборах народних депутатів України, а також партій і кандидатів на місцевих виборах з урахуванням ризиків фінансово-господарської та іншої діяльності.

Крім того, законопроєкт пропонує ряд змін до механізму відкриття і використання рахунків виборчих фондів, спрощується структура рахунків, зокрема замість кількох рахунків для накопичувальних і поточних операцій вводиться єдиний поточний рахунок.

Також проєкт передбачає удосконалення порядків формування виборчих фондів, узгодження обмежень та лімітів щодо здійснення добровільних внесків, а також процес фінансування проведення місцевих виборів.

Нагадаємо, що в Україні політичні партії та кандидати можуть вести передвиборчу агітацію лише за рахунок коштів виборчих фондів, для яких створюються окремі банківські рахунки.

Інтерв’ю з дружиною військовополоненого з Азовсталі

Від волонтерства до лідерства: безоплатний курс для українок