Що очікують українці від 2025 року?

Поділитися

Міжнародне опитування Gallup International End of Year Survey (EoY) — це започатковане дослідження в 1977 році, проводиться щороку у багатьох країнах світу. Цього року проєкт проводився в 35 країнах світу.

Всього було опитано 35 882 осіб у всьому світі у 2024 році. У кожній країні протягом жовтня-грудня 2024 року було опитано репрезентативну вибірку близько 1000. В Україні опитування проводила Група Рейтинг вже вдруге для цього проєкту. Перша тема дослідження: очікування від нового 2025 року.

• Українці очікують, що в цілому новий 2025 рік буде скоріше кращим ніж 2024, однак щодо економічної ситуації очікують погіршення у новому році. Загалом оцінки щодо майбутнього стали менш оптимістичними порівняно з минулим роком: нова хвиля опитування від Групи Рейтинг спільно Gallup International показала, що очікування українців щодо наступного року є дещо гіршими, ніж були очікування минулого року.
• Наразі, 45% українців очікують, що 2025 рік буде кращим за 2024, ще 27% очікують на погіршення, 20% вважають, що він буде таким самим. 8% не визначилися зі своїми очікуваннями щодо 2025-го року. У порівнянні з минулим роком, оцінки змістилися до більш песимістичних очікувань. Минулого року 51% мали позитивні очікування (на 6% більше, ніж минулого року), а 17% – негативні (10% менше, ніж минулоріч).
• На глобальному рівні, Україна займає 15-те місце серед країн з найбільш позитивними очікуваннями від 2025-го року.
• За Індексом загальної надії, Україна займає 19-те місце, а три позиції попереду займають Колумбія, Кенія та Швеція.
• Лідерами за рейтингом на основі Індексу загальної надії є Саудівська Аравія, Китай та Косово.
• У порівнянні з іншими країнами Східної Європи, Україна займає перше місце в рейтингу за Індексом на рівні 17%, тоді як інші країни регіону мають негативні значення цього індексу: -14% у Польщі, -15% у Болгарії, -21% у Сербії та -38% у Боснії та Герцеговині.
• Найбільш оптимістичною в своїх очікуваннях є група віком 65+: серед них 54% мають оптимістичні очікування щодо наступного року. З іншого боку, молодь віком 18-24 роки переважно не очікують на зміни – з них 33% вважають, що 2025 буде таким самим, як і 2024. Очікування щодо наступного року також залежать від фінансового становища респондента – що більш забезпечені респонденти, то меншою є частка групи, що очікує на погіршення ситуації у 2025.
• Водночас переважна більшість опитаних очікують економічних труднощів у країні в новому році: на економічні труднощі очікують 63%, на економічне процвітання – лише 13%, натомість 20% вважають, що економічна ситуація не зазнає змін, ще 5% – вагаються з відповіддю. Порівняно з минулим роком очікування щодо економічного становища в країні також дещо погіршилися: минулого року 17% українців сподівалися на економічне процвітання, 52% – очікували на труднощі, а 29% – не очікували жодних змін.
• Очікування щодо економічного становища на наступний рік серед українців є в цілому гіршими порівняно з іншими країнами Східної Європи, адже загалом по регіону економічних труднощів серед цих країн очікують лише третина (35%).
• Україна займає 32-гу сходинку за Індексом очікувань економічного процвітання, входячи до трійки країн з найменшими показниками: крім України, це також Німеччина (33-тє) та Австралія (34-те). На двох сходинках вище розташована Польща (31-ша) та Боснія та Герцовина (30-та).
• Лідерами за індексом очікування процвітання є Саудівська Аравія, Китай та Індонезія.
• Українська молодь у віці 18-24 роки демонструє найвищі позитивні очікування щодо економічного становища країни в наступному році.

Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв’язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера). На основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3,1%. Терміни проведення: 2-5 грудня 2024 р.

З нотками електроніки та опери: Lila Vi презентує авторське прочитання “Щедрика”

Тернопільську облраду очолив свободівець Богдан Бутковський