Оголосили лавреатів Шевченківської премії 2025 року

Поділитися

На премії сьогодні представлені 7 номінацій: “Література”; “Літературознавство і мистецтвознавство”, “Публіцистика, журналістика”, “Музичне мистецтво”, “Візуальні мистецтва”, “Кіномистецтво”, “Театральне мистецтво”. Цьогоріч до переліку номінацій додали “Декоративно-прикладне мистецтво”.
Кожному лавреатові Національної премії Шевченка вручаються диплом, почесний знак та виплачується грошова винагорода, яка цьогоріч становить приблизно 467,2 тисячі гривень.


Переможцем Шевченківської премії у номінації “Література” оголошено поета і збурювача поборників суспільної моралі Юрія Іздрика. Його відзначили за книгу поезій “Колекція” видану 2023 року.
Лавреатом у номінації “Кіно” оголошено команду фільму “Довбуш”: режисера і сценариста Олеся Саніна, оператора-постановника Сергія Михальчука і композиторку Аллу Загайкевич.

У прокат стрічка вийшла в серпні 2023 року. Український історичний екшн “Довбуш” режисера Олеся Саніна після тринадцятого вікенду зібрав у прокаті 67 мільйонів 794 тисячі  722 гривні та було продано 480 тисяч 351 квиток.

Вперше за останні 20 років лавреаткою Національної премії Шевченка у галузі “Візуальне мистецтво” стала жінка. Це сучасна художниця, скульпторка, що осмислює публічні простори Жанна Кадирова. Офіційно її відзначили за проєкт “Траєкторія польотів”.

В останнє жінку відзначали цією премією рівно 20 років тому у складі групи скульпторів. Це була архітекторка Зарема Нагаєва, учасниця команди проєкту “Відродження” у Сімферополі.
В новій для Премії категорії “Декоративно-прикладне мистецтво” лавреатами стала команду проєкту “Петриківський розпис: на захисті ідентичності”: Валентина Карпець-Єрмолаєва, Андрій Пікуш, Марія Пікуш, Наталія Рибак.
В номінації “Музичне мистецтво” оголошено двох лавреатів. Це Богдана Півненко, авторка концертних програм і виконавиця, яка була подана до нагороди Національним ансамблем солістів “Київська камерата”.

Композитор Олександр Шимко

А також лавреатом Премії став композитор Олександр Шимко. На здобуття Премії було подано його твір “Вирій”, “сакральна містерія для мішаного хору, автентичних голосів, сопрано та симфонічного оркестру на стародавні молитви, біблійні та українські народні тексти”.

Лавреатом Національної премії імені Шевченка в номінації “Публіцистика” оголошено автора Української правди, публіциста, сержанта ЗСУ Павла Казаріна. Його відзначили за серію публіцистичних текстів

Василь Вовкун передасть свою Шевченківську премію на закупівлю дронів для ЗСУ

Лавреатом у галузі “Театральне мистецтво” … знову не став режисер Максим Голенко. Премію вручили директору іншого львівського театру, керівнику Львівської Національної опери Василю Вовкуну за низку творів: оперу “Лис Микита” (музика І.Небесного, лібрето В.Вовкуна, 2020 р.), балет “Тіні забутих предків” (музика І.Небесного, лібрето В.Вовкуна, 2023 р.), модерн-балет “Пізнай себе!” (музика Д.Данова, лібрето В.Вовкуна, 2022 р.), театралізовану кантата “Псальми війни!” (музика Є.Станковича, лібрето В.Вовкуна, 2023 р.).

Минулоріч за театральну Премію Шевченка змагались режисери Іван Уривський (“Конотопська відьма”) та Максим Голенко (“Зерносховище”). Переміг Уривський.

Как перевести котёнка с влажного корма на сухой?

“Я обираю ССО!” – приєднуйся до еліти спецпризначенців