В етері телеканалу Перший Західний експерт із конституційного права Центру політико-правових реформ Андрій Магера розповів, що термін у 6 місяців підтримують і лідери парламентських фракцій, втім цього строку немає в чинному Виборчому кодексі.
Сьогодні на підконтрольній Уряду України території проживає близько 26 мільйонів виборців, на тимчасово окупованих територіях — близько 7 мільйонів. Серед цих 26 млн є й виборці, які можуть перебувати за кордоном. Проблема наразі полягає в тому, що далеко не всі громадяни за кордоном стали на консульський облік, тому Уряд та ЦВК мають неповну інформацію про кількість виборців за кордоном.
Андрій Магера впевнений: «Це питання може бути предметом майбутнього Закону про особливості проведення перших післявоєнних виборів — запровадження активної реєстрації українських виборців, щоб вони повідомили про своє місцезнаходження та бажання проголосувати, для створення відповідних умов для цього».
Щодо забезпечення голосування виборців за кордоном, експерт наголосив, що будь-які елементи електронного голосування чи застосування певних електронних ресурсів на виборах у сучасний період є неможливими. Хоча б тому, що неможливо гарантувати дотримання таких принципів виборчого права як принципу вільних виборів і принципу таємності голосування. Ті самі нюанси будуть проблемою в разі голосування поштою.
Одним із гіпотетично можливих із правової точки зору називають відкриття додаткових виборчих дільниць за межами приміщень Посольств і Представництв України. Водночас зробити це досить складно, оскільки потребуватиме отримання згоди відповідних держав, укладення міжнародного договору, врегулювання законодавства цих держав та українського, вирішення питань безпеки та величезних видатків.
Крім того, в Україні, за інформацією пана Андрія, близько чверті приміщень для голосування потребують принаймні легкого ремонту або не підлягають відновленню через війну. Це також важливе питання моніторингу Центральною виборчою комісією, чим вона зараз і займається.