Акції на фінансових ринках, які відкрилися в понеділок, 7 квітня, продовжують падати через «тарифну війну» президента США Дональда Трампа.
Акції впали, через що триденна втрата вартості світового капіталу склала близько 9,5 трильйонів доларів. Ф’ючерси на акції S&P 500 втратили 3%, а індекс VIX підскочив вище 50. Європейський Stoxx 600 впав на 5%.
Європейський індекс Stoxx 600 впав до найнижчого рівня з грудня 2023 року, а німецький індекс DAX ненадовго просів на 10%, перш ніж відновився. Акції оборонних компаній, які є найкращими цього року, постраждали найбільше, оскільки інвестори накопичували готівку, продаючи акції компаній.
Акції Tesla Inc. впали на 10%. Акції Apple Inc., Amazon.com Inc. і Citigroup Inc. – приблизно на 5%.
Гонконгський індекс Hang Seng впав на 10 % на ранкових торгах, а ринки Шанхаю та Шеньчженя впали на 6 та 8 % відповідно.
Це сталося на тлі падіння на ринках в Японії, де індекс Nikkei 225 відразу втратив 8% на відкритті, досягнувши найнижчого рівня з жовтня 2023 року, тоді як австралійський індекс ASX200 впав більш ніж на 6%, а південнокорейський індекс KOSPI – більш ніж на 5%.
Акції Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, провідного виробника мікросхем, були призупинені після падіння на 10%.
На Тайвані, який виробляє переважну більшість найсучасніших напівпровідників у світі, ринки впали на 9,8 % після відкриття вперше після заяви Трампа про введення тарифів – це найбільше одноденне падіння в історії.
Азійські лідери зробили низку заяв до США, щоб спробувати запобігти кризі для своїх економік, а партнери Штатів, такі як Японія, Південна Корея і Тайвань, пообіцяли вести переговори.
Прем’єр-міністр Японії Сігеру Ісіба заявив у понеділок у парламенті, що має намір якнайшвидше відвідати США і зустрітися з Трампом, щоб обговорити «національну кризу», яка назріває через 24% тарифи, запроваджені Трампом. Раніше він заявляв, що Японія не відповідатиме на тарифи.
Уряд Південної Кореї заявив у неділю, що виділить 2 мільярди доларів в якості екстреної допомоги вітчизняному автопрому, щоб пом’якшити удар від 25% тарифів Трампа на автомобілі іноземного виробництва, які набули чинності минулого тижня.
КРИПТА
Криптовалюти втратили майже весь свій приріст з моменту перемоги Дональда Трампа на виборах у листопаді, оскільки наслідки тарифної політики президента США викликали масові продажі активів.
У понеділок біткойн втратив цілих 5,3%, вперше з 7 листопада впавши до 74 600 доларів.
Згідно з даними CoinGecko, загальна ринкова капіталізація всіх криптовалют впала приблизно на 12% до $2,47 трлн – приблизно на тому рівні, на якому вона була, коли Трамп здобув перемогу. Ethereum впав до найнижчого рівня з березня 2023 року і торгувався на рівні 1 418 доларів.
Це падіння пов’язане з введенням Трампом масштабних тарифів, які вже призвели до втрати трильйонів доларів на світових ринках.
Керівник фінансового та криптоаналітичного відділу BTC Markets Чарлі Шеррі у своїй аналітичній записці заявила: якщо раніше вважалося, що криптовалюта може встояти перед тарифами Трампа, однак інвестори опинилися в неділю «в режимі повного розпродажу».
Дані Coinglass свідчать, що за останні 24 години було ліквідовано близько $868 млн криптовалютних ставок, що є найбільшим показником за останні шість тижнів.
НАФТА
Ціни на еталонні бренди нафти наближаються до критичного рівня для Росії, оскільки президент США Дональд Трамп ввів нові мита на імпорт, а Китай запровадив тарифи на американські товари у відповідь.
Ціни на нафту досягли найнижчого рівня від середини пандемії коронавірусу 2021 року. Падіння “чорного золота” спричинене шквалом нових мит президента США Дональда Трампа і збільшенням видобутку в групі ОПЕК+.
Видання Reuters пише, що ф’ючерси на нафту марки Brent подешевшали на 3,48 долара, або на 5%, до 66,66 долара за барель, а на американську нафту West Texas Intermediate впали на 3,55 долара, або на 5,3%, до 63,40 долара. Обидва показники на шляху до найбільших тижневих втрат у відсотковому вираженні за півроку.
Однією з причин розпродажу нафти стало рішення Організації країн-експортерів нафти та її союзників збільшити видобуток. Тепер група має намір повернути на ринок 411 000 барелів на день у травні, порівняно з раніше запланованими 135 000 барелями.
Падіння світових цін на нафту призвело до зниження ціни на найпопулярнішу російську нафту марки Urals до 50 доларів за барель. Ця ситуація посилила тиск на державний бюджет РФ, оскільки Кремль нарощує витрати для війни з Україною. Донедавна нафта коштувала 70 доларів за барель. Москалі прогнозували, що що падіння буде до 60 доларів і вони матимуть мінімальний прибуток. Ціна нижчою 60 доларів є збитковою для російського бюджету.
ЄВРОПА
Паніка на фондових ринках, яка була спричинена новими митними зборами Дональда Трампа, набрала обертів у неділю, 6 квітня. Продовження цієї історії відбулося й у понеділок, 7 квітня. Таким чином, індекс фондового ринку Франції опустився до майже 7 000 пунктів, досягнувши найнижчого рівня за 17 останніх місяців.
Настрої інвесторів залишаються слабкими на тлі зростаючих побоювань, що тарифна політика Дональда Трампа може перерости в повномасштабну глобальну рецесію. Як повідомляє La Tribune, лише Паризька фондова біржа зранку вже впала на 6,19%.
За даними Trading Economics, станом на 14:00, головний фондовий індекс Франції CAC 40 впав до 6 947 пунктів.
Відомо, що більшість секторів “пішли в мінус”, а фінансовий сектор був одним із найгірших.
Один з найбільших французьких фінансових конгломератів, Societe Generale, та найбільший банк і одна з найбільших компаній Франції, Credit Agricole, впали на 8,3%.
BNP Paribas впав на 5,9%, а AXA впав на 5,1%.
Акції предметів розкоші також зазнали значного удару: Kering впав на 8,6%, Hermes впав на 5,2%
Паризька фондова біржа продовжила падіння. CAC 40 зафіксував падіння на 4,5% до 6947,86 пункту (-6,19% на відкритті). У Франкфурті Dax, який об’єднує акції 40 найбільших німецьких компаній, впав на 4,84% після падіння на понад 10% вранці.
Лондонська фондова біржа втратила 4,24%, Міланська – 5,35%, Швейцарська – 5%. Мадридська фондова біржа впала на 5,05%, а Амстердамська – на 5,21%.