Яка ганьба: ліси під Києвом опинились в руках соратників Януковича і Порошенка

Поділитися

Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт № 12089 щодо посилення захисту прав добросовісного набувача, який на засіданні у середу, 12 березня, підтримали 273 народні депутати. Громадські активісті закликали президента Володимира Зеленського ветувати законопроєкт, адже, на їхню думку, нові норми можуть призвести до фактичного узаконення земельних схем. Але Зеленський закон підписав. І тепер ми знаємо, що закон передбачає наступне:

  • після 10 років з моменту незаконного відчуження ділянки, зокрема лісу, прибережної, інших природних зон, держава чи громада втрачають право вимагати повернення цих територій;
  • якщо з часу відчуження минуло до 10 років і суд ухвалить рішення щодо повернення ділянки державі чи громаді – вони мають виплатити власнику компенсацію за ринковою вартістю. Однак компенсацій втрат державі та територіальній громаді не передбачено.

Водночас законо передбачає вийнятки для земель стратегічного значення, об’єктів критичної інфраструктури, природоохоронного фонду та культурної спадщини, однак містить нюанси, які ускладнюють, або унеможливлюють таке повернення.

Також він не враховує, що межі земель природоохоронного фонду чи культурної спадщини часто не визначені чітко і не зафіксовані в Державному земельному кадастрі. В таких випадках держава повністю втрачає механізми повернення цих активів на свою користь.

ЩО МАЄМО У ПІДСУМКУ НА ДАНИЙ МОМЕНТ

В травні 2016 року у приватному користуванні знаходилося 440 гектарів лісу в Київській області, які орендарі отримали в користування для оздоровчих та культурно-реакраційних цілей без права забудови. Так, як більшість ділянок передана в оренду на 49 років, експерти називають це прихованою приватизацією. Про це йдеться у матеріалі Надії Бурдєй у телепрограмі “Наші Гроші з Денисом Бігусом”.

Серед господарів лісів — Геннадій Арбузов. Батько екс-голови НБУ Сергія Арбузова отримав 18,2 га лісу у користування на 49 років на території Приміського лісництва Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського р-н. Прокуратура намагалася повернути ці землі через суд, але її слабка підготовка в справі не дозволила державі отримати ліс. Арбузов же дерева на ділянці вирубав, та обніс її високим парканом.

Впритул до цього паркану 30 гектарів отримав Андрій Лисичкін, який раніше працював в “Укрбізнесбанк”, який очолював Сергій Арбузов. Лисичкін також був прописаний за однією адресою з братом Арбзова – Вадимом Баголою. Гектар лісу Лисичкін вже встиг приватизувати.

Віктор Шокін, екс-генеральний прокурор України. У 2014 році отримав у користування на 49 років 383 кв м лісу на території Васильківського лісництва в межах села Забір’я  Києво-Святошинського р-н.

У 2011 році  ПП “Сетлер” отримав у користування на 49 років 22 га лісу на території  Старосільського лісництва Київської області. ПП “Сетлер”, співзасновником є Анатолій Бойко, син народного депутата Юрія Бойка, та Наталія Мазур, яка була засновницею й директором двох благодійних фондів екс-голови “Нафтогазу” Євгена Бакуліна. На неї оформлена земля під одним з його маєтків.

Співзасновником ПП “Сетлер” за словами журналістів було ПП “Лебедівський лісовичок плюс”, яке заснували Володимир Лімаков та Сергій Слюсаренко. У 2012 році ця фірма отримала у користування на 49 років 3,6 га лісу на території Пірнівського лісництва. Інша фірма Лімакова – ПП “Лебедівський  лісовичок”, яке він заснував разом з Юлією Кирилюк, отримала в цьому лісі в оренду на 49 років 2,8 га.

ТОВ “Рибгосп “Алфей” отримав у користування на 49 років 2,4 га лісу на території Стайківського лісництва Київської області. Співзасновником “Алфея” є Сергій Боярчуков, а керівником Андрій Медвідь. Боярчуков відомий як партнер Сергія Алєксєєва, народного депутата від Блоку Петра Порошенка. Разом вони створили юридичну компанію “Алєксєєв, Боярчуков і партнери”.

Володимир Демішкан, народний депутат 6 і 7-го скликання, екс-голова “Укравтодору”. Отримав у користування 1,7 га лісу у 2013 році на 49 років в межах села Гореничі Києво-Святошинського р-н. Демішкан – один з наближених соратників екс-президента Віктора Януковича, співзасновником “Товариства мисливців та рибалок “Кедр”, яке було зареєстроване на території Сухолуччя — мисливських угідь Януковича.

Станіслав Довгий, нардеп IV-VI скликань, екс-голова Державного комітету зв’язку та інформатизації України. У 2012 році отримав у користування гектар лісу у користування на 49 років на території  Лівобережного (Пірнівського) лісництва  в адмінмежах Рожнівської сільради Броварського р-н Київської області.

Микола Калетник, рідний брат нардепа VII-го скликання та екс-голови Вінницької облради і обласної державної адміністрації  Григорія Калетніка та батько  екс-нардепа від КПУ Оксани Калетник. У 2013 році Калетник отримав 1822 кв м лісу у користування на 49 років на території Приміськоголісництва Дмитрівської сільської ради Києво-Святошинського р-н.

Микола Конєв, людина з таким самим П.І.Б. займала посаду помічника нардепа, екс-голови СБУ Валентина Наливайченко. У 2014 році отримав  у користування на 49 років 2700 кв м лісу на території Броварського району Київської області.

Православна церква парафії Святого митрополита Київського Михаїла у Печерському р-н м.Києва. У 2011 році отримала у користування на 49 років 1799 кв м лісу на території Пісківської сільради Бородянського р-н Київської області.

Рафальський Олег Олексійович, заступник глави адміністрації президента Віктора Януковича у 2010-2014 рр. У 2011 році отримав у користування 5,2 га лісу на території Ірпінської міської ради Києво-Святошинського р-н.

У 2013 році ТОВ “Мисливсько-рибальський клуб “Зубр” отримало у користування на 49 років 4 га лісу на території Першотравневого  лісництва Київської області. Крім того, ТОВ “Мисливсько-рибальський клуб “Зубр” у 2014 році отримало у користування 12,4 тис га мисливських угідь на території Київської області. Донедавна співзасновником компанії був Валерій Цибулько, діючий керівник Київського управління лісового та мисливського господарства.

Російські окупанти у Вербну неділю вдарили по центру Сум, понад 20 загиблих

Викладач з Тернополя за 17 тисяч доларів допомагав “відмазати” від армії