Російські мільярди – на захисті України: як заморожені гроші Кремля працюватимуть на нашу оборону

Поділитися

Заморожені в Європі російські активи працюватимуть на українську армію. 26 липня ЄС перерахував Україні перші 1,5 млрд євро. Це відсотки від заблокованих у країнах Євроспілки російських фондів. Гроші мають піти на потреби української оборони. Як російські багатства починають служити боротьбі проти самої Росії та на які суми можемо розраховувати, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю. 

За російські гроші придбають засоби ППО та артснаряди

“ЄС підтримує Україну. Сьогодні ми переказуємо 1,5 мільярда євро надходжень від заморожених російських активів на оборону та відновлення України. Немає кращого символу або використання грошей Кремля, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя,  — такий допис у соцмережі Х (колишній Twitter) 26 липня зробила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. 

Тепер гроші будуть направлені через Європейський фонд миру до Українського фонду. Як розповів Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, ці півтора мільярда підуть на закупівлю найнеобхіднішого озброєння, ППО, артилерійських снарядів та на розвиток Оборонно-промислового комплексу.

Близько 300 млрд російських активів у різних країнах

Далі таких траншів має бути ще чимало. Адже у червні цього року G7 досягла політичної угоди про 50 млрд доларів для України за рахунок заморожених російських активів. Працюватиме це так — країни G7 надають Києву позики, які будуть погашені за рахунок прибутків, отриманих від заблокованих російських фондів на суму близько 280 мільярдів доларів. Йдеться про прибуток, накопичений після 15 лютого 2024, коли країни ЄС досягли згоди щодо використання цих коштів на потреби України. 

Передати Україні самі російські кошти, а не лише відсотки від них, європейці поки не наважуються. 

За підрахунками ресурсу “Слово і діло” у різних країнах заморожено близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів. Найбільше зберігається у міжнародному депозитарії Euroclear у Бельгії — 191 млрд євро. Ті 1,5 млрд євро, що вже переказали Україні, це прибуток саме з заморожених коштів  Euroclear. 

Крім того, кілька мільярдів заблоковано у депозитарії Clearstream у Люксембурзі. У Великій Британії заморожено приблизно 30 млрд євро російських активів. Також у країні заблоковані близько 20 млрд приватних активів росіян. Ще 19 млрд євро Росії заблоковані у Франції. У США та Швейцарії заморозили по 7 млрд євро. У Німеччині заблоковані активи на суму 5 млрд євро (щоправда, невідомо, йдеться про суверенні чи приватні кошти). Австралія заморозила ще 5 мільярдів євро активів. Також 2 млрд євро російських олігархів заморозила Італія, а 1 млрд — Польща.

Як заявляють в Кабміні, боротьба за ці кошти триватиме. Адже Україна принципово наполягає на тому, що всі російські активи на Заході мають бути конфісковані та спрямовані на відновлення й оборону нашої держави.

З якими проблемами стикаються волонтери та працівники першої лінії допомоги в прифронтових областях?

“Зелений” порятунок: чи допоможуть сонячні панелі під час блекаутів?