Електоральна диспозиція: 166 виборчий округ, Тернопільська область

Поділитися

В період з 21 березня по 2 квітня 2012 року фахівцями Центру досліджень проблем громадянського суспільствабуло проведено соціологічне опитування мешканців 166-го виборчого округу Тернопільської області старше 18 років згідно двохступеневої репрезентативної вибірки з квотним відбором за статтю та віком.

В рамках дослідження було опитано 2055 громадян в 65 населених пунктах Бережанського, Бучацького, Зборівського (за винятком населених пунктів, включених до виборчого округу №165), Козівського, Монастириського, Підгаєцького районів. Очікувана середня помилка вибірки складає ±2,2%.

За словами директора Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія КУЛИКА виборці округу демонструють значний інтерес до політичних процесів, високу громадянську відповідальність та активність. У той же час дослідження зафіксували стандартний набір соціально-економічної актуальної проблематики, яка хвилює респондентів. Ключовими проблемами власного району виборці вважають поганий стан благоустрою (незадовільні дороги, відсутність освітлення тощо) – 26,7%, відсутність робочих місць — 23%, зростання цін – (на продукти харчування, комунальні послуги, транспорт тощо) – 16,2%. Також респонденти відзначають погану якість медичного обслуговування, високі ціни на ліки – 9,5%. Решта проблем мають другорядне значення. Така ситуація спостерігається в усіх без винятку районах, гендерна диференціація відсутня (чоловіки та жінки однаково визначають важливість актуальної проблематики). Наявна лише вікова кореляція. Порядок цифр (але не місця проблем) суттєво відрізняється лише у смт. Козова, де проблема незадовільного стану навколишнього середовищі набирає 15,8% (при середніх показниках 11-12%).

Переважна більшість респондентів зазначила, що має намір взяти участь у виборах народних депутатів в жовтні 2012 р.. Так, 69,6% безумовно візьме участь у голосуванні, а 7,4% також скоріше прийдуть на дільниці. Таким чином, очікувана явка виборців складає 77%. Велика явка виборців є традиційною для Тернопільської області.

При цьому, безумовно не прийдуть голосувати – 16,0%, а 4,6 – скоріше не прийдуть. А 2,3% ще не вирішили для себе це питання. Серед тих хто не збирається брати участь у голосування переважають жінки (приблизно порівно всіх вікових категорій), в чоловічій групі — молоді хлопці від 18 до 29 років. Респонденти, які заявляють про небажання брати участь в голосуванні у більшості своїй є людьми імпульсивними і не виключено, що під впливом певних обставин можуть змінити свою позицію.

Серед політичних партій найвищий рейтинг в 166-му окрузі має БЮТ-”Батьківщина”. За її партійний список вже зараз готові віддати свої голоси 18,1% респондентів. Друге місце обіймає ВО “Свобода” з показником в 13,3%. Замикає трійку лідерів “Фронт змін” (А.Яценюк) – 8,0%. Всі шанси подолати 5%-й бар’єр мають НСНУ (В.Ющенко) — 7,7%, УДАР (В.Кличко) – 6,0%. Всі інші партії не долають навіть 3%. Партія Регіонів має 1,9%, “За Україну” (В.Кириленко) – 1,5%, „Громадянська позиція” (А.Гриценко) – 0,8%, УНП (Ю.Костенко) – 0,6%, УСДП (Н.Королевська[1]) – 0,3%.

 Разом з тим, серед виборців відчувається втома від політики і певне розчарування у політичних партіях. Про це свідчить 25,4% респондентів, які не визначилися з своїми електоральними симпатіями щодо партій. Окрім того, 15,2% зазначили, що не голосуватимуть за партії. Проте, переважна більшість з тих хто відмовляється голосувати за партійний проект, не виключає голосування за кандидата-мажоритарщика.

Політичні сили

%

Важко відповісти

25,4

БЮТ (Ю. Тимошенко)

18,1

Не голосуватиму

15,2

ВО «Свобода» (О. Тягнибок)

13,3

Фронт змін (А. Яценюк)

8,0

«НСНУ» (В. Ющенко)

7,7

УДАР (В. Кличко)

6,0

ПР (М. Азаров)

1,9

За Україну! (В. Кириленко)

1,5

«Громадянська позиція» (А. Гриценко)

0,8

Народна партія (В. Литвин)

0,6

УНП (Ю. Костенко)

0,6

УСДП (Н. Королевська)

0,3

КПУ (П. Симоненко)

0,3

Європейська партія (М. Катеринчук)

0,2

Конгрес українських націоналістів (С. Брацюн)

0,0

Всього

100,0

68,1% вважають, що опозиція має попередньо запитати у виборців кого з кандидатів у депутати висувати в округах (провести праймеріз). 69,6% готові взяти участь в такому опитуванні. 12,5% байдуже це питання, 10,6% важко відповісти, а 8,8% вважають, що праймеріз не потрібен. При цьому 11,4% не будуть брати участь у праймерізі, а 19% не визначилися щодо своєї участі у ньому.

Рейтинг ймовірних кандидатів у народні депутати по 166му мажоритарному виборчому окрузі Тернопільської області виглядає наступним чином: 17,4% опитаних респондентів підтримують Валентина Наливайченка; 11,1% готові віддати свої голоси за Івана Стойка; 10,5% — Петра Гадза; 4,1% – Михайла Апостола; 3.1% — Марію Чашку. Інші ймовірні кандидати не набирають 3% підтримки респондентів.

Проте, в окрузі фіксується значна кількість респондентів, які не визначилися зі своїм вибором – 48,3%, що може суттєво вплинути на підсумок виборчих перегонів.

У той же час, керівник проектів Центру досліджень проблем громадянського суспільства  Анатолій ЛАЗАРЕНКО зазначив, що в окрузі вже сформовані стійкі «ядерний електорат» кандидатів (це ті виборці, які вже зробили свій вибір на користь певного кандидата). Активність цих виборців маже суттєво переламати ситуацію напередодні дня голосування. Зокрема такий ядерний електорат спостерігається у В.Наливайченка, П.Гадзя та частково І.Стойка.

Якби вибори до верховної ради мали б відбутися наступної неділі, за кого з нижче вказаних депутатів ви б проголосували?

кандидати

%

Наливайченко В.

17,4

Стойко І.

11,1

Гадз П.

10,5

Апостол М.

4,1

Чашка М.

3,1

Пастух Т.

2,2

Кулик Р.

1,7

Чайківський І.

1,3

Брацюнь С.

0,3

Важко відповісти

48,3

Варто відзначити, що 71,4% респондента не могли визначити кандидата з поданого переліку за якого б вони не проголосували за жодних умов. Таким чином, серед кандидатів в окрузі відсутні електоральні „алергени”. Певні ознаки антирейтингу спостерігаються у І.Стойка – 9,8% за нього не проголосують ніколи. На другом місці П.Гадз – 6,3%. Третє місце ділять В.Наливайченко (2,6%) та Пастух Т. (2,5%). Низькі антирейтингі інших кандидатів обумовлені слабкою їх впізнаваністю.

http://www.politika.org.ua


[1] на час опитування політична сила Н.Королевської мала назву УСДП

 

Михайло Головко – Степан Барна: хто кого?

Тендерні закупівлі в сфері реконструкцій пам’яток архітектури у Тернопільській області