У Тернополі презентують 50 том “Літопису УПА”

Поділитися

Боротьба українських повстанців проходила не тільки у збройній площині. Одним із найважливіших її фронтів було ідейне протистояння, відповідно вся діяльність ОУН та УПА була спрямована впершу чергу на зміну свідомості українського загалу, виховання його на прикладах героїзму та самопосвяти. Тому таке важливе місце в діяльності цих структур відводилося питанню збереженню пам’яті про визвольну боротьбу. До нас дійшло чимало цікавих інструкцій, що зобов’язували ретельно збирати та зберігати документи, спогади та інші матеріали, що мали б стати свідченнями для наступних поколінь. Справа зберігання таких матеріалів була дуже не простою, адже їх виявлення ворожою стороною могло коштувати великих жертв як самим підпільникам так і їх родинам. Тому документи та світлини ретельно збиралися та переховувалися, їх закопували в землю в герметичних посудинах, що гарантувало збереженість матеріалів на десятки років. Повстанці були переконані, що мине час і їхні матеріали стануть безцінним джерелом інформації для істориків незалежної України.

В 1990-их та 2000 роках віднайдено чимало повстанських архівів. Та на жаль такі знахідки майже не потрапляють до спеціалістів, а осідають у колекціонерів та людей, які прагнуть отримати зиск. В результаті унікальні джерела не доходять до істориків, а зникають в приватних колекціях чи знищуються від неправильного зберігання. Як єдиний виняток можна назвати віднайдений повстанський архів у селі Озерна Зборівського району Тернопільської області. Хочеться вірити, що цей приклад стане гідним для наслідування і надалі віднайдені документи оприлюднюватимуться і доходитимуть до читачів, а не осідатимуть у колекціонерів і не ставатимуть предметом торгівлі.

Пропоновані увазі читачам два томи «Тернопільщина: “Вісті з Терену” та “Вістки з Тернопільщини”» Основної серії Літопису УПА продовжують публікацію матеріалів і документів з Озернянського архіву (томи 43, 44 і 46 – Боротьба з агентурою: протоколи допитів Служби Безпеки ОУН в Тернопільщині 1946-1948), які передав сл. п. Сафрон Кутний (житель села Озерна) у Державний архів Тернопільської області та скопіював для архіву Літопису УПА. Вони вийшли завдяки фінансовій допомозі Ольги Клапіщак-Ганкевич з Канади та Фундації «Спадщина» банку «Певність» з Чікаго, США. Матеріали зазначених томів подаються в хронологічному порядку. Так у 49 томі (книга 1) публікуються документи за 1943-47 рр., а в 50 томі (книга 2) за 1948-50 рр. Як доповнення до них додано інформації і матеріали з Галузевого державного архіву СБ України. З цього масиву документів, які налічують 2072 сторінки, простежується карально-репресивна діяльність радянської влади на рівні конкретної особи, родини, села, району та області тощо.

«Вісті з Терену» тематично охоплюють розділи: «В країні соціалізму, Совєтська демократія, Голод, Героїка України, Народ бореться, Російський шовінізм і національне питання». В цих матеріалах відображено боротьбу Збройного підпілля ОУН і УПА проти становлення в Тернопільській області радянського тоталітарного режиму. «Вістки з Тернопільщини» публікуються від грудня 1947 – по жовтень 1948 року (числа 1-20/22). В них подаються загальні дані про репресивну діяльність радянської влади та повстанські акції.

Публікація даних документів і матеріалів відкриває багато невідомих фактів визвольної боротьби ОУН та УПА на Тернопільщині, допомагає спростувати цілий ряд міфів, що досі тяжіють над її історією. Видавці сподіваються, що ця книга знайде чимало вдячних читачів і стане черговою сходинкою на шляху донесення правди про боротьбу українських повстанців до їх нащадків.

 У четвер, 17 лютого, о 12.00 у приміщенні актової зали Тернопільського обласного краєзнавчого музею, відбудеться презентація 50 тому ЛІТОПИСУ УПА.

У Тернопільській облраді знову переливатимуть з пустого в порожнє

Рейтинг тернопільських сайтів: “Про все” повернулося!