Одна з історико-архітектурних перлин надзбручанського краю – замок у райцентрі Бережанах – переживає скрутні часи. Незважаючи на заповідний статус, він руйнується. В одну із недавніх ночей обвалилася частина стіни на південно-західному боці пам’ятки довжиною сім, висотою п’ять з половиною і шириною шість метрів. Є загроза, що ось-ось обваляться інші фрагменти…
Бережанський замок бачив за свої 477 років короля Яна Собеського, відомі родини Синявських-Потоцьких, козацького ватажка Максима Кривоноса, шведського генерала Дугласа, гетьмана Івана Мазепу, російського імператора Петра Першого, національного героя Угорщини Ференца Ракоці, Симона Петлюру, чув голос Соломії Крушельницької. По тутешніх товстих мурах колись можна було проїхати возом, твердиню вважали неприступною. Але час і недалекоглядні люди у різних владах привели замок до занепаду. Вкрай скромних коштів і героїчних потуг реставраторів не вистачає, щоб врятувати цінну пам’ятку. Потрібна потужна фінансова підтримка держави…
Обвал спричинив і природний фактор. У незахищені мури потрапляла вода, морози розпирали стіни. Кажуть, зашкодило і те, що колись замість вапнякового розчину стіни «латали» цементною мальтою – і це призвело до їх розшарування…
У зв’язку з «НП» у бережанському замку відбулася термінова нарада у місцевій владі, підрозділі МНС. Аварійні ділянки обгородили. Як сказав у розмові з кореспондентом «Високого Замку» директор державного історико-архітектурного заповідника у Бережанах Василь Зорик, на консервацію ураженої ділянки замку слід терміново знайти щонайменше 300 тис. грн. У Тернополі і Києві вирішують, де взяти такі кошти, пише “Високий замок”
Для повної реконструкції замку Синявських потрібно витратити десятки мільйонів. Була пропозиція передати цю пам’ятку у приватні руки, щоб після відновлення влаштувати у ній палац- галерею, готель для туристів. Але на цю ідею не пристали…