Земля… плюс трипільська знахідка

Поділитися

Українська земля, вочевидь, дуже скоро стане товаром, а ми достеменно ще не знаємо, які скарби вона приховує. Наприклад, на Тернопільщині (фахівці стверджують, що така картина в Україні загалом) лише 10 відсотків території обстежено археологами. І це — за період від кінця ХІХ століття. То чи не стануть не розвідані досі історико-культурні цінності своєрідним «доважком» до приватних земельних ділянок?

ЩОБ ЗАПОБІГТИ цьому, Тернопільська обласна інспекція охорони пам’яток історії та культури розробила програму збереження історико-археологічної спадщини. Почали з інвентаризації: у якому конкретному місці знаходиться той чи інший об’єкт, на території якої сільради…

— Уже локалізовано 1587 пам’яток, до них постійно додаються нововиявлені, — повідомила директор інспекції Марина Ягодинська. — Зібрану інформацію ми позначили на карті, яку передали управлінню Держагентства земельних ресурсів у області. Сподіваємося, що це унеможливить потрапляння ділянок із цінними знахідками до приватних рук. Як, скажімо, сталося в селі Кобилля Збаразького району, де «розпаювали» поселення черняхівської культури — пам’ятку національного значення. Хоча, до речі, в сільській раді знали про результати розкопок, які раніше там проводилися. Тому, щоб такі пам’ятки разом із угіддями не пішли на продаж, а залишилися у державній власності, площі, де їх виявлено, мають бути переведені у землі історико-культурного призначення. Надалі локалізовані ділянки треба винести в натурі, зафіксувати це у земельному кадастрі. Зокрема, є чимало роботи для фахівців ДП «Подільська археологія», котрі мають детально визначити межі кожного об’єкта. Адже дослідники давніших часів нерідко залишали координати на кшталт: «За півкілометра на південь від села…». Отож, у буквальному розумінні цього слова, треба докопатися до пам’яток давньокам’яного віку, поселень ранньозалізного часу, трипільської, черняхівської культур, якими багатий наш край.

Роботи, як кажуть, непочатий край, проте згадана програма збереження історичних пам’яток поки що не може розгорнутися на повну силу — відсутнє її фінансування. Відповідне рішення має прийняти Тернопільська обласна рада, та на ближчу сесію депутати планують зібратися не раніше червня. Вважайте, півроку вже втрачено. А земельний ринок ось-ось навстіж відчинить свої ворота. У тому числі — й для угідь і невгідь, котрі приховують таємниці минулих століть і тисячоліть.

Охоронців історико-культурної спадщини хвилює, що досі не створено дієвих механізмів захисту древніх пам’яток від «ринкового» наступу. А це, побоюються, може активізувати діяльність «чорних» археологів. Останні «в пошуках істини» уже відверто влаштовують скарбопошукові перегони, які ще й заохочуються… з телеекранів.

Сільські вісті

Шлях у Силіконову долину

Пам’ятник національному Пророкові – Тарасові Шевченку – лежить на задвірках