Скоріше ні, ніж так. Не хочемо в жодному разі принизити коллег-журналістів. Але журналістика як явище у нашому медійному просторі є фантомом.  Чому? Відповідь точно знають коллеги по роботі. Для непосвячених можемо зазначити: чи нормально ви сприйняли б слова сусіда чи товариша , які б почали регулярно вчити  вас жити, а також як підливати вазони, мити вікна, стильно взуватися, сексуально жувати, патріотично усміхатись  і просто час від часу промивати мізки. Напевно, що ні. Навіть без напевно. До чого ведем: законодавче поле, власники ЗМі, керівництво рекламного відділу, політики, держслужбовці найвищого рангу постійно втручаються в  роботу тернопільських редакцій. Особливе місце в цьому гріху займає «телефонне право».

Того писати не варто, то «не формат». Якщо цих «зачепити», то вони не дадуть рекламу, а того боронь Боже згадати, бо нашле перевірки. І це не лише в Тернополі чи у районах. Це явище відбувається масово по всій Україні.  Після таких «планьорок» у приватних ЗМІ руки опускаються. Про гідну оплату праці мовчимо взагалі.

Але є ще гірші умови. Так, у це складно повірити, але комунальні ЗМІ перебувають ніби в рабстві і мають ще й дякувати за такий стан справ.  Адже їм з бюджету раз на рік «капає копійка». За це вони повинні так «вилизати» району чи обласну владу, щоб ті були задоволені. І не просто в публікаціях про супер-пупер дбаючу владу, але й навіть в анекдотах не можна допустити крамоли!

Тому не дивуйтесь, що  періодично твориться  в районках.  Люди не витримують знущань.

Політичної журналістики на Тернопільщині майже не існує. Під час виборів ніколи й не було. Була і є реклама і антиреклама. Це в конвеєрній масі. Окремі автори мають мужність написати те, що не йде в розріз з їхніми переконаннями. Проте, на Тернопіллі майже не має і не було авторитетних політичних аналітиків. Є обслуговуючі  чи готові обслужити фахівці. За 10 чи 5 тисяч доларів провести інформаційну кампанію. За 500 гривень чи пляшку горілки написати статтю. Ще років 5 тому так і було.

Але суспільство мусить рятуватись від цього дурдому. З’явився інтернет. На Тернопільщині, відповідно, кілька інтернет-видань, популярних блогів. Приємно, що декілька сайтів в нашому краї мають читацьку аудиторію значно більшу, ніж традиційні паперові ЗМІ. У  редакціях газет дивуються, чому сайти їхніх видань мають відвідування «нижче плінтуса». Підкажіть у коментарях до цієї публікації.

Про ставлення до телевізійних новин можна почитати в коментарях на інтернет-блогах. Благо, зявився ютуб і можна все побачити. А в неті й оцінити. І “Про все” розміщає відеоролики. Інколи перегляди аж зашкалюють, але оцінка побачено в коментарях чи дописах на електронку яскраво свідчить: люди у нас розумні. “Піпл у нас все підряд не хаває”.

Але й інтернет не є панацеєю, оскільки до 60% населення нашої  області ніколи не бачили комп’ютера. Проте, Тернопілля вже й не таке «забите». З 24 місця в Україні чотири роки тому ми піднялися  на 14 за кількістю інтернет-користувачів. Наша область переживає справжній інтернет-бум, який ще також відбувається у 4 областях.

Ледь не забули. Навіть такий фетиш, як корреспондент всеукраїнського видання нині обмежений випусковим редактором, який вказує зі столиці: ця тема цікава, а всі решта – ні. За замовлений матеріал  платять гонорар, а решта – твій клопіт. Де хочеш – там і публікуй. Як нині пересічній людині пробити інформаційну блокаду в час інформаційного буму?

Здається, правда в не пошані.  Не у “форматі”. Нібито. А насправді – якщо  видання не доносить правду, то читач «голосує» гривнею,  що впливає на тираж, кліком в неті чи пультом по каналу.   Але минають вибори, ситуативні союзи, модні тенденції і  тимчасові проекти, “струйові” видання із сотнями тисяч екземлярів тиражу «міліють». А правда в пам’яті людей залишається.

Тож бажаємо усім коллегам , щоб не міліли джерела вашої творчості.  Але й постійна журналістська «спрага»  підштовхувала до нових вершин.

Віталій Мацюк, Іван Ладан

9 comments

 1. інна

  Смішно, що про “чесність” і “неупередженістЬ” пише сайт ” Про Все”, ідеолог якого Борис Машлянка свого часу був головним оспівувачем БЮТу )

 2. Олександр

  Згоден із Інною. Свобода буде лише у назвах політсил та на папері! Фраза до роздумів : Свобода від Свободи потрібна чи ні?

 3. володя

  Чиє б нявчало, а Про все на цю тему краще б мовчало. Не їм говорити про чесну журналістику. А про шалену популярність тернопільських інтернет-видань, то це міф. Тернопільських читачів у них (Про все, Погляд, ЗЗ і т. д.) щодня назбирується не більше сотні, ще кілька сотень з усіх куточків світу, а решту – накрутки. Що-що, а принцип накруток тернопільські інтернет-видання швидко освоїли.

 4. Оля

  Можна подумати, що Машлянка – єдиний прес-секретар..Кумедно, кожен з нас мав десь підробіток…як не в партіях, то в організація комерційних, банківських…релігійних… Ми тут не журналістами виступаємо, а грамотними людьми, які вміють пропіарити банк, громадську організацію…партію. Машлянка хороший журналіст – так, бо по-іншому б його не взяли б в прес-службу бюту, до миколенка в облраду…..Нині всі розумні говорити погане про бютівців..про місцевих мовчу…але згадайте всеукраїнський рівень…так за них дві третіх Тернопільської області голосувало…Як каже молодь…карочє…писати можна багато, але фіг би тут були критичні коментарі, якби не було на Про все демократичних підходів…Хлопці, я Вам вдячна! На вашій ідеї розвинулись інші інтернет-сайти..Одні в чомусь кращі, інші в іншому, але факт незаперечний і Вільне життя, і Свобода зачухалися в одне місце, коли побачили якимй феноменальний успіх в нетвидань..Але щось вже рік кобасить їх в неті, а толку ніякого…Люди не вірять…За нетівськими виданнями майбутнє…

 5. інна

  ой, Олю, кому що, а курці – просо ) мова не про те, що Машлянка – поганий журналіст, хоча… киньте, будь ласка, посилання на його супер мега резонансно-проблемні статті?…. )

 6. лола

  панове, про який рівень журналістики ви говорите? Директор ттб отримала золоту медаль української журналістики за демонстрацію на екрані надутої пихи та манірне кривляння обличчям. ганьба! А тим часом на ттб дивится нема що абсолютно. Зате пані директриса при нагороді! Скільки вона за це заплатила? Позорить і себе і професію. А гендиректор ТОДТРК тим часом п”є горілку…Оце вам і рівень місцевої журналістики.

 7. депутат

  ой,Оля,твої прізвище не машлянка часом?:))))) і хто тобі сказав,що у пресслужби чи облраду беруть кращих чи взагалі хороших журналістів? насмішила. А з Лолою згідний на всі 100. там взагалі кількох таких нагороджували, що хотілося ганьба скандувати.

 8. Оля

  Моє прізвище Поліщук…
  у мене складається враження..що чимало людей любить писати коментарі, щоб свою лють чи жовч вихлюпнути..якщо це ряту ваше здоров”я – то нехай..бо якщо просто так..аби обгадити..це клініка

Напишіть відгук