У п’ятницю ввечері в с.Стінка Бучацького району біля трансформаторного блоку високої напруги на території недіючого колгоспного току виявлено тіло загиблого неповнолітнього жителя населеного пункту. Встановлено, що причиною смерті стало ураження електричним струмом. Зараз вже пізно шукати винних, адже непоправне сталося і людське життя назад повернути неможливо. Що стало головною передумовою трагічної події: чи залишений без нагляду відчинений трансформаторний блок, чи необережна поведінка юнака, діями якого керувала цікавість – риса, як стверджують психологи, особливо притаманна підліткам, адже саме в цьому віці людина найактивніше пізнає навколишній світ, виробляючи нові навички поведінки. Дуже часто такий досвід формується на власних помилках, а іноді, на жаль, стається непоправне і ціною пізнання стає найцінніше – життя. Зрозуміло головне – якби з дитиною була своєчасно проведено роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил безпечної поведінки та наголошено на правилах поводження з електроприладами, тоді б, можливо, вдалось уникнути трагічного випадку.
МНС області вкотре застарігає! Будьте обережні! Пам’ятайте, щоб уникнути випадків електротравматизму необхідно знати наступні правила безпеки і дотримуватись їх:
1. Переносячи електроприлади, не торкатись будь-яких заземлених частин в помешканні (труб, батарей опалення) – це небезпечно для життя.
2. Користуватись у вологих приміщеннях переносними лампами і електроприладами напругою не вище 25 В.
3. Не заповнювати водою з водопровідного крану ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі, оскільки при одночасному дотику до увімкненого приладу і водопровідного крану людина може бути уражена електрострумом.
4. Не замінювати електролампи без їх вимкнення, не витирати вологою ганчіркою електричні дроти, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, увімкнені в електромережу.
5. Не виносити на подвір’я увімкнені електричні прилади, тому що у разі пошкодження ізоляції людина, яка стоїть на землі і торкається будь-якої металевої частини такого приладу може отримати електротравму.
6. Не защемляти електропроводи дверима, віконними рамами, не закріплювати їх на цвяхах, не замальовувати і не забілювати, щоб уникнути пошкодження і передчасного висихання ізоляції електропроводів. Це призводить до пожеж, а при контакті з людьми до нещасних випадків.
7. Не давати дітям бавитись із штепсельними розетками – це смертельно небезпечно.
8. Не підвішувати речі на проводи, вимикачі, розетки та електролічильники.
Потрібно знати, що побутові електроприлади (чайники, праски, електроплитки тощо), а також переносні світильники (торшери, настільні лампи) напругою 220 В, призначені для користування в приміщеннях з непровідними для електроструму підлогами. Використання з пошкодженою ізоляцією увімкнених в електромережу електроламп, електроприладів, телерадіоапаратури на відкритому повітрі може стати причиною електротравми, тому що ЗЕМЛЯ — ПРОВІДНИК ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ.
НЕСПРАВНОСТІ В ЕЛЕКТРОПРОВОДКАХ І ЕЛЕКТРИЧНИХ ПРИЛАДАХ МОЖЕ УСУНУТИ ЛИШЕ СПЕЦІАЛІСТ-ЕЛЕКТРИК.
Пам’ятайте! Якщо людина потрапила під напругу, необхідно негайно вимкнути електроприлад чи електроустановку та невідкладно викликати лікаря.
У разі неможливості швидкого вимкнення електроустановки необхідно вжити заходів до відділення потерпілого від струмоведучих частин, до яких він торкається. При цьому в будь-яких випадках той, хто надає допомогу, не повинен доторкатися до потерпілого та до струмоведучих частин без належних засобів безпеки. Він повинен слідкувати за тим, щоб не потрапити під напругу кроку.
Пам’ятайте! При звільненні від дії електричного струму і наданні першої допомоги потерпілому дорога кожна хвилина. Будьте уважні, застосовуйте при цьому захисні засоби – БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЖИТТЯ !
Батьки, дорослі, вихователі, вчителі! Ведіть роз’яснювальну роботу з дітьми про правила поводження з електроприладами та з елементами електроустановок!