Сьогодні розпочинає роботу львівський Форум видавців. Хоча офіційне відкриття завтра, але уже нині заплановані виставки, презентації, зустрічі. У рамках Форуму видавців видавництво «Ярославів вал» презентуватиме новий роман-андрогін української письменниці Надії Степули «Небо (не) сповідане. Все (і) ніщо».
Літературний експеримент спричинить дискусії
Письменниця Надія Степула каже, що вдалася до літературного експерименту. « Головною особливістю андрогіна є багатоликість і здатність до трансформації жанрів, певна мозаїка, своєрідна літературна технологія. В українській літературі такий жанр уявлений вперше. Я вдалася до певного експерименту, бо традиційність роману варто модифікувати, моделюючи щось несподіване», – зауважила автор.
Герої роману «Небо (не) сповідане. Все (і) ніщо» з минулого і ті, хто живе поруч, хто намагається стати вільним від суспільства, розмірковує над літературними процесами і життям вічним, шукає порятунок від самотності і абсурду, що відбувається довкола. Роман має кілька сюжетних ліній, які переплітаються і розвиваються поміж собою.
Письменник і видавець Михайло Слабошпицький зазначає, що в українській літературі роман Надії Степули – це початок нової тенденції для української прози. «Мене роман Надії Степули буквально приголомшив кількома винаходами у мистецтві ведення прозового повістування: притча, містифікація, кілька часових вимірів, які паралельно потоками розвиваються, поділ людської душі, ніби іде атомізація і, звичайно, це просто розкішне повістування. Дивовижна винахідливість у плетиві словес. Тут і пластика художня, духовна, містична, чого часто нам не вистачає», – каже Михайло Слабошпицький.
Письменниця розмовляє з читачем вишуканою і багато мовою
Письменниця написала свій роман вишуканою і багатою українською мовою. Бо для неї література передусім – це розмова з читачем.«Щодо мови, то не можна її засмічувати, як не можна засмічувати і затруювати води рік і морів. Не можна лишати по собі забур’янені поля. Не наближати ні екологічну, ні цивілізаційну катастрофу, а відвертати мусить письменник. Напевно. Ну й те, мабуть, що нецензурна лайка і подібне не від Бога. Література – то дивний лік для хворих на віру в силу воскресінь . Хіба можна до ліків додавати отруту?», – зазначила Надія Степула.
Хто є головним героєм роману Надії Степули? Жінка, Ангел, Час, який живе з усіма іншими героями? Кожен читач визначив по-своєму, можливо, навіть на подив автора. «Може здатися, що цей роман-андрогін – гра в слова-«пазли», смисли-«пазли» – в ім’я порятунку від самотності чи від чогось іще гіршого, ніж самотність у безмежному світі, населеному людьми. Чи – в ім’я подолання абсурдності цього світу. – Може, й так. А може, й ні», повідомляє “Радіо Свобода”