Як на Кременеччині працевлаштували кожного третього інваліда

Поділитися

Напередодні Міжнародного дня інвалідів обласний центр зайнятості провів у Тернопільському прес-клубі семінар за участю соціальних партнерів на тему: «Надання соціальних послуг особам з інвалідністю». Зі вступним словом до присутніх звернулася перший заступник директора ОЦЗ Олександра Островська, яка зазначила, що за станом на 1 листопада на обліку в місцевих центрах зайнятості перебувало 292 особи з обмеженими фізичними можливостями. Для кожної з них було  складено індивідуальну програму пошуку роботи. З початку цього року послугами центрів зайнятості Тернопілля скористалися близько 900 осіб з обмеженою працездатністю. Вдалося працевлаштувати майже 300, в тому числі 11 – шляхом надання дотацій роботодавцям на створення додаткових робочих місць за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. 14 особам з інвалідністю одноразово виплачено допомогу по безробіттю для організації підприємництва, 98 брали участь в оплачуваних громадських роботах. А понад 70 таких осіб протягом січня-листопада 2011-го пройшли профнавчання, здобувши першу в житті чи іншу професію.

«У всіх центрах зайнятості, – наголосила доповідач, – встановлено пандуси чи сигнальні кнопки виклику спеціалістів, обладнано кутки для інвалідів з відповідною інформацією про підприємства, що визначили норматив робочих місць для працевлаштування зазначеної категорії громадян, про навчальні заклади, які здійснюють їх професійну підготовку, про професії та спеціальності, за якими організовується навчання.».

Водночас Олександра Островська висловила стурбованість, що у справі працевлаштування інвалідів доводиться стикатися з тим, що роботодавці нерідко подають центрам зайнятості інформації про визначені робочі місця, які не підходять цим людям за умовами праці, переважно за робітничими професіями, із зарплатою, нижчою прожиткового мінімуму та без врахування нозологій. За неофіційними даними, ряд роботодавців фіктивно беруть на роботу осіб з інвалідністю, щоб вони лише рахувалися, а не працювали.

Перший заступник директора ОЦЗ зауважила, що роботодавцям необхідно переходити до визначення таких робочих місць, щоб були цікавими для осіб з інвалідністю і з гідною оплатою праці, до створення спеціальних місць праці з обов’язковим урахуванням персональних особливостей, наприклад, вад зору, слуху чи інших ознак інвалідності.

«У квітні-жовтні ц. р. в Борщівському, Зборівському та Кременецькому райцентрах зайнятості проводилась апробація Моделі працевлаштування та забезпечення зайнятості осіб з інвалідністю згідно з Методологією надання центрами зайнятості соціальних послуг людям цієї категорії, котра розроблена в рамках Програми розвитку ООН, Міжнародної організації праці та державної служби зайнятості «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості», – сказала начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню та надання послуг роботодавцям обласного центру зайнятості Валентина Нікуліна. – Ця модель зарекомендувала себе позитивно. Найефективніше вона спрацювала на Кременеччині, де за сприяння центру зайнятості вдалося працевлаштувати кожного третього інваліда. Отож, передбачається, що з 2012 року така модель діятиме в усіх центрах зайнятості Тернопілля».

Начальник управління соціального обслуговування та захисту населення головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Ігор Москалик зупинився на програмах, які розроблені для незахищених категорій громадян, зокрема, на програмі «Ветеран», на яку вже витрачено 200 тисяч гривень, з них 80 тисяч отримали безпосередньо ветерани, решту – відповідні громадські організації. Цьогоріч 350 інвалідів були охоплені санаторно-курортним лікуванням, 15 отримали легкові автомобілі. Кошти, зібрані під час акції «Милосердя», спрямовуються на забезпечення потреб цих людей.

Директор обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ірина Базилевська подякувала соціальним партнерам за співпрацю в питаннях працевлаштування інвалідів. Вона розповіла про те, як організовується та фінансується профнавчання таких осіб згаданим Фондом, про відповідальність роботодавців за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. В області є 3 тисячі підприємств, що підпадають під дію Закону «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні». Торік на цих підприємствах працювало 7203 особи з обмеженими фізичними можливостями. Виступаюча звернула увагу присутніх на активізацію інформаційно-просвітницької роботи серед роботодавців, школярів щодо формування толерантного ставлення до людей з інвалідність.

Про сприяння служби зайнятості у відкритті особами з фізичними вадами власної справи говорила приватний підприємець з м. Бережан Галина Гавдида. Саме Бережанський РЦЗ допоміг їй стати бізнес-леді у сфері громадського харчування. Жінка, яка теж має інвалідність, створила робоче місце не лише собі, а й 13 краянам, більшість з яких представники малозахищених верств населення.

Голова Тернопільської міської організації Товариства  Червоного Хреста Тетяна Лех зауважила, що на обліку в їхній організації перебуває 1300 престарілих одиноких громадян, серед яких й інваліди, 730 з них потребують сторонньої допомоги, яку надають 17 патронажних сестер та безробітні, залучені до оплачуваних громадських робіт. Цього року Тернопільський міськрайцентр зайнятості направив на такі громадські роботи 90 осіб.

«Без служби зайнятості, – зазначив Михайло Ратушняк, директор ТОВ «АНТ» (м. Тернопіль), – я не сформував би такого потужного і згуртованого колективу, який є нині. У штаті в мене 103 працівники. Торгова команда складається із 23-ох, які підібрані фахівцями обласного центру зайнятості за допомогою спеціальних тестових методик. У товаристві працюють і 5 інвалідів, на ділянках, що відповідають їхнім фізичним можливостям. Одна із осіб з інвалідністю прийнята на дотаційне робоче місце, що фінансується з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Я задоволений роботою таких людей. Вони навіть старанніші, добросовісніші, ніж інші».

Головний бухгалтер Тернопільського ТзОВ «Степ» Володимир Соколовський погодився, що особи з інвалідністю працюють сумлінніше.

«Нам потрібен був програміст, – сказав пан Володимир. – Міськрайцентр зайнятості запропонував кандидатуру. Нею виявилася людина з обмеженою працездатністю, але за інтенсивністю вона могла дати фору багатьом здоровим людям».

Усі учасники семінару зійшлися на думці, що суспільству слід дивитися на осіб з інвалідністю не як на пацієнтів та клієнтів соціальних фондів, а як на професіоналів, які потребують реалізації свого права на працю, на використання своїх здібностей і талантів. Необхідно активніше залучати інвалідів до продуктивної зайнятості відповідно до вимог Конвенції ООН. Це тим більше важливо за умови збільшення кількості осіб цієї категорії серед населення працездатного віку.

Завтра відкриють виставку творчих робіт учасників майстені “Вертеп”

Від суми та тюрми ніхто не застрахований