Деревляний + Заставний = справжнє єднання?

Поділитися

Жоден з досліджуваних варіантів об’єднаних списків не дає, наразі, кумулятивного ефекту – відповідно похід партій на вибори «по одному» дає у підсумку кращі результати, ніж в об’єднанні.

Єдиний варіант об’єднання, за якого майже досягається кумулятивний ефект – це ЄДИНИЙ СПИСОК ПАРТІЙ БАТЬКІВЩИНА ТА ФРОНТ ЗМІН. Таке об’єднання, наразі, готові підтримати 30% виборців, при цьому «по одному» партії можуть отримати 31%.

Лише на Заході таке об’єднання дає приріст: 51% – «по одному», проти 53% – «разом».

Основна проблема в тому, що прихильники Фронту змін таке об’єднання сприймають гірше (лише 75% прихильників готові вже підтримати єдиний список), ніж прихильники Батьківщини (90%).

Водночас втрати по лінії Фронту змін компенсуються за рахунок перетоків від Свободи, Громадянської позиції, Європейської партії, Нашої України. Також таке об’єднання готові підтримати до 10% «невизначених» та «проти всіх».

Цікаво, що приєднання до цього об’єднання (Батьківщина + Фронт змін) Свободи не додає йому електоральної ваги. ЄДИНИЙ СПИСОК ПАРТІЙ  БАТЬКІВЩИНА, ФРОНТ ЗМІН ТА СВОБОДА наразі готові підтримати теж 30%, при цьому «по одному» партії можуть отримати  до 35%.

Лише близько 80% існуючих прихильників  Батьківщини, 70% – Фронту змін та Свободи вже готові підтримати таке об’єднання. Важливо, що як прихильники Батьківщини, так і Фронту змін більш обережніше ставляться до об’єднання «трьох», ніж «двох». Водночас втрати компенсуються за рахунок  незначних перетоків від Нашої України та УСДП (до 15%), Громадянської позиції та Європейської партії (10%). Також таке об’єднання готові підтримати до 10% «невизначених» та 6% «проти всіх».

Лише на Заході за об’єднання «трьох» готові проголосувати більше (56%), ніж за об’єднання «двох» (53%). На Півночі їх потенційний рейтинг однаковий (37%), а вже в Центрі є значні втрати: об’єднання Батьківщина + Фронт змін підтримують 31%, а Батьківщина + Фронт змін + Свобода – лише 25%.

Таким чином приєднання Свободи найбільш болісно сприймається саме в Центрі і градус неприйняття буде прямо пропорційним підвищенню градусу радикальності Свободи.

Слід зазначити, що прихильники Батьківщини сприймають будь-яке об’єднання краще, ніж  прихильники партій – ймовірних союзників. Відчувається певна незахищеність, спровокована відсутністю лідера, відповідно об’єднання може сприйматися і через призму шляху до захисту.

Не досягається кумулятивного ефекту і при об’єднанні провладних партій. За ЄДИНИЙ СПИСОК Партії регіонів, Народної партії та Сильної України готові вже проголосувати 21%, при цьому «по одному» партії можуть отримати 23%.

Найбільш впевненими за такого формату почуваються прихильники Партії регіонів (майже 90% прихильників готові вже підтримати єдиний список).  Водночас цього не можна сказати щодо інших можливих учасників: Народної партії (лише 52%) та Сильної України (лише 64%). Додає цьому об’єднанню те, що за нього вже готові проголосувати до 10% «невизначених». Зовсім пасивними є прихильники КПУ – лише 5% з них можуть проголосувати за такий об’єднаний список. Найбільш перспективне таке об’єднання для Сходу та Донбасу.

Варто наголосити, що за усіх зазначених форматів більшість виборців, які наразі не підтримують приєднання їхніх партій, не змінюють симпатій, а переходять швидше у «невизначені».

Аудиторія дослідження: населення України віком від 18 років і старші

Вибіркова сукупність: 4000 респондентів

Метод дослідження: особисте формалізоване інтерв’ю згідно з опитувальником (face to face)

Помилка репрезентативності дослідження (з ймовірністю 0,95): для значень близьких до 50% похибка становить не більше 1,5%, для значень близьких до 30% – не більше 1,3%, для значень близьких до 10% – не більше 0,9%.

Терміни проведення дослідження: 10 – 24 лютого 2012 р.

Розподіл областей:

Захід: Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька

Центр: Вінницька, Кіровоградська, Полтавська, Хмельницька, Черкаська

Північ: м. Київ, Київська, Житомирська, Сумська, Чернігівська

Південь: АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська, м. Севастополь

Схід: Дніпропетровська, Запорізька, Харківська

Донбас: Донецька, Луганська

Лише половина Тернополя вірить Заставному, Деревляному і Кайді

А у Тернополі з виборами непросто