ТОRСН-інфекція: загальна характеристика

Поділитися

Інфекційні збудники вражають людей у період найбільшої ста­тевої активності, викликають ускладнення, які призводять до втрати працездатності. Особливого значення набуває інфікування інфекці­ями ТОRСН-комплексу. Цей комплекс об’єднує наступні інфекції:

Т— токсоплазмозу;

О (othes) – інші інфекції, а саме: сифілітична, хламідійна, енте- ровірусна, гонококова, лістеріозна, віруси гепатитів А і В; ймовір­ними – віруси кору, епідемічного паротиту; гіпотетичними – вірус грипу типу А, вірус папіломи людини;

К (гиЬеІІа) – краснуху;

С – цитомегаловірусну;

Н – герпетичну.

Поряд з гострими існують стерті, латентні форми та безсимптомний перебіг. Клінічні прояви і тяжкість хвороби залежать від ви­ду збудника, його вірулентності, рівня імунологічної реактивності організму.

На превеликий жаль перенесені вище вказані інфекції не залишають стійкого імунітету, тому спостерігаються рецидиви захворювань.                   

       Тема сьогоднішньої розмови – токсоплазмозні інфекції.

                       Токсоплазмоз – широко розповсюджене зоонозне паразитарне захворювання з різноманітними клінічних проявами, а також можливим безсимптомним перебігом, що може призвести до летального завершення захворювання.

Основне джерело токсоплазмової інфекції – дикі і домашні кі­шки, Основний фактор передачі – сире або недостатньо термічно об­роблене м’ясо, м’ясні продукти з цистами токсоплазм. До додатко­вих факторів передачі відносяться погано вимиті зелень, фрукти, овочі (з землі), брудні руки.

Основні шляхи передачі інфекції — через шкіру, від матері до дитини, через кров (найчастіше при трансплантації органів).

Хвора на токсоплазмоз людина не представляє епідеміологічної загрози, що робить можливим лікування в амбулаторних умовах і в будь-якому стаціонарі.

Імунітет при токсоплазмозній  інфекції, нестійкий. Як свідчать численні дослідження, захворюваність на токсоплазмоз у багато разів нижча показни­ків інфікованості. Інфікованість жінок, як правило, в 2-3 рази вища, ніж у чоловіків. За даними наукових досліджень.

Токсоплазмоз може бути набутим і вродженим.

Набутий токсоплазмоз за перебігом ділиться на гострий і хро­нічний.

До особливостей перебігу гострого набутого токсоплазмозу можна віднести : підвищенняя  температури від 37О до 39О, раптове збільшення шийних, потиличних, над- і підключичних лімфатичних вузлів; порушення функції зору та запальні процеси у внутрішніх органах.

Для репродуктивного періоду найбільшу небезпеку складає хронічний набутий токсоплазмоз.

Хронічний токсоплазмоз — тривалий процес із загальноінфекційним синдромом і наявністю уражень внутрішніх органів різного ступеня. Характерні ознаки:

–  довготривалий субфебрилітет (місяцями незначне підняття toтіла) з незначними коли­ваннями            температури, який не піддається лікуванню звичай­ними терапевтичними засобами;

–    генералізоване збільшення лімфатичних вузлів;

–          специфічні запальні процеси геніталій та непліддя;

–          можливі вади розвитку плоду;

–    ураження центральної нервової системи, серцево-судинної системи, ушкодження очей.

     При хронічному токсоплазмозі не буває ізольованого пошко­дження органа, можна говорити про переважне ураження внутрі­шніх органів на фоні загального процесу.

При вродженому токсоплазмозі передача активних форм збудника відбувається через плаценту гематогенним шляхом від матері до плоду. Зараження плоду можливе тільки у випадку пе­рвинного інфікування матері під час вагітності, коли збудник знахо­диться в кров’яному руслі жінки. У жінок, інфікованих чи тих, що перехворіли на токсоплазмоз до вагітності, передача токсоплазми плоду не відбувається.

Якщо плід був інфікований під час І-ІІ триместру вагітності, розвиваються вади плоду, причому відмічаються тяжкі ураження центральної нервової системи і очей. Наслідками зараження у Ш триместрі вагітності можуть бути недоношеність, затримка внутрішньоутробного розвитку плоду, атрофія очних нервів.

До 30% дітей, що інфіковані внутрішньоутробно, мають при народженні клінічно виражений токсоплазмоз.

Продовження читайте незабаром.

Матеріал підготувала

лікар акушер-гінеколог вищої категорії Поліклініки Медікус

канд. медичних наук, доцент

Лукащук-Федик Світлана Володимирівна

За детальнішою інформацією звертайтеся за адресою:

Поліклініка Медікус

головний лікар – лікар вищої категорії, кандидат мед.наук Швед А.М.

 м. Тернопіль, вул. Живова,28,

запис проводиться за тел.: (0352) 52-57-57,40-05

У Тернополі хочуть “переплюнути” Comedy Club

Чому жодна (!) влада не зменшила собі зарплату до рівня мінімальної, не відмовилась від приватизації державних квартир і дач та автомобілів, пільг?