Віталій Максимов: «Законом про мови чинна влада вчинила політичне самогубство»

Поділитися

У вівторок, 3 липня, провладна більшість у парламенті ухвалила безпрецендентний закон про мови. З повним порушенням регламенту, без внесення жодної із 2600 поправок, без урахування думки свого народу, за зачиненими дверима і в таємниці від ЗМІ. Цим ганебним вчинком вона підписала собі вирок на майбутні парламентські вибори. Народ України – якою б мовою хто не розмовляв – не пробачить своїм нинішнім обранцям такого знущання над своєю головною святинею. Бо інакше вже завтра наш прапор «перефарбують» у триколор, а до тризубу домалюють двоголового орла.

У неділю, 8 липня, я виступив від «УДАРу» на віче, що проходило у Тернополі проти прийняття мовного закону. Наша позиція категорична: опозиційні депутати повинні не кричати про перемогу, бо до неї ще дуже далеко, а скласти свої повноваження і тим самим зробити роботу нинішнього парламенту неможливою. А Президент повинен накласти вето на мовний закон, який розколює Україну остаточно і безповоротно.

Я, як і мільйони українців, досі не можу збагнути, що корисного для України хотіла зробити Партія регіонів цим законом. Працюючи у Львові, російську чув не рідше української, але від того ніхто не страждав. Працюючи в Ужгороді, доводилося слухати мадярський діалект, однак ніхто не писав до міліції заяву на ньому. У Чернівцях місцеві жителі часто вживають румунські слова, однак це не заважає їм чудово володіти літературною українською. Про подібне свідчить і світова практика: у тих же Сполучених Штатах, де проживають носії ледь не всіх мов світу, кожен громадянин володіє державною англійською, і ще жодного разу ніхто не заявив, що має бути інакше. То невже хоч одна нацменшина в нашій країні, не кажучи вже про чисельну російську, постраждала від того, що змушена була вивчати державну мову? Мої батьки – етнічні росіяни, але і я сам, і мої діти та внуки вдома розмовляють українською. А Віталій Кличко не раз наголошував, що хоч вдома спілкується російською, але офіційні його виступи – на державній мові.

Ганебний закон ухвалили таємно від українців. Не спитавши їхньої думки, не врахувавши їхніх побажань. Ухвалили ті самі люди, котрим ми довірили представляти у парламенті наші інтереси. Страшно уявити, на які іще злочини вони підуть у найближчих чотири місяці, щоб втриматися у парламентському кріслі.

Чим страшний цей закон для нашої держави? Адже, здавалося б, що поганого у тому, щоб нацменшини розмовляли своїми мовами? По-перше, у різних куточках України вже багато поколінь розмовляють тією мовою, яку вони чули від своїх батьків. І ніхто й ніколи їм не забороняв цього робити. По-друге, українська мова прописана у нашій Конституції як єдина державна мова, обов’язкова для вживання в усіх офіційних інстанціях. По-третє, у новому законі дозволяється користування мовами нацменшин, але пункту про те, що нацменшини зобов’язані знати державну мову, немає! Ось де слід шукати справжні наміри авторів цього закону – у прагненні знищити спочатку мову, а потім і саму державу Україну, знову перетворивши її на колонію Російської імперії!

На сьогодні чинна влада допустилася трьох величезних помилок, які скомпрометували Україну в очах світової спільноти. Перша – це політичне переслідування лідерів опозиції. Друга – це підписання Харківської угоди. Третя – це плюндрування державної мови. А далі – знищення України, її незалежності і державності. Тому хвиля народного обурення, у якій «УДАР» бере активну участь, вже прокотилася Україною: від російськомовного Сходу до україномовного Заходу.

Зокрема, наш лідер Віталій Кличко бере участь в акції опозиційних сил на захист української мови, яка відбувається під стінами Українського дому. Він закликає опозиційних депутатів скласти із себе повноваження і сконцентруватися на виборчій кампанії. Бо саме вони допустили прийняття Радою скандального законопроекту. Він також закликав Януковича накласти вето на закон «Про засади державної мовної політики».

Реакція влади не забарилася. Рішення Окружного адміністративного суду про заборону мирних зібрань в центрі Києва засвідчило неготовність влади до діалогу з суспільством і опозицією, неповагу до Конституції, яка гарантує громадянам свободу зібрань, та системне порушення прав людини в Україні. Згодом бійці спецпідрозділу “Беркут” кілька разів застосували проти учасників мітингу сльозогінний газ. Від нього також постраждав Віталій Кличко.

«Градус напруги у суспільстві і так високий, навіщо ж далі провокувати людей – цинічним беззаконням у парламенті і демонстрацією сліпої сили? Відповідь одна: щоб відволікти увагу від справді катастрофічної ситуації в країні – економічної, політичної, правової. Бо мовне питання дотепер гостро не стояло серед основних проблем в Україні, – так прокоментував цю ситуацію лідер «УДАРу». – Україна перетворюється на силову тоталітарну державу. Можна скасувати прес-конференцію і сховатися від преси, але від громадян і країни сховатися не вдасться. Тут сьогодні не було злочинців, і не люди нападали на міліцію, а правоохоронці труїли газом громадян і застосовували силу. Можна примусити українські суди приймати потрібні Адміністрації Президента рішення, але не можна змусити громадян підтримувати подібну політику влади, яка з кожним днем робить все більше кроків, направлених на розкол країни і розпалювання ворожнечі між громадянами. Після усміхнених українців, які гостинно приймали Євро і які стали головним обличчям чемпіонату у світових ЗМІ, світ знову бачить звичну в останні роки картинку з Києва – шоломи «Беркута», газові балончики і дубинки проти мирних демонстрантів, брутальну і недемократичну владу»

Активісти Тернопільського «УДАРу» 5 липня вийшли під стіни облдержадміністрації і взяли участь у мирній акції протесту проти прийняття мовного закону. Вони також долучилися до засідання сесії облради, під час якої розглядалося питання щодо обмеження повноважень ОДА, висловлення недовіри наміснику Януковича і звернення до Президента України та голови Верховної Ради України з приводу мовного питання.

А на Театральному майдані «УДАР» збирає підписи під зверненням до Президента України та Верховної Ради України з вимогою накласти вето на Закон України «Про засади держаної мовної політики». На сьогодні вже зібрано десятки тисяч голосів тернополян. Загалом мирна акція протесту націлена на об’єднання громадян міста задля спільного відстоювання права бути українцем. З цією метою щовечора на головному майдані Тернополя транслюються українські фільми, звучить народна музика, проводяться інтелектуальні квести.

Народ України не простить нашим парламентарям такої зради. І своїми голосами вже у жовтні обере до парламенту тих людей, які зуміють скасувати цей ганебний закон. А поки що закликаю усіх свідомих тернополян поставити свої підписи у палатках «УДАРу» на захист нашої мови. Активісти партії перебувають на майдані цілодобово. Ми починаємо бій за Україну!

Віталій Максимов, м. Тернопіль, партія «УДАР», www.maksymov.com.ua

Віталій Ломакович організував народну толоку

Обмеження електропостачання в Тернополі