Наші лісники вивели новий сорт дуба – «Тернопільський»!

Поділитися

      Саме такий сорт перебуває на реєстрації у лісонасіннєвій інспекції

З ділянки клонової плантації дуба звичайного, закладеної 1982 року, 15 років тому заклали двогектарну експериментальну ділянку дуба звичайного. Метою закладення якої є всебічне дослідження генетичних властивостей клонів дуба звичайного, привитих на плантації.

Щороку у Білецьке лісництво, яке входить до ДП «Чортківське лісове господарство» експериментальну ділянку дуба звичайного приїжджають досліджувати науковці-генетики з провідних науково-дослідних інститутів України. За словами лісничого Білецького лісництва Михайла Демковича, кожні три роки працівники лісництва разом з науковцями проводять дослідну перевірку, вимірють кожний клон дуба.

Цьогоріч з клонової плантації дуба теж зібрано насіння працівниками Чортківського лісгоспу і Білецького лісництва, а також сусідніми лісгоспами, яке використано для закладення родинних плантацій дуба звичайного.

До речі, крім існуючих у Чортківському лісгоспі селекційних плантацій дуба звичайного, модрини і дугласії тисолистої, за якими проведено догляди, цієї весни закладено ще дві родинні селекційні плантації дуба звичайного на площі 6 гектарів. Тож Чортківський лісгосп фактично вже виконав своє завдання з виконання Галузевої програми на період до 2015 року.

Стосовно того, чому плантація називається клоновою, роз’яснив перший заступник начальника Тернопільського облуправління ЛМГ Ігор Гуменюк. «Це вже йде селекційний напрямок вирощування дуба звичайного. Чому плантація називається клоновою? Із плюсових дерев дуба звичайного області заготовляємо черенки, які привито на розсаднику. Пізніше із суворим дотриманням схеми змішування привиті саджанці висаджуємо на плантацію. Схема змішування застосовується для того, аби під час цвітіння не відбувалося схрещування одного клону з іншим.

Дуб, який висаджений на даній ділянці, уже привитий, має низьку крону і призначений для заготівлі жолудя. Задля того, щоб перевірити спадкові властивості кожного клона, закладали дані експериментальні культури (мається на увазі п’ятнадцятирічна 2-гектарна площа дуба звичайного, яку приїздять досліджувати науковці-генетики – авт.). Науковці досліджують, який клон має кращі генетичні властивості. Клон з кращими генетичними властивостями відбирається для подальшого їх клонування.

А родинна плантація служить для щоразової заготівлі покращеного насіння з плантації. Родинна плантація вже немає таких генетичних вимог, але збирається покращене насіння вищої якості з поліпшеними генетичними властивостями».

За словами Ігоря Романовича, наразі на реєстрації лісонасіннєвої інспекції перебуває сорт дуба звичайного, який матиме назву «Тернопільський».

На фото: перший заступник начальника ТОУЛМГ Ігор Гуменюк, лісничий Білецького лісництва Михайло Демкович та головний лісничий ДП “Чортківське лісове господарство” Роман Попіль оглядають експериментальну ділянку дуба звичайного, закладену 15 років тому

Прес-служба Тернопільського облуправління ЛМГ

 

 

День успіху у Тернополі: це як?

Jazz Bez зновув Тернополі