Декларування доходів від оренди та спадщини

Поділитися

Саме ці питання стали найбільш актуальними під час чергового телефонного сеансу „гаряча” лінія Тернопільської об’єднаної ДПІ. Цього разу на запитання мешканців Тернополя і Тернопільського району відповідала начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних Леся Миколаївна Захарко. Загалом під час телефонного сеансу надійшло біля 20 питань, які стосувалися і податкової знижки, і подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку, і деталей переведення касової техніки для роботи з електронною стрічкою та інших сервісів податкової служби для платників податків. Найактуальніші з них пропонуємо вашій увазі.   

 

Надання в оренду нерухомості інвалідом

Тернополянин, інвалід ІІ групи планує здавати в оренду успадковану ним квартиру. На роботі він користується податковою соціальною пільгою. Чи можна цю ж пільгу застосовувати до доходу від оренди квартири?

Ні, оскільки Податковим кодексом України передбачено, що податкова соціальна пільга застосовується виключно до доходу, нарахованого на користь платника податку як заробітна плата (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород). При цьому його розмір не повинен перевищувати суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн., у цьому році –1610 грн. До інших виплат податкова соцпільга не може бути застосована.

Відтак, доходи від надання в оренду власного майна фізичною особою, яка є інвалідом, оподатковуються на загальних підставах за ставками, визначеними Податкового кодексу. А саме: 15% — якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів не перевищує десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року (тобто в 2013 р. — 11 470 грн.), та 17% — з суми, що перевищує вищезазначений розмір.

Варто також мати на увазі й те, що коли ви здаєте в оренду нерухомість особі, яка не є суб’єктом господарювання, то є відповідальними за нарахування та сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб. У такому випадку Ви самостійно нараховуєте та сплачуєте податок до бюджету в строки, встановлені для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу. Отриманий дохід та сума сплаченого протягом року податку відображаються у річній податковій декларації, яку Ви маєте подати до 1 травня року, що настає за звітним. Тобто, якщо Ви почне здавати квартиру в оренду з 2013 р., то податок на доходи фізичних осіб повинні будете сплачувати щоквартально, а декларацію подати до 1 травня 2014 року.

 

Нецільова благодійна допомога: деталі оподаткування

Який розмір нецільової благодійної допомоги, не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб у цьому році?

Відповідно до Податкового кодексу не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, що надається юридичними або фізичними особами на користь платника податку сукупно у розмірі 1610 гривень. Обчислюється дана сума так: розмір місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць встановлено на початок року в розмірі 1147 грн.

При цьому варто мати на увазі, що дане обмеження не поширюються на профспілкові виплати своїм членам, умови звільнення яких від оподаткування передбачені пп. 165.1.47 п. 165.1 ст. 165 цього Кодексу.
 

  Оподаткування подарунку у вигляді квартири

Я мешканець Тернопільського району, у приватній власності маю квартиру, яку хотів би подарувати своїй дочці. Чи сплачуватиме вона податок на доходи фізичних осіб і в якому розмірі?

Варто зауважити, що відповідно до пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу вартість власності, що отримується як подарунок членами сім’ї дарувальника першого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому варто мати на увазі, члени сім’ї фізособи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.

Таким чином, дохід у вигляді вартості квартири, отриманої дочкою, оподатковується за нульовою ставкою. При цьому подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи не потрібно за умови, що дочка не отримуватиме в звітному податковому році інших доходів, які підлягають декларуванню.

 

Успадкування грошових заощаджень колишнього СРСР, не оподатковується

У минулому році я отримала від своєї матері в спадок грошові заощадження колишнього СРСР.  Чи повинна сплатити податок за таку спадщину?

Варто мати на увазі, що порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку як спадщина, визначено ст. 174 Податкового кодексу, де міститься й перелік об’єктів спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою. Зокрема, до них належать грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 р. в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 р., державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 — 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.

Отже, незалежно від ступеня споріднення дохід, отриманий резидентом від резидента як спадщина у вигляді грошових заощаджень колишнього СРСР, не оподатковується.

 

За матеріалами телефонного сеансу „гаряча” лінія

 Тернопільської об’єднаної ДПІ

Тепер реально знайти роботу за 1 день!

Тернопіль очима водія і нардепа: жахливі дороги і препаскудне прибирання снігу (відео)