111

Одне з найбільших акціонерних товариств Тернопільщини піддалось рейдерському захопленню.

Акціонерні товариства в Украні були однією з форм організації бізнесу, який прибирав до рук об’єкти державної власності після розвалу СРСР. Створений ще в радянські роки (27 січня 1944 року, на чому неодноразово наголошує у рекламних публікаціях керівництво компанії), «Тернопільбуд» став відкритим акціонерним товариством, а згодом реорганізувався у товариство з обмеженою відповідальністю. Та якщо до 2001 року акціонери ВАТ «Тернопільбуд» були безпечні у стабільності свого заробітку, то з приходом того ж року Василя Лила до керівництва товариством почалася восьмирічна історія рейдерського захоплення сім’єю будівельника статутного капіталу.

Для початку було «розмито» активи ВАТ «Тернопільбуд». Розмивання активів — практика перевірена і надійна. Проводять її наступним чином: приєднуючи до товариства нові акції, проводять випуск додаткових емісій (акцій), що в результаті призводить до знецінення першопочаткових акцій. У цей же час зменшуються вага акціонерів товариства і можливість їхнього впливу на нього.

7 вересня 2004 року Антимонопольний комітет України ухвалює рішення, яким надає дозвіл «ТОВ «ВсеБуд» (м. Тернопіль), яке планує здійснювати діяльність на ринку будівельно-монтажних робіт, на приєднання до ВАТ «Тернопільбуд» (м. Тернопіль), яке діє на регіональному ринку будівельно-монтажних робіт». З’ясувалося, що компанія, яку приєднували до «Тернопільбуду», була створена незадовго до проведення «оборудки» «своїми» людьми. В результаті «спецоперації» частка сім’ї Василя Лила зросла із 35 до 70 відсотків. Таким чином керівник ВАТ отримав контрольний пакет акцій, а вартість акцій решти акціонерів зменшилася вдвічі.

22 червня 2007 року той же АМКУ надав дозвіл на нове приєднання: ТОВ «ВсеБуд-1», яке не здійснювало господарської діяльності (!). Вартість майна нової структури оцінили на суму, що в десять разів (!) перевищувала активи «Тернопільбуду». Відтак акції міноритарних акціонерів (осіб, що володіють пакетом акцій, який напряму не дозволяє брати участь у керівництві товариства) ВАТ різко сповзли вниз.

Цими двома кроками Василь Лило домігся того, аби інші акціонери «Тернопільбуду» не лише втратили в ціні свої акції, а й не отримали змоги зазіхнути на керівництво компанією та розподіл прибутку. Згідно з даними протоколу №10 чергових загальних зборів акціонерів ВАТ «Тернопільбуд» від 27 лютого 2009 року, таких безправних акціонерів налічувалося більше 15000 фізичних осіб та три юридичні особи. Про своє безправ’я в компанії вони ще не знали.

То був перший етап на шляху перетворення акціонерного товариства «Тернопільбуд» у приватну, підконтрольну Василеві Лилу компанію.

 Продовження в наступних публікаціях.

 Іван Кордуба.

1 comment

  1. Юрій

    Лило хотів ще мером Тернополя стати, то б перетворив і все місто на ТОВ Тернопільбуд. Він і так найбільший латифундист по Тернополю, перед виборами наобіцяв людям золоті гори, а коли мешканці Канадської, що межує з Коновальця, де він будує, пішли до нього на поклон, то вигнав їх із кабінету – мовляв, я нічого не обіцяв, а будете писати – то я з вами розберуся. Ті, що ходили, кажуть – хам і брехун. Уявіть собі, як би він місто роздерибанив. Доречі, моя покійна бабця мала теж акції Тернопільбуду. Потрібно організовувати громадську ініціативу, зібрати всіх бувших акціонерів Тернопільбуду, подавати до суду, прокуратуру, по всіх органах -хай дадуть правову оцінку таким діям – хай трохи відпочине, як Щепановський.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.