Харчування вагітної жінки для профілактики раннього токсикозу вагітності

Поділитися

 Вагітність – це важливий і відповідальний етап у житті кожної жінки. За час вагітності, очікування народження дитинки, жінка як психологічно, так і фізіологічно, змінюється. Проте часто очікування народження дитини супроводжується таким неприємним явищем як токсикоз. Якщо деякі жінки сприймають токсикоз як неминучість, то інші, намагаються боротися із таким неприємним станом.

Для того щоб зрозуміти, як позбутися від токсикозу і чи можливо це взагалі, необхідно які причини його викликають та які симптоми характерні для токсикозу.

Як свідчать численні наукові медичні джерела, лікарі до сьогодні ще не прийшли до єдиної точки зору щодо справжніх причин виникнення токсикозу, його тривалості у вагітних. Одна група лікарів вважає, що причиною токсикозу є наявні у жінки хронічні захворювання шлунково–кишкового тракту, інші ж стверджують, що токсикоз – це реакція організму на зміни гормональної та імунної системи у вагітної жінки.

До ознак раннього токсикозу відносяться:

 • Зниження апетиту. Жінка може спостерігати просто легке зниження апетиту, а може відчувати нестримну відразу до їжі чи окремих продуктів харчування.
 • Підвищена слинотеча, яка буває нападоподібна. Тільки в окремих, рідкісних випадках, вона може бути безперервною.
 • Неадекватна реакція на звичні запахи.
 • Блювота. Деякі жінки скаржаться на періодичні приступи блювоти, особливо – в ранковий час, інших же мучить нестримне блювання цілодобово.
 • Зміни апетиту. Майбутня мама може сильно хотіти щось з їжі, чого до вагітності могла не їсти взагалі (наприклад, крейду)

Виділяють два різновиди токсикозу у вагітних:

 1. Токсикоз першої половини вагітності. З’являється в першому триместрі (перші 12 тижнів) вагітності. В тій чи іншій мірі зустрічається у 80% всіх вагітних жінок.
 2. Токсикоз другої половини вагітності або пізній токсикоз вагітних. Має набагато більш страшні наслідки і може бути загрозою здоров’ю і навіть життю, як мами, так і дитинки.

Особливе значення в лікуванні та профілактиці проявів раннього токсикозу має дотримання режимів харчування і певної дієти. Їжа повинна бути різноманітною і смачною, щоб вагітна жінка змогла подолати відразу до їжі, яка спричинена нудотою та блювотою. Їжа, яку вагітна жінка вживає під час раннього токсикозу, повинна бути легкозасвоюваною та містити достатню кількість калорій і вітамінів. Тому краще споживати легкі сорти м’яса (куряче м’ясо, телятину і кролятину), а також рибу, яйця, кисло-молочні продукти: сир, кефір, йогурт, злакові, свіжі фрукти і овочі.

З метою запобігання проявів раннього токсикозу слід харчуватись не менше ніж п’ять разів за день. Це дозволить не подразнювати рецептори слизової травного тракту надмірним числом їжі і забезпечує повноцінне травлення. При підвищеній нудоті і блювоті, їжу бажано не їсти гарячою – вся їжа повинна бути ледь теплою, по можливості навіть холодною. В деяких випадках рекомендується здійснювати прийом їжі в положенні напівлежачи. Їжу бажано запивати незначною кількістю мінеральної води або свіжого фруктового фрешу.

При сильній нудоті і блювоті, за рекомендацією лікаря, можна скористатися препаратами, які пригнічують блювоту. Також для зменшення слинотечі можна полоскати рот настоєм кори дуба, ромашки або шавлії.

Профілактику токсикозу бажано починати з самого ранку. Не варто зразу підхоплюватися з ліжка, обов’язково потрібно полежати деякий час. З вечора потрібно приготувати легкий “перекус”, який складається із улюблених продуктів. Це можуть бути сухарики, або горішки, або печиво.

Майбутнім мамам можна запропонувати секрети «швидкої допомоги» у профілактиці раннього токсикозу:

 • Приймайте полівітаміни для вагітних з підвищеним вмістом селену.
 • Завжди майте при собі невелику пляшку лужної мінеральної води, і при перших же ознаках нападу нудоти зробіть кілька ковточків.
 • Перевірений часом засіб від нудоти – звичайна м’ята. Так, допоможуть м’ятні льодяники або чай з м’ятою.
 • Ще одним чудовим засобом є стакан води, в якому розчинено ложку меду і декілька крапель лимонного соку. Стакан, випитий натщесерце, позбавить від нудоти на весь день.
 • Якщо у вагітної трапляються напади рясної слинотечі, допоможе періодичне полоскання рота настоями рум’янку, шавлії чи м’яти.
 • Обов’язково прислухайтеся до свого організму, як правило, він майже завжди підказує, що саме необхідно йому в даний момент.

Профілактика ознак раннього токсикозу полягає не лише в корекції харчування, а й у зміні способу життя: позбутись шкідливих звичок, якомога більше бувати на свіжому повітрі, спати не менше 8 годин на добу, скористатись годиною денного відпочинку. Дуже важливо уникати переповненого громадського транспорту, задушливих приміщень, особливо накурених.

Кожна вагітна жінка повинна знати, що при перших же ознаках токсикозу слід повідомити про це лікаря – гінеколога, у якого вона стоїть на обліку по вагітності. Небезпека раннього токсикозу вимагає постійного спостереження за загальним станом організму жінки. Вагітна жінка повинна постійно проходити огляд у лікаря, особливо за наявності ознак раннього токсикозу і зважуватися для контролю ваги. Якщо ж жінка ще не стала на облік, вона повинна зробити це якомога швидше.

 

Матеріали підготувала лікар акушер-гінеколог вищої категорії Поліклініки Медікус, кандидат медичних наук, доцент Світлана Лукащук-Федик.

За детальнішою інформацією звертайтеся «Поліклініка Медікус»

Головний лікар к.м.н. Андрій Миколайович Швед.

 

 За адресою : м. Тернопіль, вул. Живова 28.,

тел. (0352) 525757,(0352)400517.

Із життя президентів: все пізнається у порівнянні

Газету Тернопільської міської ради хочеться… пошкодувати