Щороку в восени «доброю » звичкою майже кожного мешканця Тернопілля стало спалення осіннього листя

Поділитися

Здебільшого околиці міст та сіл занурюються в дим, повітря стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці дуже рідко надають цьому ваги.

Державна екологічна інспекція у Тернопільській області контролює виконання вимог чинного природоохоронного законодавства і звертається до всіх жителів міста із закликом не спалювати опалого, сухого листя, бути вкрай обережними у поводженні з вогнем та не шкодити довкіллю і здоров’ю людей! Адже саме при згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і викликаючі респіраторнні захворювання оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальнихшляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти. Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей – дошкільного і молодшого шкільного віку, вкплив диму на чиї організми особливо небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя і сухої трави призводить до таких загроз: 1. В сухому листі згорають змуючі корисні комахи, такі як сонечка. Їх здобич – попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні. 2. Спалювання листя призводить до руйнації грунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть грунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів. 3. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаются в грунт. При згорянні ж утворюється зола. Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання листя щороку призводить до все більшого збіднення грунту. 4. На природних ділянкахі газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. 5. Знищення природної листяної підстилки призводить до збільшення в 2-4 рази промерзання грунту. 6. При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає

загроза перекидання вогню на природні ділянки, що веде, в свою чергу до порушення законодавства і знищення диких рослин та тварин. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж. 7. Аналогічним чином, існує загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. 8. Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь являються напівпровідниками і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ЛЕП, що несе за собою руйнівні наслідки для цілихнаселенихпунктів, помисловості, регіонів. 9. Дим від вогнищ, в туманні дні може утворювати смог і на довго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини. 10. Задимлені населені пункти використовують для освітлення значно більше електроенергії. Спалювання листя чи сміття є порушенням природоохоронного законодавства, а саме:

1. ст. 50 Конституції України

2. ст.ст. 9, 12 Закону України „Про охорону природного навколишнього середовища”

3. ст. 20 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

4. п.п.3.6.14, 3.7.4 „Правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій”.

5. п.п.3.6, 6.4.2 „Правила утримання зелених насаджень у містах та інших населених пунктах”

6. Закону України „Про благоустрій у населений пунктах”.

Отож, у разі виявлення Вами фактів спалювання рослинності чи її залишків Держекоінспекція просить повідомити про це за телефоном гарячої лінії 067 37-08-730.

Агенти “п’ятої колони” за євроінтеграцію не голосуватимуть

День Батька – 2013 в Тернополі